Forum despre Wipro Technologies

Giky Joi, 15 Mai 2014
Haideti sa va zic parerea mea: va suparati prea repede pentru feedback-urile negative. In loc sa apreciati ca oamenii v-au dat o sansa, v-au chemat la teste sau interviu si ca au acordat timp pentru aplicatia voastra.. incepeti sa spuneti ca nu v-au angajat pentru ca ati luat punctaj mic la teste sau nu ati dovedit ca sunteti omul potrivit la interviu. Credeti-ma, am fost la multe interviuri in multe companii mari pana acum si chiar am apreciat enorm faptul ca au stiut sa comunice cu mine. Eu din pacate am picat testele, pentru ca nu am mai exersat de mult limba engleza si la cunostinte tehnice nu eram atat de pregatit pentru ca am facut doar in liceu. Cu toate astea, chiar apreciez ca au fost sinceri si mi-au dat un mail cu rezultatele exacte chiar a doua zi de la testare.
Cat despre salariu, am un prieten care lucreaza acolo si mi-a spus ca el este atent calculat si persoanele responsabile fac tot posibilul sa ofere unul cat mai bun pentru candidat, insa au si ei anumite limite in care trebuie sa se incadreze.. asa ca nu mai sariti direct cu prejudecati, mai copii mai.
* Joi, 15 Mai 2014
De ce nu ma mai suna daca am trecut toate testele si au primit si referintele? Stie cineva ce explicatie poate fi? Multumesc!
altul Vineri, 16 Mai 2014
Pentru steluta (*) : Ai avut si interviul + ti-au spus ca s-a incheiat procesul de recrutare cu bine si ca trebuie sa oferi doua persoane de referinte cu care sa vorbeasca? Daca da, atunci inseamna ca nu au raspuns la telefon cele doua persoane pe care le-ai dat tu. Nu am inteles foarte clar pe unde te aflii in proces asa ca sfatul meu este sa dai tu un telefon/mail si sa intrebi, niciodata nu o sa se supere angajatele de acolo pentru ca sunt foarte dragute si o sa iti raspunda la toate intrebarile.
* Vineri, 16 Mai 2014
Procesul de recrutare s-a sfarsit.Am indicat doua persoane pt referinte. Stiu sigur ca una dintre persoane a dat referinte. Cealalta...
* Vineri, 16 Mai 2014
Yes! Asteptarea a luat sfarsit. Multumesc pentru sfat! Raman dator.
Gri Vineri, 16 Mai 2014
* (Steluta) pentru ce post ai fost in proces de recrutare? :) Multumesc anticipat pentru raspuns
OSS Frontline Engineer
Gri Sambata, 17 Mai 2014
Multumesc (*)! Mult succes in continuare!
Costin Sambata, 17 Mai 2014
Buna tuturor, numele meu este Costin si am aplicat si eu pentru pozitia de Frontline Engineer. Din pacate, rezultatele testelor mele nu au fost foarte bune si imi propun sa iau niste cursuri de engleza pentru a ajunge la un nivel avansat. Dupa teste, o reprezentanta HR a venit si mi-a vorbit cate ceva despre companie si va dau urmatoarele sfaturi:
- Fiti onesti, nu copiati la testele scrise pentru ca adevaratele voastre abilitati o sa se vada pe parcurs si tot voua o sa va fie greu
- Documentati-va inainte sa va duceti. Eu am dat testele cu inca 3 persoane si am fost surprins sa vad ca nu stiau ca Wipro este o companie multinationala atat de dezvoltata intrucat s-a extins in aproape 60 70 de tari sau ceva de genu,ei credeau ca este doar o firmulita din Romania. Multi credeau ca ofere pozitii simple de call-center.. dar asta nu este adevarat.. BPO inseamna altceva, inseamna mai complex.
Va doresc mult succes tuturor si sper ca in momentul in care imi termin cursurile sa mai aplic si eu odata si sa am sansa sa fiu angajat. O zi buna!
Wiproo Sambata, 31 Mai 2014

incercati sa cautati si altceva , nu doar Wipro este in Romania....pleaca managerii de proiect , pleaca lume pe capete de la OSS , din acest motiv tot angajeaza pe banda rulanta.

P.S. eu sunt la CTS , si deja am preaviz depus....

Yuhu Miercuri, 18 Iunie 2014
Buna!!! Eu tocmai ce am inceput si am o parere foarte buna pana acum :Colectiv tanar, oameni implicati si oportunitati reale de invatare si dezvoltare. Este adevarat ca e mult de munca, cel putin pentru Frontline invatam pe rupte, dar daca stii ce iti doresti cu adevarat si rezonezi cu compania.. E foarte bine. Pentru cei care nu stiu inca.. Sediul se muta intr-o luna la aviatorilor in fosta cladire Oracle.. Si am inteles ca o sa fie super tare acolo. Legat de salariu.. Mie mi-au dat cu mult peste asteptarile mele.. Asa ca cei care zic ca salariile sunt mici si ca incearca sa te fraiera si sa dea cat mai putin.. Nu E adevarat. Va urez succes tuturor care veti candida pentru o pozitie.
Sarge Miercuri, 18 Iunie 2014
@Yuhu, cat?
maxx Marti, 8 Iulie 2014
Salut,
Am fost contactat de la HR pentru un post vorbitor de limba rusa,cica tre sa dau un test grila si un eseu,stie cnv in ce consta acest test???
Yuhu Joi, 10 Iulie 2014
@Sarge nu pot sa iti zic exact pentru ca mi se pare urat din moment ce e confidential.. Dar iti spun ca am cerut 1800ron si am primit mai mult. Daca ei au fost corecti cu mine nu vad de ce as da detalii confidentiale cum vad ca procedeaza altii pe aici.
@maxx este un proiect nou si nu prea stie nimeni cum e testul..cred. Daca stapanesti bine limba nu ai de ce sa iti faci probleme.
Dre Vineri, 11 Iulie 2014
Proiectele din firma sunt interesante, iar unele dintre ele chiar sunt o buna rampa de lansare precum e proiectul Microsoft. O parte dintre manageri trag f tare pentru echipele lor. Din pacate insa se inchid proiecte rapid, vezi Samsung sau Snapfish, iar din Microsoft se pleaca pe capete cu tot cu managment. HRul nu se implica deloc prin niciun fel de politica de retentie, in schimb taie si spanzura la angajari, folosesc procesele de evaluare impotriva angajatilor, chiar intimidand managerii in unele cazuri. Baietii de la IT ignora cererile de rezolvare a problemelor cu zilele, si uneori dureaza cu saptamanile pana se rezolva ceva, in timp ce oamenilor din proiect li se cer rezultate incontinuu...
yoyo Miercuri, 30 Iulie 2014
Stie cineva ceva detalii in legatura cu jobul de "Pricing Analyst" ? Multumesc anticipat !
rox Luni, 4 August 2014

E cineva pe proiectul 365. Aveti pareri negative, sau e ok?

Multumesc,
@rox Marti, 5 August 2014
Multe telefoane,.,,
eu Joi, 7 August 2014
@costin si nu numai: in ce a constat testul tehnic?
bass trip Vineri, 22 August 2014
de card si-au mutat sediul in fostul loc al celor de la ORACLE....pe Calea Floreasca 169 A ,etaj 1 , 2 si 3 .

in Microsoft se cam schimba situatia de la zi la zi ,si pleaca lumea pe capete ....CTS-ul de exemplu se va desfinta...a venit un nou proiect , se numeste TAKED....nu se stie ce este cu el si pe ce perioada .....dar de angajeaza pe rupte. salalrii , deocamdata decente.