Forum despre Wipro Technologies

magda Sambata, 20 Septembrie 2014
salutare! as dori sa stiu cat se castiga pe un post in franceza.. multumesc!
(raspuns) Joi, 25 Septembrie 2014
@magna - in jur de 2300-2600 RON, din cate am vazut
@bass trip Duminica, 5 Octombrie 2014
se numeste TAKEDA nu TAKED....
dorel Luni, 6 Octombrie 2014
la wipro cei din conducere nu prea au treaba cu managementul si cum sa se poarte cu oamenii...motivul principal pt care se pleaca pe capete de pe proiectul de 365 e ca oamenii nu sunt apreciati deloc...indienii au luat mentalitatea romanilor, vor multe pe bani putini si nici macar un bravo nu stiu sa zica cand e cazul
Billy Duminica, 19 Octombrie 2014
Oameni buni,
Va inteleg ca multi nu aveti incredere in companiile de outsorcing si veniti deja cu experiente neplacute din alte companii, dar invatati sa trageti concluzii dupa propria judecata, nu dupa perceptia altora. Wipro este o companie potrivita pentru cei care se afla la inceput de drum, pentru ca le acorda suport de a se dezvolta si posibilitatea sa avanseze. Pentru cei care lucreaza deja, puteti voi sa mintiti si sa spuneti ca nu e adevarat? Cati au inceput ca agenti si peste ceva timp au devenit Manageri? Evident..cei mai buni, ceilalti se amesteca in multime
Billy Duminica, 19 Octombrie 2014

Am fost ieri la targul de job-uri si dupa ce am discutat putin cu tipa satena (am inteles ca nu am voie sa dau numele) care mi-a prezentat frumos care e treaba, am inteles mai multe despre business-ul lor, si apoi am stat putin sa observ. Am ramas perplex, insa nu fata de tipele de acolo sau de firma, ci de faptul ca multe persoane veneau la targ si nu aveau bunul simt sa urmareasca prezentarea. Acolo era un televizor mare pe care rulau niste informatii despre companie, si multi veneau cu intrebari precum "Voi ce faceti", "Ce job-uri aveti?", ceea ce mi s-a parut super penibil, mie unul mi-ar fi fost rusine sa ma duc si sa nu stiu nimic despre firma respectiva. Oamenilor, vreti locuri de munca dar nu puteti sa depuneti si macar minimul de efort pentru a va interesa.

Ramon Duminica, 14 Decembrie 2014
Io am fost sunat pentru o pozitie de order management de o tipa Popescu nu mai stiu cum si n.am inteles nimic din ce zicea ca tre sa fac, mi s.a parut cam aiurea cum vorbea. Am refuzat,nu m-am dus dar momentan sunt bine cu job.ul, dar pe viitor poate iau in considerare ideea sa ma duc, am prieteni acolo care sunt multumiti
Chioc Luni, 29 Decembrie 2014
yeeeey !!! Am fost sunat pe 19 decembrie si astazi, dupa 10 zile, am deja oferta de la ei. Haideti sa va povestesc cum a fost procesul: la inceput s-au dat 2 teste (engleza si tehnic), apoi rezultatele au venit a2-a zi, a3-a zi a fost o disuctie telefonica tot pt partea tehnica iar in cele din urma interviul final la sediu cu domnisoara de la HR si managerul. Au fost rapizi si transparenti, mi-au raspuns la toate intrebarile si sunt foarte fericit sa incep pentru ca am prieteni acolo carora le place job-ul si dupa 1 an.
SARGE Miercuri, 7 Ianuarie 2015
Dupa cateva luni bune de munca in Wipro, pot spune ca este printre cele mai placute experiente de pana acum.

Parti "negative":

1. Nu prea este ordonata bine treaba, dar se lucreaza la asta.
2. Te confrunti cu probleme ale clientilor pe care uneori nici macar sfantul Google nu a auzit :D
Parti bune:

1. Colegi tineri si veseli, ne ajutam intre noi si totul iese bine de cele mai multe ori.
2. Shefu' direct, roman, este un tip de nota 10, stie cum sa puna problema cand este cazul, oferind si solutii, nu da cu barda.
3. Salariul nu este cel mai grozav, dar este ok, se plateste la timp si primesti bonusuri lunare in functie de performante (cazuri rezolvate la care clientul a completat un survey pozitiv) + bonus de Craciun + unele reduceri interesante la mai multe chestii (ochelari, taxa de gradinita pentru copiii angajatilor, abonamente la sala etc.)
4. Iesiri, petreceri si TB-uri reusite.
5. Stressul este destul de redus in perioada asta, dar mai sare in sus din cand in cand, totul depinde de volumul de cazuri intrate.

Per total sunt multumit aici, si asta dupa ce am mai trecut prin cateva multinationale mult mai mari, dar care mi-au lasat o impresie foarte proasta.
Bubu25 Luni, 12 Ianuarie 2015
Salut!
Stie cineva ce presupune testul tehnic pentru Frontline Engineer?
Ms!
emmylou Miercuri, 18 Februarie 2015
Salut! As vrea sa intreb daca a dat cineva recent ceva teste de limbi straine si ce presupun acestea... Multumesc anticipat!
cardinalle Vineri, 24 Aprilie 2015

Salut!

Am fost sunat zilele trecute de o firma de recrutare, care mi-au luat CV-ul din baza de date bestjobs.ro, si am fost invitat la un interviu la sediul Wipro astazi pentru postul de Suport IT (sau cel putin asa mi-a zis tipa de la firma de recrutare).

Experienta interviului la Wipro ... dezamagit total.

Am ajuns la ora stabilita la receptie, intreb de cine trebuia, vina o tipa si ma baga intr-o sala. Imi arunca pe masa 2 teste, 1 de engleza, 1 intrebari IT. Imi zice "ai o ora jumatate la dispozitie, daca termini mai repede anunta la receptie" ...

Zic ok ... hai sa vedem! Dupa o ora intreb la receptie de ea, apare in sala, ia testele si imi zice "asta a fost tot, ne auzim la telefon, la revedere".

Am ramas masca! Pai nu tu o scurta introducere, de ce m-ai chemat pana acolo, pentru ce job e interviul, ce presupune ...

Astept telefonul lor sa le refuz urmatoare invitatie la interviu si sa le destainui si motivele.

emmylou Duminica, 3 Mai 2015
cardinalle, ai fost sunat ? te-ai razgandit in privinta lor?
Cine s-a angajat recent la Wipro, si urmeaza sa inceapa de saptamana aceasta lucrul?
LaraCroft Sambata, 23 Mai 2015
@ cardinalle se pare ca tie nu iti este prea clar pentru ce te-au sunat cei de la compania de recrutare si ce trebuia sa faci la Wipro. Nu inteleg de ce esti dezamagit din moment ce nici macar nu ai ajuns sa fii selectat pentru interviu. Iti spun din experienta personala, si eu tot asa am fost sunat de o agentie..m-am dus a doua zi, am dat acele teste (limba engleza si ceva mai tehnic) si apoi la 2 zile m-au sunat sa imi dea rezultatele si sa imi spuna ca sunt programat si la o discutie telefonica care sa testeze cunostintele tehnice. La discutie am vorbit cu un timp foarte deschis, mi-a explicat mai multe despre tehnologia folosita si mi-a pus cateva intrebari destul de logice...iar deabia apoi a avut loc interviul final. Cei care ajung in ultima etapa sunt norocosi pentru ca au sansa sa discute timp de 1 ora despre tot ce tine de companie, departament, pozitie si oamenii sunt foarte dispusi sa raspunda la toate intrebarile si sa clarifice multe lucruri. Cat despre scurta introducere si pozitie, compania de recrutare trebuia sa faca treaba asta, fata aia nu are nici o vina care ti-a dat testele..pentru ca ea atat trebuia sa faca in prima faza.
Te-ai pripit degeaba cu concluziile fara ca macar sa fii atent la ce s-a mai discutat pe aici, si anume ca numai cei care trec de testele date ajung in etapa de interviu. Mi se pare si normal la urma urmei..asa am fost si eu... dar acum am fost acceptat si voi incepe in curand.
Pentru cei care chiar vor feedback-ul unei persoane care a fost in tot procesul, va spun asa:
- tipele de la recrutare sunt super faine, sunt sincere si transparente (un prieten de'al meu nu a trecut de teste din pacate si i-au dat scorurile cu feedback-ul chiar a2a zi)
- sunt rapizi, nu a durat mai mult de 2 saptamani la mine
- iti raspund la orice intrebare, tin cont de ceea ce le transmiti inca de la inceput

Bafta tuturor in continuare si sper sa ne vedem prin companie din Iunie.
GeoLXXXVI Vineri, 18 Septembrie 2015
Salut!
Imi poate spune si mie cineva in ce consta testul tehnic pt postul de Cloud Support Engineer si cam care este salariul pentru acesta? (cu limba engleza).
Multumesc!
masca Sambata, 19 Decembrie 2015
Salut . Am reusit sa ma angajez la Wipro WT pe un proiect cu lb germana . Testele au fost unul scris - grila 60 intrebari pe internet . si unul oral , telefonic . Apoi am mai sustinut unul tehnic cu Team leaderu la sediul firmei . Totul a durat aproximativ 1 luna . Fetele de la HR foarte finute si percutante . banii sunt undeva la 3500-4200 net .
Alabeth Miercuri, 23 Martie 2016
As dori sa vin cu cateva informatii pentru cei interesati pe un post de limba germana pe diferite proiecte. In primul rand trebuie stiut faptul ca Wipro e impartit in doua: Wipro Technologies si Wipro Business. Eu am fost invitat in aceasta cursa prin recomandare pentru Wipro Technologies. Postul era pentru IT Support in limba germana. Am fost asadar la interviul propriu-zis timp in care am discutat mai intai cu un angajat de acolo lucruri tehnice de baza precum ce-i aia un IP, sau IP config, lucru care orice utilizator de calculator ar cam trebui sa le stie. Apoi prin dorinta lui am fost de comun acord sa discutam si in germana desi nu era in plan asta, nici o problema, am discutat in germana despre subiectele banale precum experienta de la fostul job, cate ceva despre mine. Apoi a urmat interviul propriu zis cu persoana care m-a invitat. Am discutat despre firma, program, ora, salariu. In general salariile aici sunt de la 3000 lei in sus, depinde cum negociezi. Programul este normal si flexibil incepand cu orele 8 si 10 dimineata, 8 ore de munca. Reduceri substantiale la anumite magazine, sala, bonuri de masa si un salariu mai mult decat multumitor. Au urmat si testele telefonice de engleza si germana, iarasi, nici o problema. Apoi a urmat testul facut online acasa in engleza si germana, nu intru in detalii, pe scurt: sunt intrebari grile simple pe care oricine le-ar putea face fara probleme, nivelul meu in urma rezultatelor obtinute este de B2. Problema mea care a fost, lipsa de experienta si asta in ciuda faptului ca am mai lucrat pe un service desk timp de aproape un an aparent asta nu a fost indeajuns pentru ei. In ciuda faptului ca am mentionat detaliile si lunile lucrate in postul anterior consider ca toata experienta aceasta a fost o dezamagire si un timp pierdut, am fost entuziasmat numai ca sa fiu dezamagit de acest lucru, sper ca altii sa aibe mai mult noroc decat mine... Toata aceasta aventura a durat aproximativ o saptamana.
medamed Joi, 26 Mai 2016
salut! Am primit o oportunitate pentru Payroll Associate with Turkish/Spanish, testele cat si interviurile le am sustinut iar rezultatele au fost bune. Acum am fost sunata pentru interviul face to face. Ideea este ca nu prea stiu''cu ce se mananca'' si nici de la cat as putea incepe negocierea salariului, tinand cont ca este vorba de o limba destul de rara (la turca ma refer). Modul de desfasurare a probelor mi s a parut foarte ok, testele de limba nu sunt deloc usoare dar daca ai un nivel B2 te poti descurca fara probleme, valabil si pentru engleza. Atitudinea personalului mi s a partut la fel de buna chiar daca totul s a desfasurat telefonic.
amatista Joi, 26 Mai 2016
Salut!
Sunt si eu in proces de angajare la WiPro Timisoara pentru un post de Accountant. Am dat toate testele posibile (engleza scris si oral, testul analitic, interviul final) si am inteles ca azi sau maine o sa sune pentru referinte la persoanele mentionate in formular. Astept cu sufletul la gura si sunt foarte curioasa ce oferta salariale imi vor face. Credeti ca am sanse la 2400 lei? Mentionez faptul ca am experienta in domeniu 7 ani.
alb_astru Marti, 7 Iunie 2016
Un management imatur si fara legatura cu contextul de business. Ultimele lor decizii pun cireasa pe tort: pe unele proiecte nu mai ai voie cu telefonul pe floor, ci trebuie pus la sefu' in birou, ora de masa e de fapt impartita in 30 minute pentru masa si inca doua pauze de 15 minute, si maximul - intarzierile se penalizeaza cu zi libera luata din concediul tau? Miroase a amatorism, ca sa nu mai vorbim de incalcarea drepturilor - sa iti ia zi de concediu fara sa fi semnat tu ca esti de acord; e ilegal.
Asta ca sa nu zic ca sefutii care au venit cu ideile astea au decis ca regulile nu sunt pentru toata lumea, ci doar pentru unii pe care ii decid ei.
Nu multumesc; fugiti de amatorii astia! Sesizarea la ITM a fost facuta deja.