Forum despre WNS Global Services

Alexandra Luni, 10 Octombrie 2011
Am maine interviu la ei pe portugheza !!! Stie cineva ceva de interviu, pretty please !!!!!!
Black Shadow Marti, 11 Octombrie 2011
Stiu ca in decembrie se scot niste posturi la WNS pe portugheza, ceva pe customer care.
proca Vineri, 14 Octombrie 2011
salut.
as dri sa aflu mai multe despre diferetele proiecte din wns, de fapt cum e procesul de desfasurare al unui proiect externalizat prin wns. am inteles ca la un moment dat unele din aceste proiecte se inchid pt ca, compania mama nu mai doreste colaborarea, ce se intampla in acest caz cu angajatii? pt mine pare un mediu foarte instabil in cazul asta, se redirectioneza spre alt proiect sau cum?

daca stie si cineva ce salarii s-ar da pe limba straine HR sau contabilitate. va multumesc !
Antene Joi, 20 Octombrie 2011
salut. a auzit cineva de persoane sa fie date afara de pe un proiect de la WNS? sunt tare curios de detalii :)
ramona Duminica, 6 Noiembrie 2011
am lucrat 2 ani in wns si e mancatorie. am lucrat pe franceza un proiect tampit si dupa un an si ceva trebuia sa promovez, dar nu se tine cont de nimic in wns decat de pupincurisme (sorry).
DoNotEnter Miercuri, 9 Noiembrie 2011

subscriu 100% la ce a zis ramona mai sus. e mancatori. nu poti pleca de jos si urca progresiv daca nu ai tupeu si nu te bagi in seama. e normal asa ceva?

Iulia Duminica, 26 Februarie 2012
ceva nou in WNS in militari? ma intereaseaza si pe mine pe limba franceza ca si salariu. sanse de promovare si traininguri specializate oferite de companie exista? ms
eu Vineri, 23 Martie 2012
cat castiga un senior pe AP, limba maghiara nivel avansat? Multumesc pentru raspunsuri
leo Vineri, 23 Martie 2012
heeeeeei, si pe mine ma intereseaza maghiara :) wns, genpact sau ce mai e. multumesc!!!!!!!
luiza Vineri, 23 Martie 2012
pt Leo. Maghiara genpact, junior AR 1900 net + bonuri + bonusuri + asigurare medicala, marire salariu o data pe an
sergiu Marti, 17 Aprilie 2012
WNS Romania, cati angajati are? :)
sergiu Marti, 17 Aprilie 2012

WNS este o companie destul de renumita pe piata de BPO din lume. Insa, ca orice companie imensa are problemele ei. Am avut "doua" intalniri cu ei. Prima a constat in in 4 mini-interviuri. Cea de-a doua a fost un singur interviu - cu clientul!

La prima intalnire am fost intervievat de tipa de la resurse umane, de managerul de proiect - implicat direct, desi el este un om de finance, foarte plictisitor-, de un tip cu o germana destul de proasta mi-a verificat germana mea; nici eu nu mai vorbeam o germana prea buna, insa m-am descurcat cat de cat. Dupa care, cineva din India, cu un accent specific m-a intervievat, in engleza, din cunostiintele mele din marketing.

- tipa de la resurse umane mi-a pus intrebarile tipice - tampite: spune-mi despre tine, ce vrei sa faci peste 5 ani, daca stiu SAP (nu stiam, dar am mintit ca stiu - ce mare filosofie o fi si SAP-ul asta? doar sunt inginer la baza, ce mama naibii..), ce limbi straine vorbesc, de ce vreau sa lucrez in marketing. Am dat raspunsurile invatate de pe siturile alea specializate - raspunsuri fortate, dar asta este. Am trecut de faza asta..oricine care vorbeste cat de cat coerent trece de tipa de la reurse umane.

- interviul cu managerul de proiect. Este un tip total ne-elegant, focusat pe finance, dupa ce imi povestea, insa destul de comunicativ si bine intentionat. M-a intrebat aceleasi lucruri ca si HR. A fost, deci, destul de plictisitor.

- a venit, apoi, un tip sa-mi testeze germana. Nu m-am descurcat foarte bine, insa am vorbit decent. Tipul, chiar daca avea un vocabular mai mare decat al meu, avea un accent penal. Oribil! Am trecut si de asta.

- m-au intervievat apoi, coordonatorii de proiect din India. In engleza. In prima faza, am fost intrebat aceleasi lucruri ca si inainte. Dupa care m-au pus sa dau dovada de 2 cazuri in care m-am implicat intr-un proces de comunicare si cum am ales canalele respective (am mintit la greu aici). Am dat un exemplu complicat, dintr-un proiect la care lucrasem ca si consultant cu cateva luni inainte. Am tras o concluzie fireasca, dupa acest interviu: Trebuie sa fiti pregatiti pentrua astfel de intrebari. Chiar daca mintiti, mintiti cu farmec! Tipul a spus, intr-un final "Wonderful! Brilliant!" Mintisem, deci, frumos.

A doua intalnire cu ei a fost dupa 2 saptamani. Aici nu a mai mers atat de bine. Nu m-am pregatit cum ar fi trebuit. Interviul a fost cu un reprezentant al clientului. Aceleasi intrebari: cine sunt, ce am facut pana acum si sa dau 2 exemple de cazuri in care am lucrat ca si marketing specialist. Am gasit alte exemple mai proaste. Am zis sa fiu sincer de data asta; raspunsurile mele nu au mai avut aceeasi eficienta. La sfarsit am schimbat 3 cuvinte in germana. Si cam atat!

Nu m-au mai cautat un timp, dupa care am primit emailul de "respingere". Mi-a parut rau, insa asta a fost situatie!

Concluzie:WNS Romania este un job de tranzitie pina va gasiti altceva,safatul e sa incercati totusi sa nu lucrati cu ei.

wns Sambata, 30 Iunie 2012

Am fost la interviu la ei.......m-au acceptat insa eu nu mai sunt interesat de job....sunt oameni total nepregatiti,au facut firma de rusine la interviu .....
Concluzie:Aveti grija ce si cum vorbiti la interviu...important sa jucati rolul mai prostului!!!!

Bafta pentru cine vrea sa faca parte dintr-un astfel de colectiv!!!!!1

anda91 Sambata, 30 Iunie 2012
si eu cautam despre WNS? ce s-a intamplat de a fost nasol la interviu? :(
wns Sambata, 30 Iunie 2012
tipa de la resurse umane destul de ok.....mai mult a jucat rolul secretarei....nu stia nimic din domeniu pentru care am aplicat......mi-a pus o intrebare de sincer am ramas mut, fara nici o logica sau sens....dar m-am prins ce vroia ...i-am raspuns si a zambit si mi-a spus ca asta vroia sa auda......dar subliniez era pe linga subiect....dar macar meritul ei era ca nu m-a intrebat , intrebari gen....ce vreau peste 5 ani?
A urmat al doilea interviu cu cei de la tehnic....ei aici e aici!!!!Neprofesionisti, nepregatiti ....nu am cuvinte pentru a descrie cum am ramas dupa acest interviu..... oamenii aceia sunt Team Leader-i si Manageri de Proiect!!!!!!!!!!!!!!!Oare nivelul oamenii din WNS sunt asa de prost pregatiti????
Nu as fi acceptat nici daca era ultimul job din lume!!!!***
wns Sambata, 30 Iunie 2012
corectez::Oare nivelul de pregatire a oamenilor din WNS este asa de slaba?Sunt asa de prost pregatiti?
wns Sambata, 30 Iunie 2012
anda91 pentru ce post ai aplicat?
anda91 Sambata, 30 Iunie 2012
customer specialist with french.
cristina Miercuri, 4 Iulie 2012
Va rog ma ajutati cu o informatie...ce salarii sunt pentru account receivable limba straina(maghiara) Genpact sau WNS?Multumesc
Laura_O Miercuri, 4 Iulie 2012
eu as alege Genpact. se da de la 20 de milioane in sus.