Forum despre WNS Global Services

alin Miercuri, 4 Septembrie 2013
La wns depinde de proiect au 2 proiecte pe call center pe care nu va sfatuiesc...restul sunt ok..oameni ok poti avansa au program lejer in sensul ca nu te supravegheaza nimeni daca ai disparut 2 min pana la baie, se merge anual in team building si se organizeaza petrecere de Craciun se dau premii in functie de performata.
Eu va zic in schimb din experienta mea pe call center, este politie cu tot cea ce faci nu ai voie sa intarzii nici 5 min. daca o faci trebuie sa suni..si daca ai mai mult de 15 min intarziere pe luna nu mai iei bonus.

Pe call center se lucreaza in ture unii chiar si weekendurile inclusiv pana la 9 seara presupun ca este ok pentru studenti. Sunt evaluari saptamanale ti se asculta apeluri...ai norme de calitate si cantitate....sunt zile cu apeluri la foc automat dar si zile mai lejere acum depinde. Daca nu iti atingi norma ti se spune cat de incapabil esti...asta indirect.

Se lucreaza pe mai multe limbi...germana in special..dar si spaniola , intaliana, franceza si mai nou rusa. Salariile variaza si in functie de experientape germana sunt unii care iau 18 mil..altii care au stiut sa negocieze si sa aiba si ceva experienta in spate pot ajunge pe la 22 de mil.
La fel si pe celelalte limbi franceze italiana spaniola pleaca cam de la 13mil daca te vad mai fraier pana pe la vreo 16 cu ceva experienta la asta adauganduse si bonurile de masa. (aici vorbesc de un program full time).
Se dau si bonusuri de performanta dare care nu sunt foarte mari..sunt doara asa ca sa nu zica nimeni ca nu se dau..cam intre 1 mil si 3 mil daca esti foarte bun dar bonusurile sunt intr-o continua schimbare inainte erau mai mari...dar acum exigentele sunt din ce in ce mai multe ca sa ajunga sa nu iti mai dea bonus bugetul fiind din ce in ce mai mic.

Per total este ok ca si ambianta dar nu de termen lung dupa o perioada te cam saturi.
bubacar sanogo Vineri, 11 Octombrie 2013
ca de obiecei ziarul financiar are in program niste idei "trasnet"
Au facut un seminar despre outsourcing http://www.zf.ro/zf-24/concluziile-seminarului-zf-outsourcing-externalizarea-nu-mai-este-o-tendinta-ci-o-necesitate-pentru-eficienta-unei-afaceri-11493399
auzi ce zice un manager de outs..”Fiecare minut petrecut in activitati de backoffice este un castig pentru concurenta, un avantaj pentru com­petitor. Lucrul cu experti in anumite domenii poate lua clientilor de pe cap o serie de functii care nu sunt strategice. "
oare in categoria experti ei incadreaza si oamenii morti foame de la superbele call-centeruri (less or more) unde angajatii primesc salarii sub 3000 de lei (ca sa n-am pretentii prea mari). asta e salariu de expert?
si pentru ca stiu ca sunt pe aici si oameni care-si iubesc conducatorii..
ana Luni, 25 Noiembrie 2013

Buna.... Stiti cum decurge un interviu prin telefon la limba italiana? Va rog maine am de sustinut

anamariaion Miercuri, 11 Decembrie 2013
vreau si eu o adresa de mail de la hr
doresc sa trimit direct cv-ul
multumesc
Kmy Vineri, 13 Decembrie 2013
Buna!
Stie cineva care ar fi salariul pe AP (lb spaniola)?
Ms anticipat!
berbo Vineri, 13 Decembrie 2013
1500-1700 pt spaniola
dar e un mediu foarte prost de lucru, eu cel putin cand am fost la interviu cu managerul si un coleg din (viitoarea) echipa, managerul n-a avut nici o jena sa-l faca pe coleg ratat si plafonat in mijlocul interviului
Kmy Vineri, 13 Decembrie 2013
@berbo
Si salariul se negociaza sau asta e tot ce ei iti pot oferi si gata?[luni se presupune ca ar trebui sa ma duc la interviu cu managerul de proiect]

Si cam in ce consta acest post?
Konrad Miercuri, 18 Decembrie 2013
Am vazut pe hipo ca au ceva posturi de tactical sourcing si transactional procurement pe franceza. Poate cineva sa ofere mai multe detalii? Cat de seriosi sunt, care e starea de spirit in echipa, nivelul salarial...
Multumesc anticipat.
AP spaniola Joi, 19 Decembrie 2013
si daca esti incepator fara experienta sau recomandare, in schimb stapanesti spaniola la nivel avansat si engleza la nivel mediu..cam cat poti primi ? alte beneficii pe langa salariu ? programul de munca?
R Sambata, 12 Aprilie 2014
Haideti cine lucreaza acolo, va rugam, dati mai multe detalii. Bonuri de masa se dau? E mai ok ca Genpact, wipro sau accenture? Ce salarii se iau pentru senior AP/AR?
multumim.
Karoli Vineri, 25 Aprilie 2014
WNS este ca si Genpact, Wipro sau Accenture. O firma de BPO in care poti sa inveti multe, sa te dezvolti (depinde de fiecare persoana). In functie de echipa/client poti fi mai incarcat sau mai liber. Salariu, bonuri de masa, asig medicala.
Catalina Vineri, 13 Iunie 2014
Sunt dezamagita pentru ca cei de la WNS nu sunt seriosi. Am dat interviul pe limba germana acum o saptamana si nu am primit nici un raspuns in conditiile in care mi s-a zis ca voi primi un feedback.
Ay Sambata, 14 Iunie 2014
pentru Financial Services Analyst cu engleza stie cineva cat este salariul? si cum decurge interviul?
S. Vineri, 25 Iulie 2014
Buna tuturor, aveti idee cum e echipa de HR la ei? M-au invitat la un interviu pe HR si telefonic nu prea mi-au dat informatii, asa ca mi-ar fi de folos inainte sa decid daca merg sau nu la un interviu. Multumesc anticipat!
Zen Joi, 7 August 2014
Buna dragilor, am tot citi astazi ce s-a scris despre WNS. Eu luna aceasta fac 1 an la ei si in acelasi timp aplic la cat de multe joburi gasesc. Nu as putea spune ca este totul gri sau totul roz. Depinde foarte mult de cum este fiecare persoana, ce valori, ce pretenti are. Eu pe procesul pe care sunt am vazut si auzit multe lucruri nasoale. Asa ca sa raspund la unele din curiozitatiel voastre salariile sunt in general incadrate in niste limite clare, din cate stiu limbile grele sunt mai bine platite. Posturile de junior sunt camla 1500 si cele de senior la 2000. La capitolul asta stau cam prost, oferta pentru nivelul meu este aceeasi care a fost si acum 3 ani, de aici trageti voi concluziile. In rest nu va lasati impresionati de povestea despre bonus lunar...nu este cine stie ce....eu am luat cel mai mare bonus posibil intr-o luna 350 lei brut, din nou va las sa calculati cat ramane net....
As putea sa mai scriu o gramada de lucruri ce nu sunt ok dar cum am mai zis poate nu sunt ok pentru mine, altora poate nu le pasa de anumite lucruri. As fi dorit sa scru si ceva de bine ca sa nu termin intr-o nota urata....am noroc de colegi, sunt minunati si ne intelegem de minune cred ca am rezistat atat datorita lor, ne-am imbarbatat unul pe celalat.
Bafta celor care sunt in interviuri....daca mai aveti intrebari....pot raspunde cu placere.
lp Miercuri, 20 August 2014
cum este in departamentul de HR? e mancatorie, mult de munca?
RO15 Marti, 26 August 2014

Pentru postul de Junior Accounts Payable with English:
cum decurge interviul, ce salarizare si in ce consta indeplinirea sarcinilor de serviciu?

va multumesc!!
Eu Sambata, 18 Octombrie 2014
WNS este foarte ok in comparatie cu Genpact, Wipro, Accenture. Din cate stiu, pt entry level AP/AR pt limbi latine, se da in jur de 19-20 mil. Pt seniori peste 23-24 mil!
Alice Miercuri, 29 Octombrie 2014
Buna! Am si eu o intrebare..cum se deruleaza interviurile la WNS? Lucrez la Genpact de aproape un an, am fost pe AP si acum sunt pe OM, pe limba spaniola, nivelul meu fiind B2. As vrea sa plec din cauza salariului mic, evident :) E suficient nivelul meu de limba? Salariile sunt chiar pana in 18 mil? Adica daca plec, as vrea la mai bine ca toata lumea... A lucrat cineva in ambele locuri sa poata compara? Va multumesc.
mia Joi, 11 Decembrie 2014
Buna! Ce salariu se mai ofera pentru AP spaniola?