Forum despre Xerox Romania

cetateanul Joi, 4 Iulie 2013
au aparut 2 posturi: "Operator introducere validare si prelucrare date" aveti idee cam cat este salariul?
Deutsch Luni, 8 Iulie 2013
Povestea continua...
Dupa ce in martie am data am dat testul telefonic si nimeni nu mai ma sunat, am asteptat.... Pe la sfarsitul lunii mai ma suna o domnisoara si ma intreaba daca sunt interesat de postul "Operator introducere validare si prelucrare date - lb germana", deoarece a gasit CV-ul meu in baza lor de date.... I-am explicat povestea si ca nu am primit raspuns pt postul de call agent. Mi-a spus ca o sa se intereseze si o sa ma sune imediat. Stanga nu stie ce face dreapta. :)) ...A trecut o luna si ceva si nimeni nu m-a sunat, trimis e-mail sau ce mai stiu eu..Eu astept linistit...:)
Luana Luni, 15 Iulie 2013

Eu am avut un interviu acum ceva timp sa zic vreo 2 ani. Am ajuns la sediul lor toate bune si frumoase, am dat test scris si oral limba franceza. Nu pot sa zic ca am excelat dar m-am descurcat am vorbit. M-au refuzat fara nici macar un raspuns concret, e urat pt ca indiferent care este feedback-ul trebuie spus.

Ron Burgundy Joi, 18 Iulie 2013

- acum 1 an, am aplicat pentru un post de "operator introducere date in limba germana".
- in cazul meu aproape totul a fost ok, procesul de recrutare a fost corect, atat ca durata cat si ca procedura.
- persoanele din departamentul HR au fost amabile, testarea a fost la obiect si foarte clara: abilitati PC si limba germana scris.
- dar am refuzat oferta, din cauza salariului, 12+bonuri de masa, poate am gresit, atunci mi se parea cam putin, eu vroiam 15 net.
- ... acum, ca sunt somer, ar fi buni si banii aia ... :0), dar imi este rusine sa aplic din nou :0( ...

- in vremurile astea de criza, multi dintre aplicanti sunt suparati ca nu au un loc de munca.
- sa fim corecti, unii sunt mai pregatiti in domeniul respectiv, altii nu, sau poate n-au prins o zi buna la interviu.
- repet, in cazul meu, cei de la HR nu mi-au pus intrebari cu scopul de a ma face sa renunt, nu-mi solicitau sa am cunostinte fara legatura cu fisa postului.

- salutare si multa bafta.

candidat interviu Luni, 29 Iulie 2013

am fost si eu invitat pentru un interviu la xerox.
desi pe toate siteurile s-au rebranduit si inclusiv la telefon persoana care m-a intervievat s-a prezentat ca fiind din partea xerox ..nu a fost chiar asa.
am fost invitat la sediul xl world...

cu omuleti iesiti la tzigara pe afara.. a trebuit sa apelez la ei sa-mi faciliteze intrarea in sediu...
am asteptat in plus vreo 5 minute ...sa zicem ca n-ar fi capat de tara..
interviul a fost asa in dulcele stil romanesc...
cu un recrutor care in loc sa incurajeze intervievatul (la naiba doar il selectase pentru interviu) sa-si expuna punctele de vedere..avea ca singura grija sa contrazica orice afirmatie)

paharul a devenit preaplin (acum regret ca nu m-am ridicat sa plec in acel moment) cand a inceput discutie complet inutila. ce ma interesa pe mine istoria si cum a ajuns Xerox sa aiba centru de servicii in Iasi???
culmea a fost ca practic a inceput sa preamareasca XL World, apogeul fiind atins cand evident m-a contrazis si mi-a spus ca XL World a fuzionat !!!! cu Xerox..un fel de buturuga mica fuzioneaza cu ditamai caru mare..

o alta componenta perversa a interviului (si atunci ar fi fost bine sa ma ridic si sa-mi vad de drum) a fost cand am inceput sa intreb mai in detaliu ce presupune postul...
dupa, a inceput sa ma ia la modul "esti sigur ca ai inteles? am mari indoieli"....
morala : nu puneti intrebari, dati din cap da da da.

in concluzie..s-a facut o "privatizare" romaneasca...tot cei dinainte din XL World gandesc activitatea la fel ca inainte..
e un fel de franciza..

candidat interviu Luni, 29 Iulie 2013

inca ceva..pe durata testului scris de o ora...
a trebuit sa -l dau ascultand un interviu pentru call-center pe italiana..destul de aiure sa-i aud boscorodind pe uni...in timp ce tu trebuie sa te concentrezi la scris

candidat interviu Marti, 30 Iulie 2013

apropo de ce spunea Deutsch mai sus..
un deliciu, costumer care pe english &german...multumim xl world

Lore ipsum Duminica, 4 August 2013

da, in Iasi se fac angajari prin recomandari, cum i,am spus si eu la interviu HR.ului, atat timp cat recrutorii sunt romani, este o portita de a baga sistemul pcr in super multinationala, nu se poate ca un raspuns dupa ce te.ai dus pt un interviu, ai dat testul de eng, a venit si a spus ca s.a deschis acum un alt post dar treb sa dai alt test de eng, pe care il treci cu 90 din 100, cambridge.ul e minciuna, sa.ti zica, angajatorul din anglia a considerat ca bla bla bla, si da, daca nu,i place la hr de fata ta nu te angajeaza, din ce am observat ei angajeaza fara experienta, ca sa.i modeleze, corporate identity si bullshit din asta.

Lore ipsum Duminica, 4 August 2013

Din ce am mai obs persoane care s.au angajat la ei, dupa cum am zis, fara experienta, eventual proaspat absolventi.
P.S.: stiu care s.au angajat la ei si nu aveau nici un fel de exp pe postul pe care s.au dus. Ce am scris sunt parerile mele, eu caut si acum de munca in Iasi, ma intereseaza mai mult colectivul, sa am colegi ok, asa bani fac sigur de acasa ca freelancer, dar na, simt nevoia de interactiune umane la locul de munca:))

Peggy Marti, 24 Septembrie 2013
Hello,

AM vazut ca s-a deschis un punc de lucru si in Cluj...

Aveti ideea cam cat e salariul de TL pe eng/fr?

Thanks
123 Joi, 3 Octombrie 2013

Am fost chemat la interviu dintr-o aplicatie mai veche (pentru ca vedeam Xerox a fi un mare lucru) pentru o pozitie in centrul din Pipera. Cum a fost? Pai am fost chemat la ora fixa ca sa bat pe la usa pentru ca nu au o amarata de sonerie si ca sa astept 15 min dupa recrutor ca a intarziat; nu, nu a avut decenta sa sune. Odata ajuns a inceput sa imi spuna despre cat de profi sunt ei la Xerox.
Cum vad ei interviul? O lectura in 2 a CV-ului. Pai ma chemi pentru ca vrei sa ai un partener de discutie ori subiect de interogatoriu si eventual sa vezi daca-mi amintesc datele inscrise pe 2 pagini? Dupa circul acesta a urmat o parada a faptului ca aveam in fata un absolvent de psihologie (cel mai slab material pentru un recrutor). Ce e rau in asta? Omul nu pricepea business deloc si o dadea inainte cu tehnicalitati de 2 lei pe care le invatase el in facultate.
N-am putut rezista si am preluat controlul povestindu-i, de-a fir a par, tot ce am facut si ce as putea face pentru ei. Vreo 35 de minute in interviu ii suna telefonul si incepe sa se foiasca pe motiv ca-l suna de afara si... Si ce? Pai... Bine, geniule, daca nu ai timp pentru ca ai intarziat 15 minute. Am stabilit ca ne vedem in 3 cu un manager de segment. Asta se intampla acum 1 luna.

dstch. Luni, 21 Octombrie 2013
Care e salariul pe gemana?
unu care le stie Vineri, 8 Noiembrie 2013
da, aruncati o privire la sectiunea careers de pe xerox.com si veti vedea cum joburile mai dificile sunt pe romanica..iar joburile simplute in USA. traiasca globalizarea
anca Sambata, 9 Noiembrie 2013
Te trimit in training in Londra 3 luni ca apoi sa te intorci in tara si sa lucrezi la ei pe salariul minim pe economie. wtf?!
ak Joi, 21 Noiembrie 2013
A fost cineva la interviu pt accountant senior asistant? Cum a fost interviul? Mersi
sweetie Marti, 26 Noiembrie 2013

m-a sunat acum cateva zile o tipa mi-a pus niste intrebari in engleza si ca o sa ma sune cineva (un barbat). Azi m-a sunat alta tipa sa ma cheme la interviu unde o sa sustin un test in franceza.?? Oare sa ma duc la interviu. La primul interviu telefonic m-a intrebat cum stau cu engleza si ei ma testeaza in franceza? :))) Daca stie cineva cum sta treaba pe acolo sa imi spuneti si mie

sweetie Miercuri, 27 Noiembrie 2013
O sa ma duc la interviu pentru franceza :)) stie cineva cum se va desfasura? cum va fi testul? ce salariu au? eu nu locuiesc in bucuresti si nu imi pot permite sa ma angajez pe orice salariu
A. Duminica, 1 Decembrie 2013
Din pacate, recruterii de la Xerox sunt exact asa cum zice lumea pe forum: dezinteresati, nu fac niciodata follow-up, te suna intr-o saptamana, dar de fapt nu te mai suna niciodata, esti interesat de un job, le trimiti un mesaj personal, il ignora, dar te contacteaza pentru un alt job si in general nu stie stanga ce face dreapta. Nasol, n-au nicio scuza, chiar daca sunt ultra-ocupati, intr-o companie sanatoasa si eficienta, resursele umane sunt alocate in asa fel ca fiecare sa isi poata face meseria decent. Nu este cazul la Xerox, si asta spune multe.
ladycd1925 Joi, 5 Decembrie 2013

Buna seara!Si eu am fost la interviu si mi s-a spus de catre culmea hrul profesionist ca as fi agresiva,ca nu am o atitudine office(in conditiile in care eram imbracata la dunga) si ca nu sunt flexibila in pretentiile salariale-am cerut 2500 ron net pentru germana.Ba mai mult,dupa ce ca sunt agresiva si am pretentii salariale exagerate,nu am nici nivel nativ de germana(Cine naiba are nivel nativ de germana in Romania?)

pentru ladycd1925 Vineri, 6 Decembrie 2013
Ti s-a spus la interviu ca esti agresiva? dar ce ai facut?

stiti cam cum sunt salariile pe germana? stiu Germana C1, dar la ce am vazut pe aici, nu stiu daca sa le trimit CVul meu sau nu.