Forum despre XL World

A Luni, 8 Aprilie 2013
Cat a durat procesul de recrutare ?
Doar eu... Luni, 29 Aprilie 2013
Am lucrat pt ei 3 luni de zile si am fost la cheremul team leader-ului care a pus o presiune fantastica pe fiecare din echipa si ulterior a gasit o metoda mizerabila de a se dispersa de mine...deci si la XL World ca si in multe alte locuri conteaza pe cine cunosti si nu cat cunosti din nefericire...

Cu sinceritate,
Cineva patit
Andreea Miercuri, 15 Mai 2013
Si eu am lucrat la XL si ceea ce spune ionutbogdan89 este complet adevarat, c mentionarea faptului ca intr-adevar nu se dau 100 de telefoane pe zi ci in jur de 800. E adevarat ca nimeni nu merge la munca pentru a sta degeaba insa se munceste prea mult iar salariul este de/a dreptul mizerabil mai ales tinand cont de faptul ca trebuie sa vorbesti intr/o limba straina. Se lauda cu faptul ca au aparatura de ultima generatie insa acest lucru, precum stim, nu tine de foame, asta entuziasmeaza pe moment apoi it vine sa plangi cand iei 7 milioane. Italienii intr/adevar profita de disperarea romanilor de a avea un loc de munca oferind asemene salarii mizerabile. In ceea ce priveste functiile din HR, lucrurile nu stau diferit in sensul ca salariul este mic pentru un asemenea pot, respectiv 1200 e lei. Din ce am observat este ce mai prost platit call center din intregul judet. Pentru a rezista acolo ai nevoie de nervi tari! De asemenea, sa nu fiti suprinsi daca, in cazul in care nu v-ati atins targetul, contractele facute de voi sa mearga in contul altui coleg mai vechi iar bonusul sa il ia acesta pe spatele muncii dumneavoastra. Pentru a rezista trebuie sa ai o coloana flexibila si o disponibilitate spre a lingusi team- leaderul (depinde de campanie, bineinteles, nu generalizez). Eu am plecat de acolo deoarece am fost amenintati ca in cazul nerealizarii a minimum unui contract pe zi sa nu ne mai deranjam sa ma calcam prin firma, amenintari realizate pe un ton tiranic, lucru imposibil tinanc cont de stupiditatea campaniei, respectiv convingerea persoanelor de a cumpara laptopuri prin telefon :)). Nu sfatuiesc pe nimeni sa mearga acolo eoarece infdiferent de post si campanie salariul este mult sub cel meritat. Numai bine!
adi Sambata, 1 Iunie 2013
Am lucrat si eu aproximativ un an la xl world,si chiar pot sa spun ca a fost o experienta mai mult decat placuta ,un colectiv minunat cu mici exceptii dar asta e oriunde,cat pentru seriozitatea firmei am doar cuvinte de lauda,managerii si team-leadeari sunt persoane foarte intelegatoare dispusi sa te ajute in orice situatie chiar e adevarat ca e destul de mare stresul dar nu datorita sefilor sau colegilor...ci datorita italienilor idioti cu care tre sa stai toata ziua de vorba si cei care spun ca angajatii pleaca din cauza conducerii sau a team-leadearilor se inseala...fiecare pleaca ori ca au gasit ceva mai bun in acelasi domeniu fie ca pleaca din nou in italia.
iasi Marti, 6 August 2013
au nevoie de roboti cu capu plecat
opportunity Vineri, 9 August 2013
German + English speaker get job in Greece, 1 year free accommodation + relocation, Apply now
Location: Athens, Greece
Ref ID: AC163033
Salary: Attractive/ Competitive : €16.000 ”“ €18.000 per year
Start Date: 15/07/2013 and 15/08/2013
Type: Permanent
Company:
A global leader in Customer Contact Management Solutions and Services in the multilingual sector and deliver multi-channel support to their clients across Europe. Their site in Athens is growing by the day and they are looking for candidates to start with them as soon as possible. The experience gained within the company will add great value to your CV.
Be a part of a multinational company and enjoy a lots of benefits!
Responsibilities:
Handle inbound calls
Identify the best solution of customer quarries
Solve technical issue of customers
Provide basic trouble shooting
Handle customer quarries by phone, email or chat
Requirements:
Fluent German and fluent English
Interest in computer and technology
Knowledge about Smart Phone
Ready to relocate to Athens, Greece
Customer Service Experience
Benefits:
Full Relocation
Up to €200 monthly performing bonus
Extra salary for working on weekends (especially Sundays), holidays, overtime
Flight ticket to Greece will be provided
1 year accommodation
Restaurant vouchers
Free Greek language courses
Opportunity for growth and development of your career
agency@jobsalert.ro
Anonim Joi, 19 Septembrie 2013
FRATILOR!!!!!! Inainte sa ma angajez la XLWORLD am intrat pe forum asta...am citit, si am zis..ce kkt, mam angajat, am stat 6 luni..si mi-am dat demisia!! NU VA ANGAJATI!! Mai multe nu are rost sa zic....
miki Miercuri, 2 Octombrie 2013
ce presupune jobul asta de HR Database Administrator with English de la xl world iasi? e pe call center?
patit Joi, 10 Octombrie 2013
da e call-center, te tracaseaza din greu...
se lucreaza cu PriceWaterhouseCoopers UK...se stie ca firmele de audit = infern.
proiecte Luni, 14 Octombrie 2013
periodic, aceleasi anunturi. inclusiv hr dba de mai sus...
ori e vrajala..ori e vrajala
mihaela secara Luni, 28 Octombrie 2013
e o firma care te plateste si e super serioasa eu am lucrat la ei au fost niste oameni deosebiti
FOST ANGAJAT Joi, 14 Noiembrie 2013

. Iti promit marea cu sarea la angajare(cei de la recrutare habar nu au cu ce se ocupa firma) si surpriza, la job faci cu totul altceva. Eu am lucrat pe un post unde era necesara limba germana, si intretineam o baza de date si diverse activitati. Rareori am fost nevoie sa sunt in Germania/Austria/Elvetia ca sa-mi folosesc cunostintele de germana.
Salariul de inceput este de 1400 brut(1000 net) + bonuri + transport gratuit.
Lucram in locatia IDEO, si dupa un timp afli ca sunt vreo 3 curse pe zi, deci te poti incadra la 8 sau 9, depinde de caz.
Avansarea si orice altceva se face pe ochi frumosi. Team-leaderii si sefuletzii sunt nistre frustrati care nu stiu nimic altceva in afara de ceva. Nu mai zic de cultura generala.
Au posturi ceva mai bune pentru cei din IT, dar cam atat.
Un NU categoric. Incercati Capgemini sau Amazon(asta daca treceti de interviu :)) ).
Respect tuturor,
Zi buna!
P.S. In tot timpul cat am lucrat la ei(11 luni) nu am avut NICIODATA contrat pe o perioada determinata; dupa primele 3 luni de determinat iti prelungesc LUNAR samd...pana cand? urma sa aflu, dar a fost prea tarziu pentru ei.

issa Sambata, 30 Noiembrie 2013
am lucrat la xl in jur de 4 luni ...mare greseala ..pierdere de timp lipsa de respect si profesionalism ...nu recomand
stefano Duminica, 16 Februarie 2014
buna seara, cari amici, cari fratelli,si eu am lucrat la xl world(respectiv xerox center business romania acum) din martie 2012-pana in octombrie 2013!am fost pe appuntamenti infostrada si appuntamenti h3g!in prima luna am primit un salar de 700 de ron +bonuri de masa pe final ajunsesem sa iau 1050 de ron net+bonuri+bani din targhet!undeva la 1400,1500,1600,sau in cazul cel mai rau doar 1050 si bonusurile de masa ,ca numi faceam targhetul!cel mai mare avantaj la aceasta firma,e ca inainte de angajare faci un curs de italiana de 7 saptamani!care prinde putin,dupa inveti italiana la telefon cu clientii!cum am invatat eu!acum sa incep cu uratul,cu lucrurile rele din firma asta: deci responsabilii is niste oameni care au fost si ei prin italia,prin anul 2001-2002 si au prins un colt de paine cu aur,dupa care painea de aur sa transformat in tinichea,si hop surpriza sau angajat la xl world,ca oameni mari,vai de steaua lor,cum ii tratau pe oameni care erau la inceput, bataie de joc, monotonie,rutina.peste 500 de telefoane pe zi!amenintari,stoul call center xl world,este:angajeaza pe banda rulanta sute de oameni,ii tin in firma 3 4 luni,daca rezista.si dupa te trateaza ca un gunoi!is multe fratilor,primeam pe un appuntament 6 ron! si ei incasau peste 200 de euro daca facea italianul contract cu infostrada !aveti grija cu xl!
Nico Marti, 11 Martie 2014
E adevarat ca stresul cel mai mare ti-l ofera fie italienii, fie unii teamleaderi, depinde pe ce proiect esti angajat. Cat despre conditiile in care se lucreaza, ei bine, si aici exista diferente de la un proiect la altul si chiar de la o locatie la alta (asta pentru ca este un sediu in Pacurari si cel principal pe Sadoveanu). Depinde foarte mult si de caracterul omului si de cata rabdare are un om pentru a invata ceva nou, depinde si de cat de avansate sunt cunostinele in utiliazarea pc-ului. Initial, am inceput sa lucrez la IDEO si da, recunosc, imi venea sa imi dau demisia imediat, asta din cauza stresului la care ma supunea teamleaderul prezent pe acel proiect. Punea o presiunea foarte mare atat pe mine, cat si pe ceilalti colegi, unde unii dupa cateva zile si-au dat demisia. Am avut norocul sa fiu solocitata pentru un alt proiect, de data asta la sediul principal si pot spune ca atmosfera era cu totul alta, practic la capatul opus. Si da, ai marire de salariu dupa 6 luni, daca esti eficient. Aici conteaza cat de competitiv vrei sa fii, iar colegii chiar sunt ok, se ajuta intre ei, ai parte de ajutor si de la teamleader; daca exista vreo problema iti poti expune problema si mai mereu s-a gasit o rezolvare la fiecare neintelegere aparuta. Deci, nu e chiar atat de nenorocita firma precum o prezinta multi de pe aici.
CLAUDIA Marti, 1 Aprilie 2014
Stefano Draga ..Tu nu ai luat 6 Ron pe App,colegii tai au luat.
Tu doar stii ca e 6 Ron,,din pacateNu ai rezistat la XL ,,sa ne spui te rog unde rezisti.?.Eu am lucrat pe toate campaniile si inca mai lucrez(sunt operator de 3 ani).Ai plecat cu siguranta ca nu faceai nimik. Din pacate cei slabi si care nu lupta toata viata o sa ramana asa
Liliana Marti, 12 August 2014
Alex draga, ai foarte mare dreptate.Firma este condusa de cateva persoane care se cred buricul pamantului si tocmai de aceea e acest flux de angajati.De obicei angajatul nu paraseste firma ci paraseste superiorul.Ei pierd oameni de valoare si nu ii intereseaza findca nu ii controleaza nimeni.Superiorii acestor angajati se afla in strainatate si au incredere oarba in tot ce fac cei de aici.Am lucrat cu ei multi ani si cunosc nenumarate cazuri in care oameni capabili au fost dati deoparte fara motive.Nu ai libertatea de a te exprima ca si operator iar ca si supervisor trebuie sa ai mare grija ce spui pentru ca daca "cineva" doarme rau intr-o noapte e vai de tine a doua zi, hahaha.Recomand activitatea de operator pentru part time eventual insa nu mai mult.Trebuie de asemenea sa stai bine cu nervii.Salariul e mereu la timp.Sanse de promovare nu prea sunt deoarece firma e plina de team leaderi si de asistenti pe la toate departamentele.Te angajezi ca si operator si ramai acolo cel putin 5 ani daca nu te remarci prin atingerea target-urilor duble, care by the way sunt destul de greu de atins.
ehm Miercuri, 16 Martie 2016
Bunaaa!! A mai fost cineva recent la interviu? As vrea sa stiu si eu ce salarii se ofera pentru full time italiana.. m-au sunat si nu stiu daca se merita sa ma duc la interviu...