Forum despre You&Me Exim

Scooby Miercuri, 13 Februarie 2013

As fi vrut sa aflu mai multe despre you&me... Eu am fost chemata zilele trecute la un interviu, unde erau foarte multe fete, la fel, programate pt acelasi interviu... Mi s-au parut foarte multe, toate au stat la fel de mult si toate au fost acceptate din cate am inteles, inclusiv eu... Maine am fost chemata pt cateva ore de proba... Nu stiu ce sa fac... Au parut foarte interesati de mine, dar mi s-a parut dubios ca la fel de interesati erau si de celelalte fete... Nu inteleg unde vor sa angajeze atatea fete intr-un singur magazin... Chiar nu stiu ce sa fac... Mai este cineva in situatia mea??? Sau persoane care au lucrat acolo, sa-mi zica daca merita sa-mi las actualul loc de munca pt o "cariera de vis" la you& me ???

ana Joi, 14 Noiembrie 2013
Buna Scooby !
Cuunosc o fata care lucreaza de ceva timp la You&Me si din cate am inteles selectia este dura, angajeaza putine persoane, dar numai oameni buni de vanzari. Stii cum se zice : "multi chemati, putini alesi", dar salariile sunt bune. Merita sa incerci.
Maria Joi, 20 Noiembrie 2014

Am lucrat la ei un an si jumatate ca vanzatoare pana anul trecut , a fost un job ok cat am stat in tara, program in ture si salariul in general peste 1500-1600 (comision vanzari inclus), aproape in fiecare luna. Am luat si mai mult, dar de sarbatori. Mi s-a parut placut sa aranjez bijuterii si sa le vand. Este si raspundere, nu pot sa zic ca nu, trebuie sa fii atent, insa mie mi-a convenit. Intotdeauna se poate si mai bine si mai rau, depinde ce i se potriveste fiecaruia.. Si mai stiu ca sefa de magazin avea undeva in jur de 2500, cu bonusuri. Bafta !

RORy Joi, 24 Martie 2016

Buna fetele! Nu va recomand absolut deloc sa va angajati la aceasta firma! In primul rand ar trebui sa dea de banuit ca mai mereu angajeaza (asta din cauza faptului ca nu ramane nimeni, si pe buna dreptate) .am lucrat cateva luni acolo,timp in care mi-am dat seama ca lucrurile nu sunt asa roz cum se vad de afara. Pare un mediu placut, elegant, feminin ..cu posibilitatea de a-ti creste salariul din comisionul pe care ti-l dau in urma atingerii targetului lunar( asta e cam singura parte buna) , insa angajatii sunt cam luati de prosti si urmariti pe camere.. Practic nu ai voie nici sa te scarpini ca gata suna patroana si te cere la telefon ca sa iti faca observatii..pauza este de 30 de minute si nu este platita (deci practic daca apuci sa nu ti-o iei muncesti o jumatate de ora pe gratis) .cand am semnat contractul am vazut ca avem doar 20 de zile de concediu (in loc de 21 cum ar fi legal) si surpriza! Nu ti le dau pe toate.. Doar 10 o data cand vor ei adica vara cand nu prea sunt vanzari nu in transe cum ti-ai dori probabil iar celelalte 10 ti le platesc.. La interviu s-a discutat despre un salariu de 1200 de lei din care iti opresc 50 de lei garantie pe care ti-o vei primi cand pleci( ceea ce nu este absolut deloc adevarat) ,20 de bonuri de masa si comision din vanzari . Partea cu bani e destul de ok . Daca nu abordezi clientul si nu te tii dupa el prin magazin ca o scama te suna patroana si te ameninta ca te da afara daca nu iti faci treaba...regula lor de aur este ca din 10 clienti pe care ii ai cel putin 7 sa ii duci la casa( cel putin asa spunea sefa de tura ). Banii o sa ii primiti de 2 ori pe luna..o data pe 8 (500 lei + bonurile) si o data pe 20 (restul de bani pana la 1150 +comision daca e cazul) ...programul e super solicitant avand in vedere ca stai in picioare atatea ore si nu ai voie sa stai jos absolut deloc caci te suna si te mustreaza.. Ai un weekend liber abia la 2 saptamani ceea ce nu e in regula absolut deloc. La interviu cand i-am zis ca alea 2 zile libere pe saptamana chiar se simt m-a intrebat foarte senina ca ce as putea sa fac eu 2 zile libera ,ca nu am nevoie ca am destul timp liber dupa serviciu, ca sunt tanara, etc. Colectivul e unul ok (doar din punct de vedere fizic) :))) caci sunt asa rautacioase ..degeaba sunt frumoase daca se poarta ca niste tate.. Dar patroanei ii place sa fie competitie caci asta se fac vanzari..fiecare vrea sa demonstreze ca e mai bun si ca are vanzari peste medie.. La sfarsitul fiecarei luni se face un fel de clasament si cea de pe locul intai primeste un procent mai mare fata de celelalte. Daca te consideri insensibila si nu pui la suflet absolut deloc ceea ce spun altii si nu iti pasa de parerea lor ci doar de ceea ce realizezi atunci esti potrivita cred ca sa lucrezi in domeniul asta care din punct de vedere financiar e destul de bun! ..a , da!! Uitasem sa spun ca in contract e trecut un salariu mai mic asta ca sa nu plateasca nu stiu ce taxe iar la inceput se face un contract pe perioada determinata( 6 luni) caci s-au obisnuit probabil sa le tot plece angajatii. :D. Bafta! Daca tu chiar crezi ca esti persoana potrivita si chiar vrei sa faci bani no matter what e jobul potrivit pentru tine! Mult succes!

didiionescu Vineri, 8 Aprilie 2016
Dragă RORi,
Nu știu ce vârsta ai, dar pot sa bănuiesc că ești foarte tânără, cu extrem de puțină experiență profesională și de viață și destul de prost informată, chiar și în ceea ce privește drepturile tale legale (concediul min legal este de 20 zile, nu 21, iar pauzele de masa nu sunt considerate timp de lucru, conform Codului Muncii).
Ce am înțeles eu din recomandările tale "binevoitoare" este că salariile sunt bune și pot fi și mai bune dacă muncești și ești competent. Nu e puțin lucru în ziua de azi.. Alții cauta și nu li se oferă șanse din lipsă de experiență. Alții stau 8 ore sau mai mult pe scaun înțepenind, cu ochii în cifre și în monitor și au dead-lineuri... Alții lucrează în producție. Vrei să știi condițiile de acolo?!
Am înțeles și că ai avut o problemă cu prezența camerelor de supraveghere, cu conducerea, cu condițiile de muncă, cu exigentele etc., dar nici măcar în colectiv nu ai putut sa te integrezi?! Oare chiar totul în jurul tău e "defect", în timp ce tu ești ok?
Sunt clientă fidelă a magazinului You&Me din Unirea, uneori și din Plaza. Oricât mi-aș dori să te compătimesc, cred că de fapt, iți plângi de milă. Cunosc angajate vechi sau foarte vechi din aceste magazine care m-au servit de-a lungul timpului și mi s-au părut fete de treaba, nu "țațe"...
Sper, sincer, că fiica mea care este aceeași generație, să aibă suficient de multă minte și să nu se lase influențată de asemenea postări ale unor oameni tineri, mult prea frustrați de la o vârstă atât de fragedă, unii chiar inadaptați social și care în loc să își caute un job potrivit lor, inunda siteurile și blogurile cu comentarii aberante...
Succes!
Gina01 Joi, 1 Decembrie 2016
Buna fetele! Imi permit sa vorbesc despre experienta mea in aceasta firma deoarece, spre deosebire de Didiionescu, eu am lucrat in aceasta firma si nu am fost "doar clienta" a acestui magazin. Sustin in totalitate ceea ce spune Rori. Nu stiu de ce Didiionescu sare atat in apararea magazinului You & Me avand in verdere faptul ca vorbeste strict in calitate de clienta.
Draga Didiionescu, nu inseamna ca daca ai putina experienta de viata sau daca esti tanara pleci de la un loc de munca din cauza colectivului sau din cauza patroanei. Inseamna ca vezi ca este ceva in neregula si preferi sa iti cauti in alta parte. Nici tu nu ai fi putut sta mult timp in aceasta situatie. Stii cum este sa stai, in acele zile de full, 12h/ zi DOAR in picioare? Stii cum este sa vrei sa schimbi o vorba cu colegele tale iar in secunda 2 sa sune patroana sa iti spuna ca strici imaginea magazinului? In legatura cu angajatele vechi, mai mult de 6 luni maxim 1 an ( exista si exceptii) nu rezista nimeni.
Aici nimeni nu isi plange de mila si nimeni nu vrea sa influenteze in mod negativ, pentru ca si eu inainte sa ma angajez acolo am auzit tot felul de discutii legate de ceea ce a spus Rori si ceea ce am spus eu si nu le-am crezut. Asa ca totusi...este alegerea fiecarei fete daca vrea sa se angajeze undeva sau nu, dar atat eu, cat si Rori am lucrat acolo si stim despre ce vorbim. Clientii vad doar din exterior,. un mediu elegant, feminin, placut, dar in interior stiu doar angajatii. Am uitat sa mentionez, probabil si Rori, asta daca in cazul ei nu s-a intamplat, ca in momentul in care iti da ultimul salariu, cel din preaviz, iti opreste din bani. De ce? Scuze se gasesc.
Nu vreau sa influentez negativ pe nimeni, dar ar trebui sa va puneti niste semne de intrebare de ce se angajeaza pe banda rulanta.
O zi buna va doresc fetelor!