Forum despre Zepter International Romania

de pe bestjobs Vineri, 15 Iunie 2012
"Holdingul Zepter este un sistem de vanzari bazat pe vinzari directe si prezentari de produse. Au mai multe departamente (produse/aparate pentru curatat casa, vase de gatit&accesorii, aparatura de gatit-mixere, etc., plus apartaura pentru purificare aer/apa, lnie de bijuterii, cosmetice, si inca citeva alte produse, printre care si asigurari, mai nou). Acest sistem se bazeaza pe incurajarea vinzarilor de tip door-to-door si a vinzarilor directe. Produsele sunt din gama premium, foarte bune calitativ dar destul de scumpe. Faptul ca poti sa le achizitionezi in rate este un avantaj pt. client, dar intr-adevar iti primesti produsul numai dupa achitarea lui integrala intrucit daca il primesti inainte compania risca sa nu-si mai primeasca restul de bani si atunci apare o situatie neplacuta; aici nu este vorba despre rate ca la magazin unde trebuie adeverinta de salariu, copie carte munca, etc., ci e un simplu angajament de plata intre parti. In plus, sistemul incurajeaza formarea unei echipe de vinzari si promovarea produselor fara prea multa publicitate tip @clasica@ (spoturi TV, radio, internet, etc.) ci prin insasi vinzatorii ei, iar produsele si consumabilele nu le poti achizitiona de la magazine, ci doar prin intermediul agentilor de vinzari. Este un sistem care functioneaza corect si de mult timp. Ce va tot mirati ca ati primit produsul abia dupa ce l-ati achitat integral? Nu vi se pare normal sa fie asa? Ce tot ziceti ca agentul respectiv era insistent? O reclama la TV, radio, internet sau in ziar/revista nu e insistenta? Pliantele din cutia postala sunt mai putin insistente decit agentul respectiv? Nu cred... Iar cit priveste @altii dorm si unii muncesc@ in MLM te intereseaza doar cit faci tu nu cit face altul; fii sigur ca tu ei comisionul cel mai mare pt un produs vindut de tine, cel de deasupra ta ea f.f putin, intrucit el are alti 10 sau mai multi ca tine si deci, asa cistiga el. daca tu ei comision 100 lei, el ia poate nici 10 lei dupa tine. am lucrat in tot felul de MLM si e mai greu sa cistigi dupa echipa decit direct din vinzarea ta paersonala."

"Am lucrat acolo si pot spune ca am plecat rapid,deoarece am aflat ca erau un MLM.
MLM-comision,nu ai salariu fix si la final afli ca ori nu iti dau toti banii care ai muncit ca un nebun,alergand prin parcuri si spitale,facand chestionare s.a.m.d, ori iti dai seama este timpul sa pleci din cauza bniilor castigati prea putini.
Eu cunosc o fata care m a atentionat de la inceput sa nu ma bag,ca si a luat teapa ea +inca 34 de persoane,urmand sa dea firma Zepter Romania in judecata pentru primirea baniilor."

"Buna...am fost si eu chemata la interviu , din cate am inteles de la voi nu exista salariu fix , insa...mie mi-au spus altceva. Exista salariu fix de 200 euro + comision. Ca angajat trebuie sa suni anumite persoane din baza lor de date si sa le convingi sa vina la prezentari...din ceea ce cumpara iti iei comision...cam 18%..cv de genu. Mai stie cineva ceva?...sunt in dubii daca sa ma angajez la ei sau nu. Ma refer la firma din Bucuresti. Daca dupa o luna vreau sa plec? se face contract ceva? Va rog,care stiti detalii sa imi spuneti .. Multumesc"
adi Joi, 28 Iunie 2012
"Buna , ai inceput sa lucrezi la ei ??? Pentru ca m.au chemat si pe mn la un interviu iti dau salariul pana la urma sau nu???
mario Joi, 28 Iunie 2012
eu am lucrat la ei si am stat o luna;faceam chestionare pe strada,sunam persoanele sa vina la prezentare.oamenii nu doreau sa cumperepentru ca preturile erau foarte mari ,rar cumparau si daca cumparau o faceau in rate.Nu exista anul trecut salariu fix ci doar comision,nu mi s-a dat nici un ban,macar pe transport sa merg sa fac chestionare.Eu va sfatuiesc sa faceti cum credeti voi dar mie mi s-a parut o pierdere de timp si fara bani.
Mara Vineri, 14 Septembrie 2012
nu exista salariu fix, doar din comision iar acesta il primesti dupa un timp dupa ce ai achitat comanda. Sa fim sinceri produsele sunt mult prea scumpe ca sa poti gasii pe cineva sa vrea sa iti faca o comanda. Acelasi principiu de lucru ca la oriflame dar acolo macar banii ii primesti ca reducere din factura.
Andra Marti, 2 Octombrie 2012
Buna ziua! Am primit si eu un e-mail prin care sunt invitata la un interviu pt. postul de asistent marketing. Stie cineva ce presupune acest job in cadrul firmei? N-as vrea sa ajung la interviu si sa aflu ca este vorba de vanzari directe. Multumesc.
Beatrice Joi, 4 Octombrie 2012
Buna ziua! Am primit si eu un e-mail in care m-au invitat la interiu pentur postul de operator servicii clienti. Stiti ce presupune acest job?
Elena Vineri, 12 Octombrie 2012
Cu ce se ocupa un manager la Zepter Internacional Bucuresti?
Ion Joi, 25 Octombrie 2012
Am fost si eu la un infojob, in prima faza, dupa care am fost printre cei ''selectati''... :)
In prima faza, o sa urmam in curs, in care ni-se spune ce/cum cu produsele Zepter.

Modeul de colaborare, la fel nu s-a zis si noua, ca in PRIMA FAZA, clar va fi part-time, abia apoi, se poate trece la full time..

Mai multe detalii, nu am... Sincer, nu mi-au trezit un interes deosebit... Sunt curios sa vad exact care-i structura cursului, apoi..o sa decid...
Alex Joi, 25 Octombrie 2012
De salariu fix sa mentionat ceva? Si eu am fost chemat la interviu si sincer as vrea sa stiu daca merita sa ma deplasez pana acolo sau nu .
Multumesc.
anca123 Luni, 12 Noiembrie 2012
a castigat cineva ceva real din chestia asta? si eu am fost "selectata" sincer nu stiu daca se merita sa merg la training... salariu fix este de 300 euro + comisioane. nu am inteles de unde vin clientii? au o baza de date sau gen "vindem la rude"? iti da 300 de euro indiferent daca nu vinzi?
cunoscator Luni, 12 Noiembrie 2012
nu iti da niciun ban stai cumiinti..e MLM
cris Miercuri, 14 Noiembrie 2012
sunt angajata la zepter de luni de zile. aceeasi parere ca si voi am avuto si eu la inceput... dar cand incepi sa dobandesti cunostiinte si sa vrei cu adevarat un venit.. sa stii ca muncesti pentru el.. si nu stai sa primesti la botul calului cu sigurantsa rezultatele vor venii... plus interes si asa mai departe... si da nu exista salariu fix.. dar minimul de 300 de euro este usor de atins cu ajutorul managerului bineinteles si cu prpriul interes... in plus poti creste mult in cariera.. dobandesti multe cunostiinte.. si da intr-adevar sunt scumpe dar si calitatea isi spune cuvantul... produse care fac bine sanatatii.. pana nu vedeti cu ochii vostrii eu zic sa nu mai intrebati pe unul si pe altul doar daca va este lene sa lucrati si vrei totul sa vi se cuvina!!
Zapotek Luni, 26 Noiembrie 2012
Am fost la interviu si ne-a informat ca
O sa prezentam produsele la sediu ,nu ne-a zis nimic de munca de teren.
O sa primim cursuri gratuite din partea firmei
Posibilitatea de salariu fix 200-300 de euro prima luna + comisioane din vanzari (din cate am inteles ii asigurat salariul fix).
sofiapopa61@yahoo.com Miercuri, 9 Ianuarie 2013
BUNA SEARA..,SINT SI EU MENEGER LAFIRMA ,,ZEPTER,, NU SE FACE ANGAJARI CU SALARE FIXE,CE IN RAPORT ,CITE COMENZI FACI SE DA COMISIONUL DAR TREBUIE SA MUNCESTI NU VIN CLIENTI SINGURI PINA NUI CAUTI TU SINGUR ,SA FACI PREZENTARE, SA FACI 3 SEDINTE GRATUITE ,CU BIOPTRNUL SI APOI DACA PACIENTUL ARE PUTERA DE CUMPARARE, ATUNCI EI COMISION.
Cerb Miercuri, 9 Ianuarie 2013
VOI SUNTETI NEBUNI ? ASTA DE MAI SUS E "MENEGER" ?????????????????
Myley Joi, 10 Ianuarie 2013
Am sa merg si eu la un interviu.Cred ca sistemul este MLM.E posibil sa nu existe salariu fix,multe firme pun salariu fix in anunt pentru a atrage angajati.Ideea e ca pana la urma e posibil sa vezi totul pe pielea ta sau poti afla de la altii care stiu cum sta treaba.TRUE?
maria Joi, 10 Ianuarie 2013
Buna seara. Sunt un client vechi al firmei Zepter. Ma bucur de ceva timp de o mare parte din produsele acestei firme. Ma simt mandra si onorata ca in locuinta noasta exista vase de gatit, sistem de vidare,purificator de apa, tacamuri, espresso de cafea si alte produse de casa.
Gatesc cu mare drag si repede, hrana are un gust bun.Eu consider vasul de gatit Zepter ca cel mai important obiect din casa noastra. Mi.a luat ceva timp sa inteleg acest lucru. El ne asigura sanatatea zilnica prin faptul ca prepara o hrana intr-un mod corect si me bucuram de multe vitamine pastrate in mancare si nu distruse prin fierbere, dar si pt ca am redus la 1/2 consumul de gaz. Nu dati banii pe prostii refuzand sa va cumparati un vas de gatit sau orice alt produs de la Zepter. Acestea le cumparati odata pt totdeauna si din economii pe care le faceti lunar folosind aceasta gama de produse. Numai bine!
pt cerb Joi, 10 Ianuarie 2013
da cerbule,e ,,menegera'' la ma-sa la cotetul de gaini -)))
raul Luni, 14 Ianuarie 2013
Buna seara, e cineva care a lucrat recent la ei??? Clar intrebarea mea nu e adresata "manageritei" analfabete de mai sus. Stiam ceva de un target, de 32 de persoane(invitati carora sa le prezinti produsele zepter) pe care sa le aduci la firma, intr-o luna de zile, pentru a-ti lua acei 200 de euro. Aduci in firma decat 30 de persoane rezulta ca nu ai atins targetul si nu primesti niciun ban. E adevarat????
Andrei Miercuri, 16 Ianuarie 2013
Maria, care a postat pe 10 ianuarie 2013, ceea ce faci tu se numeste spam, papusa. Esti clienta veche... Ce vrajeala ai in tine! Te-a platit cineva sa ne "impartasesti" parerea ta despre produsele Zepter. Cel mai important lucru din casa ta... Du-te de aici ca minti de ingheata apele!