Forum despre Zepter International Romania

iulian Joi, 17 Ianuarie 2013
Andrei ai perfecta dreptate, am fost si eu azi la interviu si e numai vrajeala pe ei cica e cea mai mare si buna firma din tara....cine iti cumpara pe praful asta produsele astea umflate de zerouri??? Si cine le cumpara s-a prostit bine de tot...
Irina Vineri, 18 Ianuarie 2013
NU sunt niste oameni de cuvant. Sunt niste nesimtiti. Iti promit 200 euro daca indeplinesti o sarcina si banii nu ii mai vezi!!!!!!!!!!!!!! Eu am lucrat la ei si pot sa va spun ca nu e asa cum pare din afara. Nu exista salariu fix, este doar comisionul pe vanzare, care si ala e minuscul (pt o vanzare lunara de 3000 euro primesti 300 lei...adica 300 / luna respectiva...cum sa traiesti cu 300 lei?). Ti se promite marea cu sarea la interviu si in prima zi cand stai de vorba cu managerul, iar dupa nici o saptamana ti-ai dori sa pleci pt ca iti dai seama ca acolo nu iti e bine decat daca esti manager. Faci chestionare in anumite magazine...dai telefoane de pe telefonul propriu, nici macar nu ti se pune la dispozitie un telefon...............NU VA ANGAJATI LA ZEPTER! Nici macar nu ofera contract individual de munca, ci contract de colaborare.
dana Vineri, 18 Ianuarie 2013
deci clar, nu ma duc nici macar la interviu... sunt chemata la interviu, si am citit ceva pe net despre sistem mlm si dupa aceea si informatiile de aici...
Andrei Vineri, 18 Ianuarie 2013
Dana, eu zic sa te duci la interviu pentru ca e si asta o experienta. Ia informatiile direct de la sursa, pune intrebari, intereseaza-te cum sta treaba. Ce zice Irina de mai sus ca "pt o vanzare lunara de 3000 euro primesti 300 lei...adica 300 / luna respectiva...cum sa traiesti cu 300 lei" imi suna a minciuna. Din cate am inteles comisionul este de 18-30%. Nu cred ca pentru o vanzare de 3000 de euro pe luna primesti doar atat.
pt andrei Sambata, 19 Ianuarie 2013
nu tot ce zboara se mananca, ei pot sa zica orcat dar la final cand iei banii si vezi k treaba sta altfel.....
Anonim Duminica, 20 Ianuarie 2013
Eu am urmat recent un training de 5 zile (luni-vineri si sambata a fost evaluarea), si haideti sa va spun ce-am inteles.

Activitatea de baza a companiei este vanzarea directa. Preturile produselor NU sunt afisate pe site. Ne-a spus ca preturile din magazin sunt diferite fata de cele ale consultantilor, tocmai pentru a motiva consultantii. Probabil de-aia si variaza comisionul - care este de 18-30%. Salariul este de 200 euro plus comisioane din vanzari cu un target de 32 de persoane/luna pe care le inviti sa participe la diverse prezentari. ATENTIE! Aceasta e capcana (noua ni s-a spus abia la sfarsit de tot): daca aduci 31 de persoane, nu primesti acei 200 euro. Trebuie sa fie minim 32. Asistenta managerei ne-a spus ca ea si acum da cate 50 de telefoane pe zi, din care primeste 10 confirmari si vin poate doar 3 persoane. Daca asta e un scenariu tipic eu imi cam bag picioarele... Asta dupa 2-3 ani de experienta, apropo (a zis ca s-a angajat la Zepter in 2010)!

Prospectarea (cautarea de clienti) se face de pe:

- Piata calda (cercul tau de cunostinte, rude, prieteni, colegi mai vechi, vecini)
- Piata rece (sondaje, chestionare, targuri, expozitii, evenimente publice, urne amplasate in diverse locatii cu acordul proprietarului, diverse locatii mici private)
- Baza de date manageriala (foste gazde, fosti clienti, cupoane aniversare)

Suni, intrebi pe baza unui chestionar daca persoana respectiva are vreo problema de sanatate sau macar daca cunoaste pe cineva cu probleme de sanatate. Apoi ii inviti la sediu pentru niste teste medicale (tesiunea si "indicele tesutului adipos", mare branza...), sau teste de apa potabila si cea cu care gatesc. Telefoanele nu le dai pe creditul tau. Ti se pune la dispozitie telefon fix si mobil. Parerea mea e ca trebuie sa ai suficienta putere de convingere, ca sa vina cel putin 32 de persoane/luna (acestea nefiind obligate sa si cumpere). Asta NU inseamna mama, tata, bunicul, bunica, etc (dar e voie si cu persoane pe care le CUNOSC rudele tale). In principiu se lucreaza cu piata calda.

Prezentarile sunt de trei feluri: la sediu, prezentari festive, si la domiciliu. Prezentarile nu le facem noi. Cel putin nu la inceput. La fel nici cele de la domiciliu. Apropo de asta. Cica se evita termenul "prezentare" pentru a nu crea obligativitate. Dar in fine... Dupa prezentare urmeaza negocierea, pe care la inceput cred ca iar nu o facem noi. Negocierea consta in urmatoarele metode de plata:

1. Cash.
2. Rate la Zepter.
3. Rate la banca.

1. Cash se subintelege. Clientul primeste produsul imediat, tu iti iei comisionul imediat.

2. Daca alege rate la Zepter (pentru care nu se cere comision), clientul primeste produsul abia dupa ce a terminat de platit - dupa 1 an, 3 ani, 5 ani sau cat si-a ales. Iar comisionul tau este in functie de ce procentaj a achitat din aceste rate:

- Cand ajunge sa achite 20% din rate, primesti 50% din comision
- Cand ajunge sa achite 50% din rate, primesti 20% din comision
- Cand ajunge sa achite 100%, primesti si restul 30% din comision

Dar daca clientul face rate in sistemul asta pe 3 ani inseamna ca ultimii 30% din comision ii iei abia dupa 3 ani dupa ce termina de achitat 100%??? ASTA INCA NU AM AFLAT. Eu nu ma vad lucrand pentru compania asta 3 ani de acum incolo ca sa-mi iau si restul de 30% de la un client mai vechi... Daca plec intre timp, le ramane lor, iti dai seama.

Pentru sistemul asta de rate cica incurajezi clientul sa plateasca un avans. Ii spui ca daca plateste un avans mai mare, ratele vor fi mai mici - ceea ce e si adevarat (au ei un tabel). Faci tot posibilul ca avansul sa fie peste 20% din valoarea produsului, ca sa iti primesti si tu 50% din comision, dupa cum am zis mai sus. Ii propui prima data 30% avans, daca refuza ii propui 25%, si abia APOI 20%. Negociere.

3. Daca alege rate la banca (unde banuiesc ca banca va percepe un comision), primeste produsul imediat si iti primesti si tu comisionul imediat. Mai departe e problema bancii daca nu plateste sau ceva.

O luna pentru ei inseamna 4 saptamani, iar fiindca unele luni au si cate 5 saptamani calendarul Zepter are 13 luni (13 salarii). La sfarsitul fiecarei "luni" din astea ti se face o evaluare si atunci iti primesti (sau nu iti primesti) banii.

Asa ca imi pare rau dar mie nu mi se pare un serviciu stabil. La sfarsitul acestui training am completat contractul si l-am semnat, insa nu voi activa pentru ca nu e ceea ce mi-am imaginat. Nu imi permit sa "incerc" pentru o luna de zile. Ca sa inchei, nu exista o perioada de proba. Contractul este pe o perioada determinata, de un an, dupa care scrie pe el ca se prelungeste automat cu alt an. Il poti rezilia oricand si cica se reziliaza singur dupa 3 luni daca nu ai nicio activitate (pe asta ma bazez, nu vreau sa mai calc pe la ei). La finalul trainingului am ramas mai mult cu o stare de agitatie... E nevoie de o tinuta office (costum, camasa, etc) pe care deocamdata nu am de unde... Inseamna si asta o investitie pentru mine. Cautam un post de munca unde sa castig bani, nu sa cheltuiesc (desi ma cam asteptam la asta). Am invatat multe si a fost o experienta interesanta, dar daca ar fi sa o repet nu cred ca as mai repeta-o.
Anonim Duminica, 20 Ianuarie 2013
Apropo, am postat sub acest nume pentru ca scrie in contract ca nu ai voie sa divulgi know-how-ul companiei, metodele de recrutare sau orice alte aspecte ("secret profesional" se numeste). Esti obligat sa nu le "lezezi reputatia sau imaginea", sa nu le faci publicitate prin orice mijloc de comunicare (inclusiv internet) fara acord SCRIS in prealabil, si sa tii tot ce-ai invatat pentru tine. Mai scrie ca cica "agentul" suporta o "cota-parte". Din buzunarul nostru au astia consumabile, cadouri acordate gazdelor, si altele. Comisionul se impoziteaza (asa ca nu va faceti calculul la 18-30% pentru ca poate iesi foarte usor si mai putin de atat).

Sper ca apreciati ce-am povestit aici.

Toate cele bune.
Myley Luni, 21 Ianuarie 2013
TRUE.
Myley Luni, 21 Ianuarie 2013
TRUE
Mihai Marti, 22 Ianuarie 2013
Am primit si eu invitatie la interviu...dar eu am o experienta anterioara cu Top-Shop Studio Moderna o multinationala, la care am lucrat ca agent de vanzari telefonic pe 6 ore cu 600 ron + comision si am plecat imediat deoarece targetul se atingea greu si ca sa-l atingi vindeai vreo 3 - 4 miliarde lei vechi..... eu ajunsesem la jumatate si vandusem ~ 1 miliard vechi....Daca atingeai targetul si vindeai peste el innca 1 miliard vechi primeai 120 ron =)))).Deci am stat pe 600 ron numai ca la mine au fost niste complicatii si am avut noroc si miam tras mai mult, am avut ghinion de o boala contagioasa si mi-am luat medical la urgenta, dar a fost pe bune.
lucian Joi, 24 Ianuarie 2013
si eu am primit email sa ma prezint la interviu dar dupa tot ce am citit aici voi renunta ca nu par seriosi
anonimus Vineri, 25 Ianuarie 2013
true. Si eu am fost la un asemenea job. La infojob(interviu de grup in care isi prezentau firma si salariul ce ti se va da etc.) se spuneau numai chestii frumoase ca sa te atraga. Astfel in primele zile de training toate cele bune aflate la infojob nu erau asa de bune. De exemplu:
1. Cei 200 de euro sunt doar in prima luna doar daca aduci la prezentari min. 32 de persoane. Aici este alta pacaleala deoarece daca aduci de exemplu 12 persoane la aceeasi prezentare ti se pun decat 2 persoane(un cuplu cum ii numesc ei, cei de la zepter). Si daca aduci 1 persoana la prezentare nu ti se ia in calcul.
2.Apoi munca de teren :)))). Depinde la ce manager ajungi. Pe mine ma trimisese in fiecare dimineata la spitale ca sa fac chestionare. Erau 4 intrebari amarate dar nu-ti raspundea nimeni. Cand auzeau k esti de la zepter iti ziceau un NU mare. Un mos se mai luase si de mine si mi-a facut scandal k ii iau banii si k il pacalesc..M-am simtit de kkt si nu stiam cum sa plec mai repede de acolo ca se uita toata lumea la mine(deci va dati seama ce reputatie de hoti au cei de la zepter)
La infojob spuneau ca ai 20% munca de teren, insa daca era dupa manager trebuia sa fac 60% munca de teren.
3. Intradevar comisionul este de 18-30%. Ca sa iei comision de 30% trebuie sa vinzi de 15.000 euro-IMPOSIBIL pentru noi. Acolo e bn doar pentru manageri!!!!
La interviul privat nu te intreba mai nimic. Iti cere cv-ul si te intreaba daca mai ai nelamuriri :)))
Am lucrat 5 zile la ei. Am avut decat un cuplu. Nu aveam mereu acces la baza de date a lor. Cuplul acesta l-am pescuit din cartea de telefoane!!!!! OMG oamenii m-au intrebat de unde am nr lor de tel si a trebuit sa-i iau cu vrajeala ca suntem parteneri cu nu stiu ce spitale ..k erau in baza de date etc.....NU pot sa mai mint oamenii in halul asta!!!
shaboo Sambata, 26 Ianuarie 2013
,,menegera'' tata =)))) si pt raul : da este adevarat :))
Vasi Sambata, 26 Ianuarie 2013
Buna seara! Imi poate spune si mie cineva ce inseamna MLM? Multumesc!
delightt Luni, 28 Ianuarie 2013
@vasi inseamna Multi Level Marketing.
As putea sa-ti zic detaliile MLM-ului in toti termenii frumosi, dar nu o sa fac asta. O sa-ti zic exact realitatea:
Esti un milog care se trezeste de dimineata si incepe sa faca rost de contacte. De la parinti, rude, prieteni, prietenii prietenilor etc.
Suni lumea, o deranjezi si te bagi in seama aiurea. Si incepi sa spui o poveste invatata de la training-urile lor, ca un robot.
Spui numai cuvinte frumoase, vrajeli de care nici tu nu esti sigur. In timp ce minti persoana respectiva, in mintea ta te simti ultimul om de pe planeta, jalnic.
Ma rog, dupa, incepe distractia.....tre` sa vinzi produse la altii. Aduni o suma de bani, iti iei comisionul.
Pe langa sa fii comis voiajor, mai ai optiunea sa aduci oameni in echipa ta, care la randul lor sa faca acelasi lucru. De fapt asta e scopul MLM-lui, sa aduca si ei oameni si toti sa le vanda produsul.
Teoretic, ar trebui sa iei comision si de la tine si de la cei sub tine, pe care i-ai adus. Si se formeaza ditai carnatul.
Practic, e doar un vis frumos in care castigatorii sunt doar companiile.
Am primit si eu mail de la ei si bine ca m-ati lamurit. Sa nu mai aud de MLM. Am incercat sa fac asta la Nu Skin si nu am cum sa ma injosesc in halul asta. Ajunsesem sa mint pe toata lumea. Sa fiu un corporatist.
Cu toate ca aveam numai cuvinte de lauda pentru Nu Skin, produse de cea mai buna calitate si ei chiar vroiau sa faca ceva pentru lume,sanatate.
Pacat ca e MLM !
anonim Marti, 29 Ianuarie 2013
Buna ziua, adevarul este ca e o mare teapa in ceea ce priveste salariul, respectiv targetul, deoarece in prima luna ca nou consultant, chiar nu ai cum sa-ti atingi targetul oricat ti-ai dori acest lucru, iar salariul fix despre care se spune la interviu, defapt nu este. In concluzie daca vrea cineva sa devina consultant Zepter trebuie sa-si faca provizii de banuti pentru transport pentru ca dupa o luna de activitate, atat full-time cat si part time, va ramane cu banutii cheltuiti si timpul pierdut.
O zi buna!
Elena Miercuri, 30 Ianuarie 2013
Doamne,multumesc ca am dat peste acest topic, trebuia sa ma prezint la interviu pe 1.02.2013,dar in urma la ceea ce am citit mai sus am refuzat CLAR...cred ca ajung la concluzia ca rar mai gasesti un job cu un salariu,program fix...sau in majoritatea cazurilor printr-o "pila" ....cred ca daca nu eram casatorita la apucam de "conversatii online FARA nuditate",,pfff sunt ziarele si site-urile full de asa ceva..oare sunt o tara doar pentru continut porno ??:))))
Stefan Miercuri, 30 Ianuarie 2013
Buna ziua! am primit un email de la " Compania Zepter International Romania. " sa ma prezint la un interviu , problema este ca nu stiu ce ar trebui sa fa, (vanzari directe ) si cum sta treaba cu bani ? va rog un raspuns rapid joi 31/01/2013 orele 16.00 sau vineri 01/02/2013 orele 16.00 ar trebui sa fiu la interviu si sa stiu daca se merita...
Cristina Miercuri, 30 Ianuarie 2013
EU zic sa te duck, setups acum ... ce poti sa pierzi?
Cristina Miercuri, 30 Ianuarie 2013
corectoru lu peste