Forum despre Zepter International Romania

nicky Joi, 16 Mai 2013
Si eu am primit un astfel de email ce cuprindea o invitatie la interviu din partea companiei Zepter, desi nu am postat nicaieri pentru acel post de Operator Servicii Clienti. Nu e o oferta serioasa( cu salariul fix sau carte de munca etc), e o forma mascata de publicitate. Te cheama acolo ca sa isi faca reclama produselor lor. In plus din email ar fi trebuit sa imi dau seama de neseriozitatea ofertei. O companie care se respecta ar trebui sa atribuie o semnatura electronica "angajatilor sai" sau macar o sigla a companiei atasata in email-urile pe care le transmite acestia, pe langa asta formularea evaziva, nepersonalizata este un alt semn de neseriozitate si neprofesionalism.
DOAReu Luni, 20 Mai 2013
Mai hazard pe tine te plictiseste cumva munca in sine sau esti plictisit de felul tau :)) Pentru ca plictisiti nu ajung directori si nuci nu fac bani !!
Robert Joi, 23 Mai 2013
Nicky ai mare dreptate. Si eu am primit, desi nu am aplicat. Bine ca am cautat pe google. Datorita acestui forum am castigat timp pretios. Am acceptat initial, insa mai bine ca nu m-am dus. De acum incolo ma voi informa dinainte si voi fi mai atent la ceea ce primesc pe email. Va salut si mult spor in continuare!
mm Miercuri, 29 Mai 2013
Dupa ce am citit aici mi-am anulat si eu prezenta la interviu.

Va multumesc tuturor. Nu numai timpul nostru este pretios, dar un interviu esuat iti creaza si o proasta dispozitie care se sterge cu greu.
bgdn Miercuri, 29 Mai 2013
......si te pun sa mai cheltuiesti si bani pe transport.....
Assair Miercuri, 29 Mai 2013
Sunt angaja Zepter si este totul ok daca stii ce sa faci si ai rabdare, nu este in nici o firma la inceput usor, iar ce-i care se plang este din cauza ca nu au vrut sa munceasca, Este o diferenta extraordinara intre a vrea sa muncesti si sa muncesti, daca vi la Zepter numai pentru socializare atunci mai bine stai pe facebook :). Se pot castiga bani frumosi in Zepter, dar trebuie sa si vrei sa ii castigi, singuri nu vin dragilor:).
Sorin Joi, 30 Mai 2013
Pe mine m-au invitat sa-mi dea cica un cadou daca ... voi participa la o prezentare de o ora. M-am programat pt luni 03 iunie 2013 ora 19 dar ... o sa-i las sa ma astepte. Probabil o sa-mi petrec timpul intr-un mod mult mai placut. Si fac ceva pe cadoul lor ... indiferent in ce consta acest cadou.
Eu Joi, 30 Mai 2013
Bravo Asa este .......
Assair Joi, 30 Mai 2013
:) cat de ignoranti sunteti, :)... lipsa de venituri ne-a facut sa fim chiar asa de "inchisi"? Ati fost invitat la o Gala, unde la sfarsit veti primi un cadou, este un cadou Sorin, ceva gratis, ce mai primesti in ziua asta gratis? Si plus de asta o sa vezi anumite lucruri importante despre cum sa-ti faci viata cat mai sanatoasa, nu esti obligat la nimic daca o sa raspunzi invitatiei, o sa primesti un cadou pentru ca ai participat si La Revedere. Daca vine unu la inceput si scrie aici ca Zepter este nu stiu cum voi toti credeti pentru ca in Romania inca exista sindromul de turma dragilor, daca spune unu ceva trebuie sa ne aruncam in cap dupa el. Cel mai bine sa va convingeti singuri, nu mai lasati la intamplare tot si sa plecati urechea la unul si la altul. Daca aveti intrebari eu va stau la dispozitie. Dar sa incercam sa fim putin mai "NOI" si nu "EI".
ghost Joi, 30 Mai 2013
hello .mr assair ,de cat-i mai ai nevoie sa iei virtual cica aia 200e ,,sa ma umplu de respect pe tigaile voastre,asa firme mizerabile ar trebui eradicate de tot ,precum purici de pe caini.
e foarte bun site-ul asta ,ma bucur pt voi ,asa mai putem auzi un adevar...
Assair Joi, 30 Mai 2013
imi place de tine ghost ca esti asa de "cultivat"... :).. eu nu am nevoie de nimeni sa-mi iau cei 200 euro, merg pe comision, muncesti ai, nu muncesti nu ai si cu asta am incheiat ca deja situatia aici devine penibila...
mona Joi, 30 Mai 2013
uitati aici un articol cu descrierea a ceea ce inseamna o astfel de prezentare-gala care la final se primeste cadou fix ce a taiat Ciomu ... autoarea are un stil delicios de a scrie asa ca nu va veti plictisi citind,

""Sa stiti ca nu sunt masochista, dar am si eu o mama. Si vazand-o asa pensionara cum e ea, o doamna binevoitoare a amagit-o la piata cu o invitatie la Zepter. Mama i-a zis ca ea e pensionara si nu cumpara nimic, daca e de vandut, doamna a zis ca nuuu, e gratis, doar sa vii si ti se da. Si cu ce poti sa pacalesti pensionarul in ziua de azi, daca nu cu un tratament gratis. La orice. Asa ca scoala-te Dollo sambata dimineata si hai la Zepter la prezentare, ca mama a insistat sa nu se duca singura, mai ales ca era aci, aproape de casa mea. Degeaba i-am zis ca nu e ce crede ea, ca astia vand in sistem MLM”¦. Cand mama m-a intrebat ce e aia ”meleme” mi-am dat seama ca singura sansa e sa tac si sa merg acolo.

Cand am intrat, un domn de la receptie ne intreaba cine ne-a invitat. Mama scoate constiincioasa un formular verde din geanta si-l prezinta la domnu. ”Vine imediat doaman managera si va conduce!”, ne asigura receptionerul. Doamna managera (foto) era foarte agitata. Seminarul de prezentare deja incepuse, iar noi intarziasem cinci minute. Ne-a strigat strident si autoritar dintr-o usa din care ne-a invitat sa-i trecem pragul grabnic, ca pierdem ”bunatate de prezentare”.

Dincolo de usa, un hol de trecere, apoi o sala neincapatoare, plina de pensionari curiosi. Domnul Zamfirescu ”“ un tip de vreo 50 de ani din categoria care-ti vorbeste o ora fara sa oboseasca si mai ales fara sa te lase sa pui intrebari ”“ deja incepuse prezentarea despre cele trei elemente esentiale ale vietii (lumina, apa si aerul) si vorbea despre cat de tare a fost lumina din toate timpurile, de vreme ce si la Paste ni se spune”¦ ”veniti de luati luminaaa!”. Pe hol inca patru persoane, care nu mai incapusera in sala, primeau lumina tragand cu urechea din usa. Noi ne-am asezat la aceeasi coada.

Luati lumina de la Bioptron

Apoi doamna managera a inceput sa viermuiasca in jurul nostru cu intrebari, asistata de vreo doua-trei tinerele amabile. Au adus scaune, au insistat sa stam jos, eu n-am vrut ca am zis ca vreau sa vad (daca stateam pe scaun nu il vedeam pe domnul cu lumina), doamna managera mi-a zis ca nu trebuie sa vad, ci sa aud, eu i-am zis ca la mine vazul e complementar cu auzul, m-a privit urat apoi a plecat.

Domnul Zamfirescu a inceput sa vorbeasca despre proprietatile terapeutice ale Bioptron, un aparat care vindeca prin lumina cam orice, de la dermatita, acnee, rana, plaga pana la depresia de toamna-iarna, care e favorizata si de lipsa de lumina si noi nu vrem sa ajungem ca nordicii, care se sinucid pe capete din cauza de iarna indelungata. Nu vindeca Zona Zoster, dar pe aia n-o vindeca nimeni, ca nu i se cunoaste cauza.

In spatele domnului Zamfirescu, la plita, o alta doamna managera pregatea ceva de mancare in celebrele oale Zepter si mirosul raspandit de healty cooking-ul ei punea la incercare pana si narile de dincoace de usa, de pe holul de trecere. O doamna durdulie care venise dupa noi murea de curiozitate sa afle ce a gatit acolo doamna managera de miroase asa de bine. ”E, o sa vedeti!”, a tachinat-o sagalnic doamna managera.

Intre timp s-au inmultit asistentii primei doamne manager. Erau patru baieti si sase fete, aliniati toti la perete, plictisiti, dotati cu flip-chart-uri si inarmati cu pixuri. Categoria studenti la private sau aspiranti, dornici sa devina manageri. Ele fuste scurte si tocuri, ei pantalon negru cu dunga, camasi albe si cheile de la masina in mana care nu tine telefonul. Doamna manager a dat ordin sa se aduca apa. Asistentii s-au evaporat ca potranichile, care incotro. Unii au revenit cu farfurii din plastic, altii cu pahare, si incet incet au inceput sa curga sticlele cu apa pura. Purificata, ca sa fim mai exacti, taman cand domnul Zamfirescu ajunsese la terapia prin culori, si arata niste lentile colorate care se adauga la Bioptron ca sa-i mareasca efectul vindecator, in functie de ”¦ chakra.

Chakra violet te face mai destept

Cica chakrele astea sunt ca curcubeul, si ca asa cum esti fericit cand apare curcubeul, asa vei fi si cu color terapia. N-am retinut exact care si cum, doar extremele: chakra rosie e corespunzatoare zonei sacrale, deci daca dai cu lumina rosie in zona curului ai sanse sa te vindeci mai repede. Iar cealalta extrema e violetul - nu, domnul Zamfirescu nu a facut referire la flacara cu acelasi nume ”“ care corespunde crestetului capului, si care tot asa, ”¦e de bine, daca stii s-o deschizi inseamna ca nu esti batut in cap.

Intre timp prima doamna manager a inceput sa inmaneze audientei cate un pahar de unica folosinta si turna apa din sticle de diverse forme si firme, aduse pe rand de asistentii cei numerosi de undeva din alta incapere. Cand a ajuns la mine i-am zis ca nu vreau apa. Iar m-a privit urat si mi-a replicat pe un ton de zici ca tocmai venise cu ea de la unul din poli, fix pentru mine: ”dar e purificataaaa!” O fi, dar nu mi-e sete. Mi-a intors spatele jignita vizibil.

Actiunea ei a disturbat, insa, atentia lucrativa a audientei, ceea ce l-a facut pe domnul Zamfirescu sa o apostrofeze: ”doamna manager Iliescu, va rog sa terminati cu impartirea apei!”. Inainte de doamna Iliescu fusese enervat de sunetul unui telefon mobil, dar pensionarii sunt recunoscuti pentru auzul lor fin, si pentru faptul ca nu stiu sa-si dea telefoanele pe silent la meetinguri, nu?

Apa chioara, dar pura

”Acele microorganisme care traiesc noaptea in pat cu noi, si drept multumire ne afecteaza caile respiratorii”, au fost motivul introducerii in prezentare a filtrului de aer. Bun la rinite alergice, astm si tot felul de boli generate de aerul de interior, mult mai poluat decat ala de afara, sustine domnul Zamfirescu,

Peretele plin cu asistente ale doamnei Iliescu s-a completat la loc. De data asta erau 12. Friptura de piept de pui a primei doamne manager deja invrajbise toate narile din incinta, iar domnul Zamfirescu a ajuns in sfarsit la ultimul element vital al vietii, apa. S-a adus aparatul care introdus in apa citeste numarul de impuritati. Nu se stie ce erau alea, dar erau cu sutele. Fair play, domnul Zamfirescu a cerut ca pensionarii din public care si-au adus apa de la ei de acasa spre testare sa nu specifice si marca. O doamna care vede sa citeasca display-ul aparatului fara ochelari a fost rugata sa spuna cu voce tare ce vede acolo, la fiecare pahar cu apa adus de audienta.

- 150 zice doamna, timid.

- 150 striga domnul Zamfirescu, cu voce de geambas de cai.

- Ooo! raspunde sala.

280. Ooooo! 300. Sala e in extaz. Vine si paharul cu apa purificata al doamnei Iliescu. ”Ia vedeti doamna ce zice aicea!”, o indeamna mandru domnul Zamfirescu pe pensionara care citea fara ochelari. ”¦ parca 80, a? se aude timid. Nu se poate doamna, uitati-va mai bine! Zamfirescu scoate aparatul din apa, il scutura si-l mai baga o data. Poate ramasesera impuritati pe el de la celelalte ape. Doar se stie, apa are memorie. Nu am auzit ce a mai zis doamna fara ochelari, o fi lesinat de emotie, dar ne-a anuntat domnul Zamfirescu victorios ca e 0. Apa e pura suta la suta, gratie filtrului de apa”¦ de la Zepter.

Rate la banca, fara dobanda, practic moka

OK, ca sa n-o mai lungim, ca deja ma durea spatele de stat in picioare ”“ mama ma asigurase ca nu tine mai mult de 50 de minute si deja trecuse o ora si un sfert ”“ domnul Zamfirescu a ajuns in sfarsit la subiect: ”intrebarea este cat suntem noi dispusi sa investim in aceste trei aparate care inseamna acest sistem global de ingrijire a sanatatii?”. Intr-adevar, cat, ia?

Nooo, raspunsul n-a fost rapid. Ci a venit sub forma de ”stiti cat ati economisi daca ati merge pe jos in loc de tramvai, daca n-ati mai fuma, daca n-ati mai bea sucuri ”¦?” si nu mai stiu ce. Niste obiceiuri nesanatoase, fara indoiala, de care pensionarii abuzeaza cu nesimtire in fiecare zi a vietii lor, pe langa faptul ca mananca pensia statului si destabilizeaza economia.

Ei bine, la intrebarea asta mama a decis ca a auzit suficient si a vrut sa plecam. Dezamagita ca nu i s-a dat nimic gratis, ca doua din cele patru lozuri castigatoare la nush ce tombola Zepter la care urma sa fim invitate s-au dat deja, si ca trebuie sa cumperi totusi aparatele alea ca sa capeti ceva moka, a zis ca ei nu-i trebuie. Cred ca a influentat-o una din frazele domnului Zamfirescu, cum ca Zepter a facut niste aranjamente foarte avantajoase cu bancile, si putem lua aparatele alea in rate pe cativa ani. Fara dobanda. Practic gratis, ce mai.

Ca sa nu mor proasta am cautat pe net cand am ajuns acasa. Chiar eram curioasa. Un Bioptron din ala costa vreo 1400 de euro. Plus setul de lentile colorate pentru chakre inca vreo cateva sute. La fel si oalele lor care gatesc sanatos fara apa si ulei, si alea costa cateva sute de euro bucata. Ma rog, or fi, n-or fi bune, nu ma pronunt, n-am incercat, dar nu pot sa nu remarc: oare daca doamna manager n-ar fi avut atatia asistenti, n-ar fi putut sa se vanda produsele alea la niste preturi acceptabile? Adica n-ar fi mai eficient economic daca n-am plati 25 de oameni (atatia am numarat azi, cat am putut sa-i vad, pe cei care s-au ocupat de pensionarii invitati la prezentare, manageri plus asistenti) ca sa tina ocupati mai bine de o ora cu povesti nemuritoare 35 de oameni, din care sunt gata sa pun pariu ca nici macar 50% n-au cumparat ceva? La o socoteala logica simpla nu iese pur si simplu de unde naiba castiga bani armata aia de oameni care a stat azi cu gura cascata sa termine Zamfirescu prezentarea, ca apoi sa-l ia pe fiecare pensionar la rand ca sa-l convinga sa cumpere ceva de la ei. Mie una nu-mi rezulta.

Mi se pare ca si sistemele de genul asta au stricat mentalitatea tineretului din tarisoara asta. Stau toti cu limba scoasa dupa niste nulitati denumite manageri, tanjesc sa devina si ei la fel si daca-i scuturi un pic habar n-au pe ce lume traiesc. Dar lucreaza in vanzari. Vai de capul nostru.""

Articol preluat de pe dollo.ro
Yo! Vineri, 12 Iulie 2013
Ce ma intriga pe mine, cel mai mult este faptul ca mai toti astia de spun ca au succes si ca ce mult se pricep si ce vanzari au avut ei, ca romanu e lenes dar mai ales ca "trebuie sa fii facut ptr vanzari", majoritatea sunt AGRAMATI... nu o spun eu, ci reiese din modul cum se exprima si atunci eu ma intreb cum de au astia succes vanzand niste produse premium, cand la felul cum vorbesc n-ar reusi sa convinga nici o curca plouata. Cred ca daca ar negocia cu mine asemenea oameni care nici macar nu stiu sa vorbeasca, d-apai sa convinga, as face eforturi considerabile sa nu ma apuce rasul... dar asta e Eterna si fascinanta Romanie, unde aruncam hartii pe jos :) o, Doamne!
trist dar adevarat Miercuri, 17 Iulie 2013
Am participat si eu la un interviu asemanator cu cel descris de <mona> pur si simplu m-au chemat la un interviu pentru postul de "asistent manager" nicidecum vanzari pe teren sau alta denumire. Cand am ajuns surpriza, erau foarte multi candidati si veneau din ce in ce mai multi si mai multi...am ramas blocata, apoi ne-a condus in sala si acolo a urmat o prezentare. Imi aduc aminte ca o tipa din sala a reactionat si a intrebat care este treaba cu postul pentru ca una este asistent manager si ce explica ea(managera) era cu totul si cu totul altceva. S-a iscat o mare nebunie in sala, managera a inceput sa tipe sa poarte destul de urat si vulgar binenteles a avut minunatul tupeu de a o pofti afara pe domnisoara nepoliticoasa si care binenteles a stricat atmosfera si prezentarea ei de a prosti oamenii pe fatza. Mi se pare absurd sa minti cu arata nerusinare referitor la job doar ca sa iti vina populatie la prezentare.
RUsine sa le fie!
Andreea Miercuri, 17 Iulie 2013
E un sistem in care esti platit fix pentru cat valoreaza munca si abilitatile tale, nu mai mult nici mai putin. Daca esti un trantor care se multumeste cu putin, fara sa produca NIMIC concret....cauta-ti salariu fix.(Nu cunosc Zepter, am lucrat in alt sistem mlm si sunt o fericita ca niciodata nu am fost platita cu vreun salariu de mizerie "8 milioane + bonuri")
trist dar adevarat Miercuri, 24 Iulie 2013
Mi-e greu sa cred ca lumea le cumpara lor produsele de zeci de milioane sa fim seriosi!
Cat despre sistemul mlm fiecare e cu parerea lui, eu nu suport minciuna, mai bine nu ma mai chema la interviul pentru Asistent Manager care inseamna cu totul si cu totul altceva si nu vanzari pe teren practic agati oamenii pe strada si le oferi produse scumpe. Nu neg ca nu ar fi bune produsele lor dar sa fim seriosi la ce foamete este in tara si cati se da afara pe capete, abia mai ai bani de mancare si chirii dar sa stai asa pe comision.
Ok esti platit cat lucrezi dar daca nu reusesti nimic intr-o luna? Sau iti cumpara cateva produse?
mmm Luni, 29 Iulie 2013
Pe mine m-au sunat ieri seara, duminica, pe la 19. M-au chemat la interviu azi la 10. La 9:59 primesc telefond din partea managerului ca s-a anulat intalnirea si ma asteapta maine la 11. Asa respect :(
X Luni, 29 Iulie 2013
Nu va mai bateti capul cu astia. Dau mail-uri peste mail-uri.
sticky Marti, 30 Iulie 2013
SI EU AM FOST CONVOCAT LA ASA ZISA LOR SEDINTA DE GRUP UNDE TRE SAI CONTINUI FRAZELE ALEIA DE VORBESTE SA TE FACA SA TE SIMTI DESTEPT.MA VOI DUCE SI VOI STRICA SEDINTA ALEIA,VOI FACE SCANDAL ,BINE IN LIMITA BUNULUI SIMT.O VOI STRESA CU INTREBARI DE GENU :E ADEVARAT CA NU DATI BANII LA ANGAJATI,DATI TEPE ETC,ABIA ASTPT. : )))
claus Miercuri, 7 August 2013
personal, sunt ff suparata pe ei. Nu stiu de unde mi-au luat cv-ul, iar in mesajul lor - conform aplicatiei mele, eu nu retin sa fi aplicat la ei. Mentionez, ca abia ce am acceptat o oferta de lucru, si nu sunt in cautarea unui job.
Vreau sa ma credeti, in ultimele 3 zile mi-au trimis cate 6 - 7 emailu-uri in care ma invita la nush ce interviu. I-am trimis inapoi ca nu sunt interesata si sa nu mai imi trimita email-uri, si o fac in continuare.
Au inceput sa ma sufoce, si i-as si suna, dar surpriza - dna Monica Jalba cea care semneaza cv-urile nu a listat si unu nr. de tele ...
I-as bloca email-urile daca as sti cum sa o fac ...