Forum despre Zepter International Romania

reli Marti, 10 Decembrie 2013
Cerbule, am citit si eu comentariile de mai sus...
Tocmai ziceam ce analfabeti sunt angajatii astia de la zepter, da' cand am ajuns la managerita... :)) Deci se poate si mai rau.
Am primit o invitatie la interviu. Acum mi-a pierit cheful.
Cristian Vineri, 20 Decembrie 2013
Buna ziua, am lucrat si eu la Zepter in campania cum spune zeta404, 200 euro pentru 32 invitati/in prima luna. Am realizat si vanzari, dar cei 200 de euro nu i-am primit. In schimb am primit raspuns sa lucrez in continuare si voi primi comision din vanzarile realizate.
Am facut la ei mai multe cereri sa primesc comisionul cuvenit insa n-am primit nici un raspuns. Vreau sa le fac reclamatie la organele statului. Ma poate indruma cineva unde anume sa depun aceste reclamatii?
gabico Sambata, 4 Ianuarie 2014
Eu doream sa stiu daca si-a luat cineva comisioanele, ca am facut vanzare de 1000Eu din iulie si nici pana acum nu am primit banii. Stiecineva nr de telefon de la ei?
multumesc
ada Vineri, 10 Ianuarie 2014
da, am fost la interviu, e reala oferta cu 200 euro DACA si numai daca reusesti sa aduci la prezentari 32 de persoane....deci, daca nu "prostesti" pe nimeni ai pierdut o luna degeaba...nu deconteaza transport...ce sa zic, nu se merita. Iar cei adusi de tine in prima luna, sa zicem ca ar cumpara ceva....nu faci tu vanzarea, o face managerul care te-a adus...deci comisionul il va incasa el, logic!!! Concluzie....nu ma intereseaza munca patriotica.
bbj Sambata, 11 Ianuarie 2014
Sunte cei mai mari tepari! Feritiva de ei! Evitatiii cat se poate de mult!
Nu am lucrat la ei dar am fost chemat la interviu si am auzit ca snt foarte neseriosi.
Ana Joi, 30 Ianuarie 2014
Am fost chemata si eu la interviu .salariu 1200 .se fac niste cursuri dupa care se da un examen si se decide daca te angajeaza s-au nu.dupa c am vazut com de mai sus nu stiu c sa fac
cezar Vineri, 31 Ianuarie 2014
AM fost invitat sa ma prezint la un interviu,pe domeniul consultant vanzari,,Avand ceva experienta de vanzari {gestiune aprovizionare} am zis sa ma duc..La prezentare ne-a zis ca totul se disputa la birou si vre-o 20 % pe teren;;salariul pleaca de la 700 si 1000 de euro...
Dar un contract cevade munca????salariul fix????sau daca este vorba de vanzari comisioane,,Dumnezeu cu mila.......Ramane discutabil
Burkert Vineri, 31 Ianuarie 2014
URGENT VREAU SA ACTIONEZ SI SA MA PREZINT PRINTR-O URGENTA SESIZARE FATA DE ORGANELE STATULUI;;;DREPTURILE OMULUI;;;;;FATA DE C.A.S.....NU SE CUVINE CA ASTFEL DE ESCROCHERII PRINTR-O MANIPULARE IN MASA UNDE DUCE NUMAI LA CASTIGUL LOR
CA ACEASTA SOCIETATE ZEPTER SE SPALA PE MAINI CU ACEL CONTRACT DE COLABORARE SI PROSTII CARE NU AU CE FACE ACASA MERG SI MERG SA CASTIGE UN BAN AMARAT,SI SE TRTERZESC CA AU MUNCIT PE NIMIK????????SI ZEPTER DOMNESTE PE PIATA MUNCII CA FIIND CEI MAI GENEROSI......
eu Duminica, 9 Februarie 2014
Lucrez de aproape o luna la ei, acum sunt alte criterii...trebuie sa aduci peste 40 de persoane la prezentari pentru a primi 200 euro(bineinteles din care se scad taxele la stat, fiind in contract de colaborare iti platesti singur darile;))
Poti opta pentru salariu fix, dar trebuie sa stai cam non-stop acolo, sa te implici in tot, sau poti merge pe comision si trebuie sa tragi sa vinzi pentru a castiga ceva.
Comisionul este in functie de valoarea produselor vandute, intre 18% si 25%.
Sunt curioasa daca imi da acei 200 de euro si comisionul de la contractul incheiat.
lumi Miercuri, 12 Februarie 2014
buna am fost la asa zise cursuri la care auzi foarte des 'suntem pe 5 continente si 40 de tari si nustiu cite milioane de vinzari ' asta auzi acolo cei care au responsabilitati finaciare este mai bine sa nu sa duca dar daca vrei sa inveti in mare parte despre vinzari nu neaparat de acel produs prezentat dute nu strica sa ai timp atat!
kris30 Luni, 24 Februarie 2014
doar idiotii accepta sa munceasca pe comision...romanii isi merita soarta cu varf si indesat
lavi Vineri, 28 Februarie 2014
Si eu am aflat de anuntul lor de pe tocmai.ro. Cum sunt in cautarea unui job de ceva vreme am fost entuziasmata. Am trimis mesaj pe tocmai.ro si m-a si sunat urm zi si am stabilit interviul pentru luni, 3 martie. Acum ma simt norocoasa ca am dat peste acest forum si m-am decis sa nu ma mai prezint la interviu. Dupa acel anunt pe tocmai.ro, care suna asa (http://www.tocmai.ro/constanta-angajam-consultanti-in-vanzari-15533715.html) o alta persoana postase acelasi anunt doar ca avea alt nr de tel. Acestea sunt probabil pers angajate care trebuie sa-si faca acel numar de pers invitate(32 sau 40). Trebuie sa oprim cumva aceste pacaleli din partea lor!
vlg Miercuri, 12 Martie 2014
Am fost invitat la "o sedinta de terapie gratuita cu bioptron" pentru ziua de marti 11.03.2014. Nu m-am prezentat in ziua in care am fost programat in urma citirii mesajelor de mai sus. A doua zi, miercuri 12.03.2014 am fost sunat de la nr. de telefon 0760158997 pentru a mi se reprosa ca nu m-am prezentat in aceasta zi !!! (12.03.2014 si nicidecum ieri, cand eram "programat") si mi s-au cerut explicatii pe un ton mai mult obraznic decat civilizat. I-am raspuns individului care m-a sunat ca nu am avut timp, acesta a incercat sa ma convinga pentru o reprogramare. La solicitarea mea de a fi informat daca este vorba doar de "o sedinta de terapie" sau si de o "prezentare", acesta a admis ca este si o prezentare. -Cat dureaza? -Circa 45 minute. -Nu am atata timp de pierdut. A devenit peste masura de obraznic, aproape ca m-a insultat. Oare cine isi permite sa plateasca, si pe banii cui, astfel de "angajati"?
De unde si de la cine obtin numele si numerele de telefon ale persoanelor la care suna? Stie cineva? Ar trebui reclamati.
ontario Sambata, 22 Martie 2014
Am lucrat in aceasta firma 19 ani. Ma doare sufletul de ce s-a ales de aceasta firma... Au lucrat aici profesionisti de exceptie. Amintesc de dl Zamfirescu, dna Doina Apostol, Alexandru Nicolae, Diona Schwab,Ovidiu Ordean, Furculesteanu Eduard..... Firma , daca ar fi fost condusa de un profesionist, ar fi avut rezultate excelente si acum. Politica de vanzari a fost total eronata. Ce s-a intamplat in ultimii trei ani nu a avut nici o logica(cresteri uriase de preturi, lipsa ofertelor, schimbarea planului de marketing unilateral, rezultate obtinute prin orice mijloace, un dispret total pentru clienti si angajati) . Si aceiasi directori incompetenti , care trebuiau de mult timp schimbati. Marfa lipsa, intarzieri, lipsa de comunicare cu clientul,aroganta si dispret... Pacat ! Dna oprea realizati ca sunteti depasita si ca locul dvs nu este acolo! Si sa nu uitati o clipa ca ceva mai tarziu o sa realizati si dvs cum este ca dupa o viata in zepter cu toate aprecierile si diplomele din toata activitatea , esti dat afara pe fax.
tzep(a)ter Luni, 24 Martie 2014
Acum un timp am fost chemat la un interviu de catre un mare si prestigios brand medical.Neavand ce face si avand un timp liber ,am acceptat o colaborare cu aceasta prestigioasa firma care promitea conditii si mediu de lucru profesionale, chiar promovarea pe post de manager intr-un timp record de 2-3 luni, aceasta in cazul in care nu ai experienta in domeniu.Posibilitatea de a castiga pana la 1000e pe luna si program flexibil (cum mama dracului or face astia asa ceva nu stiu, ca pentru un salariu de 1000e pe luna trebuie sa muncesti si sa-ti sacrifici timpul liber, trebuie sa fi bun in domeniul respectiv pentru ca totusi aceasta suma reprezinta un salariu destul de bun pentru un om cu experienta).Am inceput un training care a durat o saptamana si acum sunt "mandru" ca ma numesc AGENT in cadrul companiei ,care la inceput facea tigai si acum a devenit un "prestigios brand medical" cu o experienta de peste 20 de ani in domeniul "tratarii", nu vindecarii, a peste 50 de afectiuni medicale.La inceput totul parea frumos pana ce am vazut acele conditii si mediul "profesional" in care imi desfasuram activitatea de viitor "manager" in cadrul companiei.Managerul nostru provizoriu (asta pana ce voi devenii eu manager) ne-a oferit o baza de date foarte bine pusa la punct, actualizata "recent" acum un timp, din care nu lipsesc persoane decedate acum 4-8 ani, cu numere de telefon nealocate in 60-70% din cazuri, numere ce au mai fost contactate de numai 8-9 ori inaintea mea(deja lumea cand aude la telefon de acest presigios brand ma intreaba de ce am revenit si sa scot acest numar de telefon din baza noastra de date,regret nu pot pentru ca este singura baza de date si dvs v-ati pus numarul in aceasta carte),cu clienti care ma sfatuiesc sa nu mai sun la numerele care sunt in cartea de telefoane.Am mai primit si un telefon mobil de firma pe care il impart cu alte cateva persoane ,deoarece acest brand medical nu prea are telefoane mobile.Daca exista si altcineva care doreste sa se alature colectivului din care fac si eu parte ,il rog sa vina cu telefonul propriu preferabil cos--te deoarece are gratuitate in contactarea celor din romtele--m
si il astept la adresa deja stiuta din Bulevardul Unirii, pe langa Casa de Pensii a municipiului Bucuresti.VOI REVENII CU NOI NOUTATI DE LA ACEST LOC DE COLABORARE IN VIITORUL APROPIAT.
Ilona Marti, 25 Martie 2014
Acea suma fixa de 200 de euro reprezinta un bonus pentru consultantii noi, care trebuie sa indeplineasca anumite conditii de activitate (un numar de prezentari si de invitati). La Zepter nu se fac angajari cu contract si salariu fix decat daca esti director sau ai functii administrative. Pe de o parte este bine asa pentru ca ai un castig proportional cu efortul de vanzare depus.

Eu lucrez ca si consultant la Zepter de 8 luni, am lucrat doar pe vanzarea personala (nu mi-am facut echipa sa am si comisioane din vanzarile structurii mele) si castig undeva la 400 RON in plus fata de salariul meu, alocand 2- 3 ore pe zi acestei activitati. Stiu manageri de vanzari care lucreaza 12 ore pe zi si au un venit constant de 2000-3000 euro pe luna. Depinde ce vrei si cat esti dispus sa lucrezi pentru asta.

Daca faceti parte din categoria persoanelor care s-au invatat ca pe vremea comunistilor, cand primeai un salariu de nimic ca sa stai toata ziua degeaba, la Zepter n-o sa zaboviti prea mult timp. Nu este pentru voi activitatea asta.

Numai bine!
Ilona Marti, 25 Martie 2014
Pentru cei care se intreaba cum se fac platile la Zepter:

Lunile Zepter de activitate au cate 4 saptamani complete. In saptamana a doua din luna se fac ultimile plati (de catre clientii care au incheiat contractele), in saptamana a 3a se calculeaza la firma comisioanele pentru fiecare COD ACTIV, iar in saptamana a 4a se fac platile (miercuri la pranz, cel mai tarziu joi dimineata pentru BRAILA-GALATI). Daca sunt modificari in perioadele de calcul de comision sau plati, acestea se anunta prin note interne pe care le primiti pe e-mail de la manager.

Daca nu aveti pe cineva competent care sa va indrume si sa se ocupe de voi, intrebati pe cineva cu experienta in firma. Zepter a facut tot timpul platile la data stabilita (eu imi platesc un contract de economisire pentru locuinta cu banii de la ei) .
ontario Marti, 25 Martie 2014
Lasa-ne "ilona" ! Am lucrat 19 ani la ei, ii cunosc mai bine decat se cunosc ei. Oamenii verticali nu sunt compatibili cu obiceiurile de aici. Caracterele ocolesc aceste structuri de vanzari din Zepter. Am fost atata timp de-al lor, am mintit , am exagerat, intr-un cuvant mi-e sila de mine cel de atunci. Sper sa fiu iertat...
ontario Marti, 25 Martie 2014
" Ilona" intotdeauna s-au gasit explicatii pentru neplata comisionului. BA ca nu ai fost activ (nu ai vandut o perioada) ;, daca nu au avut marfa degeaba tu ca agent ti-ai facut treaba ca ei nu iti vor da comisionul. Daca pleci din firma, restul de comision ce il mai ai de incasat la lichidarea contractelor nu il mai vezi. Daca nu vinzi o perioada(2 luni) iti reziliaza contractul si nu iti mai vezi comisionul decat cand revii cu un nou contract de minim 200 euro. A doua oara cand "faci pauza " in vanzari ti-ai pierdut comisioanele ce vin la finalizarea contractelor pentru totdeauna. S-au jucat cu planul de marketing si cu comisioanele cum au vrut ei fara sa ataseze un act aditional la contractele de comision (agentie). Mai vorbim...
Alex Miercuri, 9 Aprilie 2014

Am primit mail-ul asta de la ei azi:
Buna ziua,

Va invitam la interviu intr-una dintre urmatoarele zile ; joi 10/04/2014 sau
vineri 11/04/2014, la ora 16.00.
Interviul este organizat pentru ocuparea urmatoarelor posturi; team manager si operator relatii clienti.
Va rugam sa aveti amabilitatea de a confirma prezenta Dumneavoastra pe email . Va rugam de asemenea sa specificati data aleasa.
Sa aveti la Dumneavoastra un CV si aceasta Invitatie printata.
Comunicati la Receptie numele persoanei din partea careia ati primit Invitatia la Interviu.
Este foarte important sa ajungeti cu un sfert de ora mai devreme altfel nu veti putea participa la interviu.

Adresa;
Bulevardul Unirii,Nr. 70,Bloc J4-J5, Autobuze; 104,123,124 de la
Eroilor sau Piata Unirii.

Cu stima.

Ce sa mai zic, niciun nume de firma in semnatura, ce sa mai zic telefon... Am cautat adresa pe google si am ajuns aici.