Forum despre Zet Communications Media - ZetComMedia

ADMIN - undelucram.ro Joi, 28 Iunie 2012
Dorim sa aflam detalii din experienta voastra in firma Zet Communications Media, informatii despre mediul si atmosfera de lucru, sanse de promovare, relatia cu managementul sau orice detaliu care ar putea fi de ajutor celor interesati de Zet Communications Media.

Dorin Vineri, 17 Mai 2013
Buna ziua ! Stie cineva ceva despre firma asta ? Am raspuns la un anunt de al lor pe ejobs pt key account. Orice detaliu este binevenit! Multam frumos.
Roxana Joi, 24 Octombrie 2013

Am fost la ei la un interviu pe postul de "Copywriter". Interviul decurge, in linii mari, asa:

- te intreaba despre clientii lor, despre campaniile realizate - ce-ti place si ce nu-ti place din ceea ce au facut;
- te pun sa citesti cu voce tare un text la prima vedere (in cazul meu o poezie de Shakespeare), sa identifici opera si sa traduci ce ai citit;
- pun foarte mare pret pe citit. Daca nu citesti Shakespeare, nu cunosti operele sau nu identifici autorul, te exclud;
- pentru postul de copy trebuie sa stii engleza minim de nivelul Cambridge 1!

Extra de interviu, patronul a venit dupa o ora jumatate de la ora stabilita pentru interviu, intre timp ceilealti candidati plecasera.
La interviu mi s-a spus ca programul este de la 10 dimineata.

demo Marti, 29 Octombrie 2013

Experienta mea cu Zet Comm a fost oribila. Desi eu am venti la ora stabilita, am asteptat 40-50 de minute. Dupa ce m-au tratat cum ca nu stiu nimic etc, mi-au propus sa lucrez la ei pe gratis, eu fiind proaspata absolventa, evident. NU m-as angaja la ei nici pe cel mai bun salariu.

Alina Miercuri, 4 Decembrie 2013

Si eu am aplicat pt un post de copy la Zet si nu pot sa fiu de acord cu ceea ce s-a spus in comentariile anterioare. Intr-adevar, asa decurge interviul. Trebuie sa citesti cateva texte din Shakespeare cu voce tare, sa identifici tema, sa traduci. Dar iti sunt testate niste abilitati esentiale pentru postul asta. Limba engleza trebuie sa o stii la un nivel avansat, trebuie sa fii in stare sa extragi ideea principala dintr-un text. Ce sa mai vorbim despre citit. Copywriterul este bookworm-ul agentiei, banuiesc ca asta nu e o noutate.
Un asemenea interviu n-ar trebui sa va surprinda. La urma urmei nu este un job oarecare. Si copywriterul trebuie sa aiba mai mult decat o imaginatie bogata.
Cat despre manager, s-a purtat foarte bine cu mine. In timpul interviului, nici eu n-am stiut raspunsul la toate intrebarile, dar in niciun caz nu mi s-a zis ca nu sunt buna de nimic, ci ca sunt niste probleme la care vom lucra in cazul in care voi fi acceptata.
Da, mi s-a comunicat si mie programul, care incepe la ora 10, pentru ca asa au convenit angajatii. Si ca tot veni vorba, cat am asteptat sa intru la interviu, am asistat la discutii intre manager si angajati si atmosfera nu mi-a parut deloc tensionata. Dimpotriva, am auzit glume si multe hohote de ras.

Depinde ce asteptari aveti atunci cand mergeti la interviu. Daca ati fost speriati de un test, poate ca un job intr-o agentie de publicitate nu vi se potriveste. Acolo, fiecare zi este un test.

Andrei Marti, 10 Decembrie 2013
Am fost chemat si eu la un interviu la Zet Media si am facut un mic research sa vad ce pot sa aflu despre firma. Din cate se pare, parerile sunt impartite. Sunteti siguri ca ati fost la aceeasi agentie? Nu stiu cata incredere pot sa am in niste comentarii agramate (Roxana si Demo), mai ales cand sunt scrise de niste persoane care au pretentia sa fie copywriteri. Nu vreau sa fiu malitios, dar nu e de mirare ca nu v-au acceptat pentru postul de copy. Mi-as dori sa citesc niste observatii obiective despre agentia asta, nu cuvinte care par a fi venite din frustrare. Maine voi merge la interviu si promit sa revin cu informatii proaspete.
u2 Marti, 10 Decembrie 2013
Am fost si eu la interviu. Nu m-au acceptat, la vremea aceea nu aveam deloc experienta. In fine, nu mi-a displacut partea cu Shakespeare, este normal sa ti se testeze atat nivelul de engleza, cat si de cultura. Am vorbit despre carti, despre filme, iar acest lucru mi-a placut. Din punctul meu de vedere, atitudinea domnului director a lasat putin de dorit la acel interviu, deoarece au existat si destule intrebari deplasate. Nu am apucat sa cunosc bine aceasta companie, pot spune insca ca interviul a fost ok pana in momentul in care domnul director a inceput sa ma intrebe daca sunt casatorita, cu ce se ocupa parintii mei, etc....
cris Marti, 10 Decembrie 2013
Eu am fost tot la interviu de copy si trebuia sa merg la interviul 2, insa m-am angajat in alta parte. Interviul a fost destul de ok, am dat si eu piept cu Shakespeare, e un fragment din Furtuna, nu este poezie (cum scria cineva mai sus). Eu am terminat Limbi Straine si am crescut cu textele lui Shakespeare (mama e profesoara de engleza), deci nu am avut vreun stres cu textul, poate ca de aia m-au chemat apoi si la interviul 2. Marketing nu stiam si m-am cam intimidat cand m-a intrebat de cota de piata si alti termeni specifici domeniului. In proportie de 99% interviul a fost ok, 1% a fost acel disconfort de a vrea sa fii acceptat si frica sa nu te faci de ras, mai ales ca domnul director parea destul de serios, cred ca e genul care te face sa te sperii destul de usor. Asteptarea nu a fost prea lunga, cred ca am stat vreo 10-15 minute si as fi stat mai mult pentru ca au pisica si am asteptat jucandu-ma pe sub masa cu pisica. De familie sau alte lucruri nu m-a intrebat nimeni. In mare, am ramas cu o impresie ok. Probabil ca as mai aplica daca voi vrea sa ma apuc iar de copy....sau sa ma joc iar cu pisica.
Andrei Vineri, 10 Ianuarie 2014
Am promis sa revin cu informatii despre firma dupa ce merg la interviu. Iata ce impresie mi-a lasat mie Zet Communication. Trebuie sa mentionez totusi ca eu am aplicat pentru postul de art, nu de copy. Interviul a fost interesant. Mi-au fost prezentate lucrarile lor (care sunt foarte misto btw) si am discutat despre portofoliul meu, despre ce stiu sa fac, ce am facut pana acum si cat de mult imi doresc sa lucrez in publicitate. Cu toate ca nu am cine stie ce experienta (nu am lucrat intr-o agentie pana acum), domnului director i-au placut lucrarile mele si cred ca mai ales entuziasmul meu si am fost chemat a doua zi la testare. Pentru nivelul meu, testarea mi s-a parut destul de complicata. A trebuit sa refac un print pentru care era necesar un efect pe care nu il stiam. Pe scurt, nu mi-a iesit. Mai am de invatat lucruri, asta-i clar. Experienta insa a fost foarte tare, pentru ca testarea am dat-o intr-un birou in care lucrau alti angajati ai firmei. Si am tras cu urechea si la ce mai vorbeau ei. Am fost partas la un brainstorming foarte funny care chiar m-a facut sa-mi doresc foarte mult sa lucrez in publicitate si, de ce nu, poate chiar la ei. E o atmosfera de lucru geniala. Mie chiar mi-a placut Zet-ul.
ioana b Vineri, 10 Ianuarie 2014
Si eu am fost la interviu la Zet Media pe vanzari. Interviul a fost cam scurt, cred ca voiau altceva, poate mai multa experienta....nu stiu. Faza cu pisica e foarte tare. Cum spunea cineva mai sus, as mai merge la interviu numai sa ma joc cu pisica aia rotunda. Cel mai tare mi s-a parut ca se juca sah, luase o piesa si fugea cu ea prin toata cladirea....Alte impresii nu mai am. Am vazut ca au iar un post de vanzari liber, poate aplic si poate ca acum le place de mine :)
Radu Marti, 4 Februarie 2014
Nu va lasati pacaliti de comentariile "de bine", in special cele care lovesc in cei care au semnalat probleme. Acestia sunt postacii de la Zet in actiune.
Va asigur ca 90% din cei care au lucrat la firma asta au fost tratati ingrozitor, cu un program de sweatshop, salariu derizoriu si umilinte la ordinea zilei. Totul sub pretextul penibil ca asa e in publicitate si ca daca nu-ti convine problema e la tine ca esti lenes sau ai pretentii exagerate.
De aia nimeni nu sta acolo mai mult de cateva luni.
Acum vor intra alti postaci sa spuna ca sunt frustrat pentru ca probabil nu am trecut de interviu sau am fost dat afara. Va asigur ca nu este cazul. Cunosc mai multi oameni care au lucrat acolo si sunt scarbiti de cum isi trateaza Zet angajatii.
Dragi postaci, nu va obositi sa ma desfiintati. Poate mai reusiti sa aburiti cativa optimisti sa vina la voi, dar se vor convinge singuri foarte rapid.
Flori Miercuri, 7 Mai 2014

Am trecut si eu pe la Zet la un interviu acum ceva ani, pe post de copy. Interviul a lasat de dorit din toate punctele de vedere. Mi s-au pus intrebari ce nu aveau legatura cu postul, exact cum zicea cineva mai sus, daca sunt casatorita, daca am de gand sa ma casatoresc si altele similare.

La un moment dat patronul a inceput sa-mi spuna ca la ei se lucreaza mult, si cand i-am spus ca nu ma deranjeaza munca a inceput sa-mi spuna ca se sta des peste program, o sa ma cheme in week-end si salariul o sa-mi ajunga cat pentru un covrig si o cafea pe zi. Am ramas socata, nici nu mai stiam ce sa mai spun. M-am gandit ca el era fie cel mai sincer angajator fie inconstient.

M-au sunat pentru un al doilea interviu si i-am refuzat politicos. Nu am de gand sa stau peste program si sa lucrez si in week-end pentru un covrig si o cafea.

Oricum, sunt lamurita in ceea ce ii priveste avand in considerare ca dupa atatia ani de cand am fost eu la ei la interviu, inca au activ anuntul pentru copy. Inca primesc mailuri de la eJobs si anuntul lor este prezent aproape constant. Cred ca asta spune foarte multe despre ei.

Mirela C Luni, 12 Mai 2014
Am aplicat si eu acum pe ejobs si nu stiu ce sa cred.... Imi doresc un joc, imi place site-ul agentiei si am vazut ca are un portofoliu interesant. Ce sa zic!!!? As vrea sa lucrez pe conturi mari. Asta am visat toata facultatea si inca mai visez. Sa scriu texte pentru Bayer sau sa fac vreo campanie pentru Honda, ar fi mai mult decat mi-am imaginat! Ce ma intriga pe mine e daca ceea ce citesc mai sus e real sau nu. Multi scriu sub protectia anonimatului si pot arunca tone de noroi in oricine. Scria cineva ca angajatii de la agentie au scris lucruri de bine pentru a-i pacali pe altii. Nu reusesc sa imi dau seama unde sunt acele comentarii fake, de bine, asa ca imi iau inima in dinti si ma duc la interviu :) Sper sa nu fiu dezamagita.
Anna Marti, 3 Iunie 2014
Macar de-ar mai fi Mirela prin preajma, sa ne spuna cum a decurs discutia cu cei de la Zet :)
AlinaS Luni, 29 Decembrie 2014
Am fost si eu la un interviu la ei acum ceva ani. Am ajuns la ora stabilita iar in sala de asteptare mai erau inca trei persoane care asteptau sa intre inaintea mea. Interviul meu a inceput cu o ora si jumatate intarziere. Mi s-a parut foarte bizara una dintre intrebarile din cadrul interviului: cum se impaca faptul ca sunt casatorita cu faptul ca imi doresc un job la ei?
Ana_Maria24 Miercuri, 29 Aprilie 2015
In al doilea an de facultate m-am angajat pe postul de art la Zet. Foarte entuziasmata ca o agentie aparent respectabila, cu un portofoliu de clienti destul de mare, imi acorda o sansa sa lucrez si sa invat, am acceptat oferta lor fara sa-mi pun prea multe intrebari (nici nu stiam la ce sa ma uit pe vremea aceea).

Desi in prima saptamana s-a tinut o sedinta in care eu si noul copy, tanar si el, am fost umiliti in ultimul hal, intrebati lucruri pe care nu aveam cum sa le stim la inceput de drum, am continuat activitatea la ei.

Au trecut trei luni in care se lucra sub o tensiune teribila, putand fii mereu un posibil subiect de batjocura al marelui patron. Nu am lucrat cu acte in regula, fiind oblligata sa declar de la inceput ca fac pratica neplatita acolo. Am primit de asemenea si intrebari nepotrivite, pe care am vazut ca le-au primit si AlinaS si Flori, daca ma vad cu cineva si cum o sa afecteze asta munca mea acolo.

NU RECOMAND SUB NICIO FORMA!
ValiLancea Miercuri, 22 Iulie 2015

Prietenii cred ca isi amintesc o intamplare de acum cativa ani care se derula in felul urmator:
In dorinta de a vedea ce e pe piata muncii in Bucuresti ma duc uneori la interviuri. In 2012 am fost chemat la interviu pentru postul de Art Director la firma de publicitate Zet Communication. Toate au fost bune pana cand am ajuns acolo si am fost lasat sa astept 15-20 de minute inainte sa intru. Dupa accesul in sala de interviu, sala care era de fapt biroul domnului patron, mi-am dat seama ca nu voi colabora cu ei; de ce? Pentru ca era un fum gros de tigara, ca intr-un bar, pentru ca patronul nu a avut bunul simt sa se ridice pentru a da mana cu mine si pentru sentimentul de “ieftin” pe care l-am avut inca de la intrare(cladire veche, nu foarte curat, unii se certau pe-acolo, ma rog - urat). Am zis totusi ca macar pot sa am o discutie cu domnul “hr-ist”/patron/director /ce o mai fi fost el – mare greseala.
Interviul a fost o lista lunga de lucruri pe care le voiau ei: “la noi se sta peste program”, “la noi uneori se vine si in weekend”, “cum o sa aveti timp de job daca aveti copil?” – o serie lunga de “noi lucram mult, intens, ca la piramide”. Spre final, dupa ce eu dadeam din cap aprobator ca, “na’ daca e de munca muncim”, ma intreaba cati bani vreau. Am incercat sa evit sa le spun pentru ca eram curios cat dau ei pentru asa un angajat activ, tipul a insistat si le-am zis ce salariu aveam atunci: “in momentul asta am un salariu de 4000RON” dupa asta tipul practic m-a dat afara spunand ca ei nu-s firma mare si ca salariu cu care pot intra la ei e de 1200RON si ca abia dupa ce imi dovedesc eficienta putem discuta de mai mult. Am plecat amuzat si am povestit tuturor ce experienta ciudata am avut. Dupa ce am ajuns acasa am cautat firma si am gasit postarile de aici - asa m-am lamurit si am ramas doar cu povestea.
Pana astazi cand…
Am fost la un interviu la firma The marketing house srl. M-am dus tot pentru “sondaj de piata” si stiam deja ca sansele de colaborare sunt mici pentru ca gasisem firma pe net si profitul de anul trecut era de numai 14000E(pe tot anul, cu profit de 90%), stiam deci ca nu-si permit sa ma angajeze dar eram curios despre ei.
Cladirea la fel de veche si murdara, un singur angajat care statea in pantaloni scurti de fas(ca de alergat) prin sala “de lucru”. Astept 10 minute sa intru si …
– Ghici ce – acelasi ma astepta intr-o incapere care doar mirosea a fum – de data asta nu era ceata. Tipul in tricou, cu pantaloni rosii si pantofi in picioare, de data asta nu a avut loc niciun interviu pentru ca se pare ca nu eram imbracat corespunzator.
Am intrat s-a uitat peste cv si mi-a zis ca i se pare lipsa de respect pentru ca am venit in pantaloni scurti la interviu(nu erau pantaloni sport, erau doar scurti) si m-a invitat afara.

Concluzia: Am fost eu la interviuri cu el cat sa nu mai fie nevoit nimeni se mearga. Daca decideti sa mergeti sa discutati cu el in cadrul unui interviu pregatiti-va de dezamagire.
Nu spun ca e un om dezamagitor in general, spun doar ca interactiunile mele cu el au ramas povestile cele mai tari despre angajatorii romani.