Forum despre Zoomania SRL

ADMIN - undelucram.ro Luni, 29 Octombrie 2012
Dorim sa aflam detalii din experienta voastra in firma Zoomania SRL, informatii despre mediul si atmosfera de lucru, sanse de promovare, relatia cu managementul sau orice detaliu care ar putea fi de ajutor celor interesati de Zoomania.

DC Vineri, 19 Aprilie 2013
Vezi si Profipet
Gheorghita Vineri, 20 Septembrie 2013
Am fost ieri la un interviu pentru postul de asistent vanzari - 900 lei
Elena Miercuri, 15 Ianuarie 2014
buna! as vrea sa aflu daca angajeaza part time si cam care ar fi salariu? multumesc
Marius Semster Marti, 28 Ianuarie 2014
Program infernal,salariu de 1000 ron din care se opreste 80 ron lunar garantie anti-furt (pana la implinirea a 3 salarii minime pe economie- deci o viata din asa suma!!).

Risc mare de imbolnavire datorita conditiilor precare de pastrare a animalelor.Eczeme,alergii,astm,infectii respiratorii si chiar gripa aviara,toate sunt la indemana ta !

In fiecare marti,si daca aveti ghinion,si joia,se descarca paleti cu marfa,adica saci cu mancare de caini si pisici de 10,15,20 sau chiar 40 kg greutate. Ar trebui sa va asteptati la hernie si spatele varza.
Sefii de magazin viseaza la target-uri imposibile,care mereu sunt urcate,si daca prin miracole ceresti se ating,atunci se ia la salariu 100 ron in plus timp de 1 luna (!!!).
Se munceste in ture,o saptamana de luni pana vineri de la 8:30 la 15:00 si sambata si duminica de la 8:45 la 22:00,si alta saptamana de luni pana vineri 15:00-22:00.
Practic omul este transformat in zombie cu acte in regula.
Conditiile sunt foarte grele,iar colegii sunt de cea mai proasta calitate,conflictele intre ei sunt ceva firesc.
Cand am lucrat acolo,ma asteptam sa vina mereu clienti sa ne ia la bataie,marfa este alterata (fluturi,viermi,gandaci) dar nu se retrage de la vanzare pentru ca "nu se poate".
Corina Vineri, 31 Ianuarie 2014
Am muncit acolo,sau mai bine zis am incercat 2 zile,dupa care nu m-am mai dus,am renuntat si la bani,si la servici,la tot...

Intre acvariile in care pun plante de acvariu,sunt adevarate familii de gandaci,mi-a venit sa vars cand am vazut prima data,pur si simplu este incredibil de scarbos.
In ce priveste camera cu pasari,doar ce am maturat la intrare,si miroase a gainat asa de tare,cum nu am mirosit nici la tara la mamaia....
ecarisaj Vineri, 14 Februarie 2014
salutare!

am fost ieri la un interviu pentru postul de director de magazin si am ramas stupefiat de conditii, astfel: pentru acest post salariul este de 1200 lei, fara bonuri de masa, cu programul spus mai sus , astfel in timpul saptamanii lucrezi 6 ore, urmand ca in weekend sa lucrezi 13-14 ore, iar weekendul urmator sa-l ai liber.
exista si un sistem de bonusare, total nerealist , din punctul meu de vedere, prin care mai poti adauga maxim 500 de ron la salariu, asta in cazul in care esti la maxim cu toti KPI, ceea ce este imposibil.
mai mult minusurile de inventar, indiferent de motiv(furt sau expirate) sunt suportate de catre angajati
........................................concluziile le trageti voi...........................
leta Marti, 8 Aprilie 2014
Firma mama este Profipet, care mai are si firma Profimedia. Nici aici lucrurile nu sunt stralucite. Am lucrat ca redactor, cu pasiune si dorinta de a face treaba, dar dupa un anumit timp, cand te prinzi cum stau lucrurile, iti dai seama ca nu este tocmai locul in care sa faci cariera. In realitate, faci munca de redactor sef, te ocupi de absolut tot ce inseamna redactarea si coordonarea unei reviste, mergi la expozitii, promovezi si vinzi reviste, faci si munca de corectura, totul pentru un salariu de 1000-1200 RON. Daca arati ca poti, ti se dau si mai multe sarcini, pana te saturi si, daca nu-ti mai convine, pleci singur...iar daca refuzi sarcinile, iti gasesc ei un motiv sa te dea afara. Asa ca nu alegeti aceasta firma!
BBB Marti, 22 Aprilie 2014
Deplorabil!! Jignitor.....programul este cel spus mai sus.
Ti se impune sa amesteci hrana buna cu o alta hrana gazata (aceasta hrana gazata este hrana de la vanzare care a facut viermi, muste si gandaci aceasta fiind trimisa in saci de rafie catre sediu( Ploiesti) pentru a fi gazata astfel exterminand gargaunii mai sus precizati .) hrana isi pierde toate propietatile trecand printr-un astfel de procedeu.Aceasta se amesteca cu hrana buna de la vanzare. Hrana expirata din pungile de 200gr/1 kg /4kg este amestecata cu acelasi sortiment de la sertar.
Daca ti se face rau in timpul programul (astfel incat tre sa ajungi la urgente) si nu vorbesti cu cine trebuie fiindca ti se pune ca nu poti suna seful direct mai devreme de ora 15 si tre sa ajungi la urgente ..a doua zi esti penalizat!!! 50lei din cei 914 lei(86 lei garantie-de care app ...cand iti dai demisia tre sa dai telefon pentru fiecare 10 lei in parte..iar fostilor colegi interzicandu-le sa raspunda la telefon)
Targeturile sunt incredibil de greu de realizat iar nimeni nu primeste nimic.
In fiecare luna fiecare angajat cu functia de consilier vanzari junior este evaluat printr-un test de 20 de intrebari. Daca acesta obtine punctaj peste 90% 3 luni la rand ...primeste 100 lei in plus la salariu si statutul de consilier vanzari senior( poti fi retrogradat la primul punctaj mai mic de 85%!!!!!!!......multa munca pentru putin......mult prea putin!
Seful de magazin nu primeste nimic. Singurul castig al sefului de magazin este in momentul in care indeplineste targetul......astfel nu rezulta decat stres si comportament de rahat cu subalternii..tre sa isi scoata parleala.
Tre sa recomanzi mancare Belcando si Leonardo..altfel risti sa fi penalizat...alti 50 lei.
Revista este in target..tre sa faci vreo 100 de reviste lunar.
Ti se impune intr-un mod..brutal...(priviri , imbrancituri "pe sub masa") si psihologic sa sa spui "Buna ziua...bine ati venit" intr-un mod mecanic si complet ipocrit( parerea mea) si sa recomanzi revsiat , mancare, card de fidelitate.
Contrastul dintre angajati este enorm. seful de zona nu este altceva decat un papusar care castiga de 10 ori cat un consilier. salariul promis ..chiar si 5 ani daca imbatranesti acolo nu depaseste 1500 lei...

So....cred ca am spus destule...ah da.. se da mancare expirata animalelor...unele chiar din 2010....(pesti, caini, pisici, pasari(mai ales))

Si inventarele se platesc cu varf si indesat...au fost sefi de magazin care plecau ticsiti cu teancul de bani din plusul de casa.
nicu Miercuri, 7 Mai 2014
BBB! exagerezi, sigur esti unul din aceia care cred ca merita 1000 de euro, doar pt faptul ca a terminat o facultate. Puneti mana si munciti. Cine isi face treaba nu primeste imbranceli, cine munceste astiga, atat cat li s-a promis la interviu. Ca pe parcurs unii cred ca li se cuvine mai mult, sa mearga in alta parte. Inventarele se platesc acolo unde se fura, ia sa mai comenteze si unii de pe aici care au lucrat, au fost corecti si nu au platit nimic.
In concluzie : esti un frustrat, pune mana si munceste constiincios si vei avea rezultate.
deea Miercuri, 21 Mai 2014
nicu @ sincer acum citeste tot nu cred ca BBB! e chiar asa frustrat acum pe bune fiecare isi spune parerea dasta e un forum ca sa aflam informatiiiiiiii te simti jicnit sa inteleg ca esti genu de om care daca iti dau 100 ron imi muncesti toata luna ????? intradevar trebui sa muncesti dar in conditi bune .
BBB Luni, 9 Iunie 2014

@Nicu. Probabil nu ai fi fost in stare sa faci nici un sfert din ce s-a facut in firma aia cat timp am fost acolo.De la avansari si marire de salariu pana la a aduce inventare (mai multe) pe zero.Dar e ok. Dute te rog tu si munceste! Tot timpul sunt posturi libere acolo. Iar daca a termina o facultate si a aspira la ceva mai bun pentru tine este ceva rau atunci enjoy life!! Da.. app probabil ca se fura. Si se fura de mai sus nu de la plebe.

adriana Miercuri, 11 Iunie 2014
Am muncit in Zoomania, mi-am primit banii la timp, am avansat. Daca iti faci treaba si faci asa cum ti se cere nu-ti are nimeni treaba. Minusuri la inventare se fac din cauza colegilor rau intentionati si care fura. Eu am stat 4 ani, mi-am primit banii de garantie inapoi.
Esti penalizat daca faci greseli destul de mari. Am avut colegi care veneau la serviciu, asa sa se afle in treaba, nu prea faceau multi purici pe acolo. Daca iti doresti un job stabil, parerea mea, il gasesti in firma asta daca esti constiincios si iti faci treaba cu interes. Daca tratezi cu indiferenta, esti expediat si ajungi sa scrii pe forumuri cat de rau a fost ca am fost prins la furat si vai de mine lucrez ca robul. Conditiile le-am stiut de la interviu, le-am acceptat. Cat am lucrat acolo, am avut multi colegi multumiti. Si eu am facultate si master terminat, in prezent sunt norocoasa si am un job pe domeniul meu, dar nu mi se pare corect, sa citesc doar lucruri rele despre o firma in care se intampla si lucruri bune si unde sunt oameni care lucreaza de peste 10 ani. Mult succes!
Alexandra Joi, 12 Iunie 2014
Am aplicat si eu pentru un post de consilier vanzari. Maine, de fapt astazi fiind trecut de 12, la ora 13:00 am interviul. Nu cunosc detalii legate de salariu sau program de munca, dar sunt tanara si dornica sa capat macar experienta. Nu mai zic ca sunt disperata dupa animale si ca toata viata mi-am dorit sa lucrez in domeniu. Citesc pareri proaste si ma demoralizeaza, insa sper ca nu este chiar asa.
dana Miercuri, 23 Iulie 2014
Buna tuturor...si eu sunt angajat al Zoomaniei..pot spune ca, ca la orice firma sunt plusuri si minusuri.Este un job bun si mai ales placut pentru cei ce iubesc animalele.Eu lucrez de peste un an in companie si sunt multumita.Se poate avansa daca iti place ceea ce faci si iti faci treaba corect (eu o spun din propria experienta) .Nu are rost sa se arunce cu vorbe urate intr-o firma doar pt ca unuia nu i-a placut munca.Fara putine sacrificii nu realizezi nimic in nici un domeniu, dar asa sunt oamenii, vesnic nemultumiti.Sunt locuri de munca muuuult mai deplorabile decat acesta si sincer, cui nu ii face placere sa lucreze la Zoomania, e liber sa plece oricand.
Spor sa aveti!
un fost posibil angajat Zoomania Miercuri, 13 August 2014
Daca imi permiteti si mie sa fac un "update" la informatile de mai sus... poate mai sunt si alte persoane care cauta informatii despre Zoomania (posibili viitori angajati)
Cand am fost sunat sa merg la interviu m-am pus si eu sa caut informatii despre mediul de lucru de la ei, si am gasit acest forum. La cate mesaje negative am citit ma gandeam...chiar atat de rau poate fi?!? Imposibil! Si am ajuns la interviu. Raspunsul pentru ei: nici da, nici nu. Oricum erau primele interviuri, aveau nevoie de 2 oameni... si teancu` de cel putin 20-30 de CV-uri.
Programul, asa cum l-au mai zis si ceilalti - de L pana V in 2 schimburi (a cate 6 ore si jumatate un schimb), un weekend full si un weekend liber.
Salar?!? 1000 - 85 de lei garantie. Ramai cu 915 lei in mana!
Conditiile de angajare si responsabilitatile: mult prea multe pentru banii astia, parerea mea!
Nu ma intelegeti gresit, am tot respectul pentru munca angajatilor de la ei (si nu numai!) dar consider ca trebuie sa ai un psihic si un fizic de otel ca sa faci fata la toate!
Sarcini: de la curatenie in magazin, curatenie la animale, vanzare produse, aprovizionare rafturi, incasare bani, gestiune casa, supraveghere magazin pana si contabilitatea magazinului. TOT! In toate sarcinile astea as vedea cel putin 2-3 oameni. Dar nu! E unul singur, consilierul de vanzari! Le face pe toate...
Am cateva zile de "proba" - doar sa vad ce fac angajatii, dar...incepe sa-mi treaca cheful de animalute.
Costi Luni, 18 August 2014
Care sunt intrebarile puse la un interviu pentru asistent vanzari? Multumesc
R.G Joi, 21 August 2014
Am lucrat la Zoomania aproximativ doua saptamani. Motivele principale pentru care mi-am dat demisia au fost programul de lucru, faptul ca orele suplimentare nu erau platite ci intrau, chipurile, in acel bonus pe care ei ti-l ofera pentru a ajunge la cei 900 de lei pe luna si, nu in ultimul rand, inventarul ce urma sa aiba loc. Cum se desfasura acest inventar: cei care lucrau in tura de dimineata plecau acasa la terminarea programului, adica la 15:30, se intorceau la ora 22:00, iar a doua zi ramaneau in magazin pana la terminarea programului lor de lucru. Cei din tura de dupa-amiaza isi incepeau programul la 15:30, ramaneau in magazin pana a doua zi la ora 10:00 si de la ora 15:30 se intorceau la lucru. Acest program mi s-a parut inuman si i-am propus sefei de magazin sa faca in asa fel incat sa existe doar oameni care vin la inventar si care a doua zi sa fie liberi, deoarece eram atunci 6 angajati si se putea face acest lucru. Mi-a raspuns clar ca asa ceva e imposibil. Am decis sa imi dau demisia deoarece, din punct de vedere fizic, nu as fi fost capabila sa depun acest efort. In magazinele care se respecta toti angajatii care au facut o tura de noapte au automat doua zile libere. La Zoomania nu s-a putut. In ultima mea zi de lucru mi s-a spus ca nu mi se accepta demisia si ca nu mi se mai da acel bonus daca nu particip la inventar. In plus, am fost obligata sa vorbesc cu directorul de magazin la telefon si el a incercat sa ma intimideze prin tot felul de metode. Le-am spus ca ceea ce fac ei este ilegal si ca nu au nici un drept sa ma ameninte sau sa nu-mi accepte demisia, deoarece ma aflam in acea perioada de proba de 120 de zile cand demisia se poate da la zi. Sefa mea m-a pus sa semnez o declaratie prin care o imputerniceam pe ea sa participe in locul meu la inventar si, in caz ca ar fi existat minusuri, sa fi fost trasa si eu la raspundere. Am refuzat, deoarece la angajare nu am semnat nici un act de luare in primire a gestiunii magazinului. Cand a vazut ca niciuna dintre metodele de intimidare nu functioneaza, mi-a spus ca nu vreau sa particip la inventar deoarece mi-e teama de ceva. Oare nu cumva furasem din magazin? Asta a fost cireasa de pe tort. Sa fiu acuzata de furt fara dovezi si in conditiile in care atunci cand am facut o greseala si i-am dat unui client mai multi bani decat ar fi trebuit ca rest (pentru ca sistemul lor de 2 lei nu arata cati bani incasezi si cat rest trebuie sa dai, iar in conditiile in care esti singur la casa si clientii care asteapta incep sa se enerveze nu mai dai randament) m-am dus si i-am semnalat acest lucru, iar apoi am scos bani din buzunarul meu si am acoperit minusul.
Si ca sa va impartasesc putin si din experienta mea, in general, in magazinul Zoomania: cum a spus cineva de mai sus, acolo esti, de la spalator pe jos, gunoier, om care are grija de animale ,lucrator comercial, vanzator, casier, pana la onorabilul titlu de "consilier vanzari". Asta inseamna ca, imediat ce un client intra in magazin, lasi totul balta si te iei dupa el cu scopul de a-l "consilia". Adica-l stresezi intrebandu-l daca nu cumva cauta ceva anume. Ca sa nu mai spun de salutul stupid "Buna ziua, bine ati venit", la care aproape nimeni nu raspundea. De fiecare data trebuie sa recomanzi revistele "Pisica" si "Dog Magazin", altfel esti avertizat. De asemenea, trebuie sa le bagi oamenilor pe gat "Belcando" si "Leonardo".
Ca sa inchei, doar inr-o saptamana si-au dat demisia 4 oameni. Stiu ca noua, tinerilor, ne este greu sa ne gasim un loc de munca, insa eu am invatat, in urma acestei experiente neplacute, sa fiu mult mai selectiva atunci cand decid sa aplic pentru un job.
fost angajat Miercuri, 27 August 2014
In Romania este foarte greu sa iti construiesti o cariera. Daca ati lucrat intr-o anumita companie, asumati-va decizia de a fi acceptat oferta de angajare! Nu mi se pare deloc profi sa aruncati cu noroi intr-un fost loc de munca, care nu a intarziat o zi cu plata salariilor! Astfel de comportamente va dezonoreaza! Imi permit sa ma dau cu parerea,am lucrat peste 3 ani!
Mi se pare penibil sa lucrezi 2 saptamani, 1 luna , 2 zile si sa te dai cu parerea de o companie cu peste 10 ani vechime, mi se pare abject. Loc de munca perfect nu exista! Singura remarca este ca managementul este defectuos. Cu parere de rau si exceptie 1%, managerii si unii angajati sunt niste incompetenti, fara spirit de echipa, etc. ar trebui mare atentie la recrutare. De aici pleaca toate problemele in majoritatea firmelor. Dar cum in Romania calitatea umana este 0.......
fost angajat Miercuri, 27 August 2014
@ R.G. - Consider ca "cineva de mai sus" a muncit ca sa ajunga acolo. Sa te vedem si pe tine daca faci ceva pe picioarele tale! De barfe, stau si pensionarele la colt de strada! In ce priveste sa consiliezi clientul, e mare lucru sa fii respectat intr-un magazin! Datorita clientilor exista orice afacere! Nu ca in alte magazine/supermarketuri, unde clientii sunt tratati de angajati in ultimul hal.