GHIDUL SALARIILOR 2015

>> CASTIGUL SALARIAL MEDIU PENTRU LUNA IULIE 2015

>> CASTIGUL SALARIAL MEDIU PENTRU LUNA AUGUST 2015

>> CASTIGUL SALARIAL MEDIU PENTRU LUNA SEPTEMBRIE 2015

>> CASTIGUL SALARIAL MEDIU PENTRU LUNA OCTOMBRIE 2015

Noiembrie, Decembrie 2015 >> Date in curs de procesare (sursa: INS)

Anul 2015 aduce o majorare a salariului minim pe tara (salariul brut) de la 900 de lei la 975 de lei. Aceasta modificare este aplicabila de la 1 ianuarie 2015.

In a doua parte a anului, incepand cu 1 iulie 2015, salariul minim va creste la 1050 lei.

Un calcul raportat la media numarului orelor de lucru pe luna, arata ca un roman este platit cu minim 5.781 lei/ora de la 1 ianuarie si cu minim 6.225 lei/ora incepand cu luna iulie 2015.

Pentru calculul salariului net (de la salariile brute de 975 de lei, respectiv 1050 de lei) puteti folosi aplicatia Calculator salariu.

In ceea ce priveste salariul mediu lunar, acesta ar urma sa creasca pe parcursul anului 2015 la 1758 de lei. Aceasta este valoarea neta si este cu 5.9% mai mare fata de media din anul 2014.

Intr-o analiza realizata de Gandul.info se arata ca cei mai bine platiti angajati din Romania continua sa fie cei din Bucuresti (salariul mediu net de 2571 lei) si cei din judetul Ilfov (salariul mediu net de 2182 lei), urmati de angajatii din judetul Timis cu salariul mediu net de 1927 lei. La polul opus se afla judetele Maramures (1304 lei lunar), Bihor (1261 lei lunar) si Harghita (1202 lei lunar).

In ceea ce priveste somajul, Comisia Nationala de Prognoza estimeaza ca acesta va scadea cu 0.2 puncte procentuale, ajugand la 5.1%.

Cea mai buna evolutie este asteptata in Suceava cu o reducere a somajului de la 7.1% in 2014 la 5.8%.

EVOLUTIA SALARIULUI PENTRU 2015

EVOLUTIA SOMAJULUI PENTRU 2015

Periodic vom actualiza sectiunea Ghidul salariilor 2015 cu resurse importante. Vom analiza cele mai profitabile domenii de activitate, de asemenea vom structura toate detaliile legate de salarii si evolutia acestora. Va invitam asadar sa vizitati periodic aceasta sectiune pentru a fi la curent cu cele mai recente informatii.

Surse: Comisia Nationala de Prognoza, Gandul.info, Undelucram.ro

>> CASTIGUL SALARIAL MEDIU PENTRU LUNA IANUARIE 2015

>> CASTIGUL SALARIAL MEDIU PENTRU LUNA FEBRUARIE 2015

<< INAPOI LA PAGINA PRINCIPALA GHIDUL SALARIILOR

Comentarii
Nicu Miercuri, 7 Ianuarie 2015
Faptul ca a crescut salariul minim pe economie ii ajuta doar pe aia care nu au acest salariu. In rest salariatii care au peste 900 de lei nu sunt "afectati". In schimb, smecheria e urmatoarea, asta pt firmele care platesc taxe catre stat: i-au vrajit in toamna cand au scazut CAS-ul si acum prin marirea salariului minim, cresc automat si taxele. Gen, iar se gandesc de doua ori inainte de a investi si a da locuri de munca. Cred ca e incurajata iara munca la negru :(
Geo Miercuri, 7 Ianuarie 2015
eu sunt sigur ca numarul oficial de oameni cu salariul minin pe economie e mai mic decat cei care lucreaza la negru. a se vedea domeniul constructiilor !
Liviu Miercuri, 9 Decembrie 2015
Multi nu au nici macar salariul minim pe economie, dar din cauza ca nu gasesc ceva mai bun se multumesc si cu atat.

Nestle Romania
Actualizat la: 23.11.2016