GHIDUL SALARIILOR 2016

5 comentarii 15738 vizualizari

Ghidul salariilor din Romania 2016

Analizând piața muncii din România și având ca bază creșterea economică estimată pentru anul în curs (creștere de aproximativ 4%), putem spune că anul 2016 arată destul de promițător:

- mai multe locuri de muncă disponibile din partea angajatorilor

- varietate mai mare a acestor locuri de muncă, de la joburi pentru juniori (interni și level entry) până la joburi complexe pentru specialiști

- salarii la fel de variate și, comparativ cu 2014 și 2015, se estimează și o creștere a nivelului acestora raportându-ne la aceleași poziții.

Pe de altă parte, aspectul negativ al acestor estimări de creștere pe toate planurile, este faptul că România încă dispune de un număr limitat al candidaților specializați în anumite domenii și cu o anumită calificare. Putem da ca exemplu în acest sens programatorii, vorbitorii de limbi străine rare-daneză, norvegiană, suedeză, olandeză și chiar germană. În aceste situații se ia în calcul și posibilitatea de a reloca specialiști (fie din diferite zone ale României, fie din străinătate). În cazul relocarilor, companiile trebuie să acorde pachete salariale motivante, insă nu întotdeauna aceasta este o garanție pentru retenția personalului.

În România se prognozează pentru 2016 un nivel mediu de creștere al salariilor cu 4.5-5%, în timp ce la nivel european se prognozează de asemenea o creștere, aceasta fiind de aproximativ 2.5%.

Aceste procente pot ajunge și la maxime de 15% în cazul României, mai ales dacă aducem în discuție salariile specialistior, în special din domeniile IT, industria auto și externalizare de servicii.

Foarte multe companii, în special cele ce activează în domeniile mai sus amintite, vor fi nevoite să își ajusteze grila de salarii pentru a putea face față noilor cerințe de recrutare și de menținere de personal. Aceste grile de salarii trebuie inevitabil incluse într-un pachet salarial motivant unde foarte importante vor fi și beneficiile acordate angajaților (de exemplu, dacă tichetele de masă și serviciile medicale pot fi deja beneficii normale, unele companii pot plusa aceste beneficii și cu acces la sala de fitness/relaxare, posibilitatea de a lucra de acasă sau concedii și alte facilități plătite de către companie).

Având în vedere investițiile noi din România, cele mai multe angajări de personal din 2016 vor fi în Timișoara, Arad, Brașov, Pitești, Ploiești și București (incluzând și zonele apropiate acestor orașe), iar domeniile vizate vor fi industria auto, serviciile de externalizare pentru afaceri (BPO) și servicii partajate (shared services). În schimb, o creștere mai mică a angajărilor se va produce în domenii precum comerț, farmaceutice, banking.

Pentru a vă face o idee mai bună despre salariile oferite în 2016 în diferite domenii de activitate și pentru diferite specializări, vă punem la dispoziție câteva date despre salarii (menționam că aceste date sunt orientative, mai mult decât atât, ele pot diferi în cadrul companiilor):

Web Design

Asistent marketing 500 – 1100€ / lună
Specialist cercetare de piață 800 – 1400€ / lună
Manager relații publice 1400 – 2500€ / lună
Manager marketing 2000 – 4500€ / lună

Oficial, conform datelor oferite de Comisia Națională de Prognoză și Institutul de Statistică, câștigul mediu net pe județe va fi după cum urmează:

Câștigul mediu net pe județe

București 2813 RON / lună

>> ÎNAPOI LA PAGINA GHIDUL SALARIILOR

Comentarii
jennic Luni, 15 Februarie 2016
Salutare,
Nu prea pot sa fiu de acord cu acest top. De exemplu veniturile din judete ca Gorj, Dolj sau Galati sunt in fata unor judete ca Arad sau Bihor ? Sugerez sa mai verificati.
Toate cele bune.
eugen avram
TheK Luni, 15 Februarie 2016
Eu din cate stiu zona Olteniei (Gorj, Dolj, Olt) e mai dezvoltata decat zona de nord-vest (Arad, Bihor). De fapt sunt cativa poli mari Bucuresti, Cluj, Timisoara, Pitesti, zona centrala cu Sibiu si Brasov, dupa Iasi in est si dupa cam bate vantul. Aradul e tinut de Timisoara mai mult, dar tot nu intra in top.
DorRis Marti, 16 Februarie 2016
E cu dus si intos, mai ales cu polii astia de care se zice mai sus. Una e sa ai volum mai mare de angajati si alta e sa ii si platesti mai bine. Dar na, se pare ca oricum salariile mari sunt doar in Bucuresti, Cluj si Timisoara si atat. Ba mai mult, era la Moise Guran saptamana trecuta ca acum pe primul loc ar fi Cluj, dupa Timisoara si dupa Bucuresti. Arad/Bihor sub nicio forma nu sunt poli si cu atat mai mult nu au cine stie ce salarii.
Flor Luni, 29 August 2016
Aceasta statistica, cel putin pentru salariile din domeniul bancar, nu este reala. Nu exista banca care sa ofere min 700 EUR pentru Analist credite sau Administrator cont. Valoarea aceasta eventual poate fii considerata maxima in conditiile in care ai in spate multi ani experienta si stii sa iti negociezi salariul. De preferat ar fi sa verificati informatiile inainte sa le publicati.
Sergheyi Duminica, 18 Septembrie 2016
@Flor: da si nu sunt de acord cu tine. Eu am cunostiinte care iau peste 3000 RON pt. Analist in banca.

TeamNet International

Competence Call Center - CCC
Customer Care ...
Carrefour Romania
Lucrator ...
  • Abonament la sala de fitness ...
  • Asigurare de pensie ...
Axway Romania
  • Abonament la sala de fitness ...
Developer

Conectys Serv Telecom

Hannah

Buna, este cineva aici care s-a angajat recent la Conectys pe limba romana? Care ar fi salariul la ...

Passing Through LTD

roxxxx