INSPECTORATUL TERITORIAL DE MUNCA - INFORMATII UTILE

6 comentarii 12656 vizualizari

Cum este mentionat in capitolul LEGISLATIA MUNCII, in cazul unor abateri sau abuzuri din partea angajatorilor, este recomandat a se contacta organele competente. Astfel va puteti adresa Inspectoratului Teritorial de Munca (ITM).

Ca exemple de abateri sau abuzuri se pot aminti: neachitarea drepturilor salariale, neincheierea unui contract de munca, nerespectarea programului de lucru si altele.

Sesizarea/reclamatia catre ITM se va face in scris prin mandat postal, email, fax sau chiar la sediul institutiei. Sesizarii/reclamatiei se va atasa si o copie dupa cartea de identitate (sesizarile anonime nu se vor lua in considerare).

Raspunsul (favorabil sau nefavorabil) se va comunica in maxim 30 de zile de la data inregistrarii sesizarii.

Un model de sesizare puteti gasiti aici.

Comentarii
ion Joi, 1 August 2013
Buna ziua. Nu inteleg de ce nu se iau in considerare si sesizarile care nu sunt semnate. In situatia in care semnez sesizarea, angajatorul afla imediat cine a facut-o (exemple clare daca doriti), si mai mult, se pune la adapost si se si debaraseaza de respectivul "reclamagiu". In plus se afla si la alti angajatori si nu te mai angajeaza nimeni. Deci,...? Cred ca ar trebui verificate si anonimele, mai ales daca contin date si nume de persoane, date concrete. Stau si ma intreb cati din cei care sunt angajati ai statului la diverse organe de control fie ca este Garda Financiara, ANPC(OPC, sau cum s-or mai numii), DSP, DSV, sau ITM-uri au fost angajati la privat si stiu cum se desfasoara lucrurile acolo ? Cred ca la stat, mai ales in organele de control, ar trebui sa lucreze dupa ce au desfasurat o activitate la privat.
anonim Joi, 22 August 2013
Am fost pacalit de firma ''PLASARE TERITORIALA DE MUNCA- TIMISOARA. Daca mai stie cineva ceva despre aceasta firma fantoma, lasati un comentariu va rog.
dexter77 Marti, 31 Decembrie 2013
salut!la firma unde muncesc, e Sclavagism,...seful te ia la bataie daca nu esti de acord cu el, daca iti exprimi parerea,daca gresesti ceva.de-abia s-a abtinut sa nu imi traga niste picioare in gura:)ITM a trecut pe aici, si-a luat plicul si a plecat....multi colegi fara contracte,ore extra multe....etc...firma nu are stoc, nu are inventar de la infiintare de acu 8 ani,Garda Finaciara vine...isi ia plicul si pleaca....UNDE SA DENUNTI ASA CEVA?NIMENI NU TE BAGA IN SEAMA.
Seful meu cumpara tot....ITM,GARDA FINACIARA,POLITIE...Daca ma batea rezolva el si cu Politia:))
mi-e ciuda ca se intampla asa ceva, ar merita niste controale adevarate, nu pile....
Numele firmei nu il dau deocamdata...dar e cu sediul in Ilfov:)
necunoscut Miercuri, 21 Mai 2014
sal
pai se stie ca majoritatea patronilor sunt mana in mana cu toate functiile de control ,itm,drpcv,protectia consumatr. numai trec pe acolo si isi iau pachetul si pleaca...asta e romania
cris Marti, 16 Decembrie 2014
Buna seara! astazi seful s-a hotarat sa ne dea banii, desi ziua de salariu era ieri...dupa o luna de munca am vazut exact 500 roni, am ramas masca..Suntem in jur de 50 angajati sau cum ne-om numi ca de semnat nu am semnat nimic la asa zisa angajare. Am intrebat si eu ca omu, dar nu semnez nimic? La care mi s-a raspuns peste umar: n-ai treba tu, ba, iti iei banu si gata! Lucrez la firma asta din iunie a. c. ore multe peste program, sambete si duminici neplatite + nopti de paza la fel neplatite. am muncit ca sclavul pe plantatie..bataie de joc, am colegi care au plecat, au mai ramas astia rezista saracii ca nu au incotro. Sunt nelamurit: cum sunt angajat din moment ce nu am semnat nimic. As vrea sa depun o reclamatie la ITM Slobozia, sa vina respectivii in control dar tare ma tem ca nu voi rezolva nimic. Nu vreau decat sa-mi dea banii exact pe orele pe care le-am muncit din greu. Seful urmeaza sa plece in strainatate in vacanta ca doar nu pleaca pe banii lui, i-a prostit pe prosti. Ce ma sfatuiti sa fac?