Interviuri companie ADV Communication

Pozitiva0%
Neutra0%
Negativa100%

Interviu DTP / Editor photoshop

Am fost la interviu in Ianuarie 2016, in Bucuresti.
Durata interviu: 1 Zile.
Dificultate interviu: Foarte usor.

Cum a decurs interviu?
În luna Ianuarie 2016 firma adv communication a publicat urmatorul anunt:

"Candidatul ideal
Cunoasterea foarte buna si experienta în utilizarea programului Photoshop, flexibilitate, initiativa, implicare, seriozitate, punctualitate.
Jobul presupune prelucrarea de poze în photoshop, munca este de tip normat?.
Descrierea companiei
Agentie de media si comunicare care ofera servicii de design, branding, web, media.
www.advcommunication.ro"

Pe site-ul firmei sunt publicate tot felul de proiecte de design/print/web etc.
Am aplicat pt acest job specificând cunostintele avansate de editare photo / graphic design pe care le am + experienta mea.
Sediu firmei este undeva aproape de b-dul Ghica Tei.
M-a întâmpinat o domnisoara care mi-a explicat ca ei se ocupa DOAR cu decuparea unor ochelari (!!) din niste poze primite de la client.
Atât. Toata ziua. Trebuia sa decupez si sa retusez ochelari toata ziua.
Am întrebat de ce au zis în anuna ca sunt firma de design, branding etc si mi-a raspuns ca ei nu mai fac aaa ceva.
Am întrebat de ce nu au specificat , în anunt, cu ce se ocupa de fapt, si nu mi-a raspuns.
Ilogic , dupa parerea mea.
Am facut testul pe care l-au cerut, spunându-le ca am depasit stadiul asta de acum vreo 3 ani si ca jobul e sub pregatirea mea si experienta asa cum reiesea din portofoliu si cv.
A zâmbit si a ridicat din umeri.
Am vorbit si cu directoarea care a recunoscut cu greu ca poate trebuia sa fie mai clara în anunt.
Neprofesionisti, dupa parerea mea.
A, si inca ceva bun de tot.
Calculatoarele NU sunt conectate la internet >>> ANGAJATII NU AU INTERNET
(mi-au spus ca din cauza clauzei de confidentialitate este interzis accesul angajatilor la internet !!!)
Daca aplicati la aceasta firma cereti telefonic sau pe mail detalii despre post, ca sa nu faceti drum degeaba.

Intrebari si teste la interviu
Test Photoshop nivel usor > mediu:
selectii cu pen, lasso etc + ajustari locale
decupaje de ochelari si editarea minima a pozelor

Motiv respingere oferta
Oferta lor + atributiile postului erau total diferite de ceea ce au spus in anunt pt job.