Interviuri companie Axway Romania

Pozitiva50%
Neutra0%
Negativa50%

Interviu QA Automation Engineer

Am fost la interviu in Decembrie 2016, in Bucuresti.
Durata interviu: 1 Zile.
Dificultate interviu: Mediu.

Cum a decurs interviu?
Interviul a fost decent si simplu. Nu a fost nevoie sa ma deplasez la ei.

Am discutat initial cu o tipa de la HR. Dupa mi-a trimis niste posturi (impropriu spus) pe linkedin.
Am continuat recrutarea pt unul din el.
Mi-a trimis pe mail 2 teste: unul de QA si unul de programare. La programare am obtinut 78% iar la 80%.

Dupa am programat o discutie "tehnica" telefonica cu un angajat de al lor

.... Acum urmeaza partea interesanta.

Tipul care m-a sunat este un neprofesionist de categoria grea. De ce ? Pt ca ma suspecta de faptul ca vreau sa fac development in loc de testare automata (a batut apropoul ca urmaresc sa ajung developer -- ar fi rau daca asta as face ??? ) . Dupa mi-a pus intrebari de genul: Ce te recomanda pe tine pentru functia asta ? - am raspuns sec: "experienta". Dupa...zi-mi o realizare de a ta ? eu: nu am facut nimic semnificativ ! -> in fond, nu am innovat intr-un domeniu stiintific ca sa fac ceva semnificativ. Dupa am discutat de programare si SQL. I-am raspuns corect la ce m-a intrebat insa omul insista cu intrebari puerile de genu: "cum testezi o aplicatie de validare carduri de RATB ????!!!! Dupa ce i-am zis cazurile principale de testare...a insistat sa ma intrebe: "ce ne-ar determina pe noi sa te alegem pe tine ???" , "De ce te pasioneaza programarea?" "DE CE INVETI PROGRAMARE si tu vrei sa devii automation tester" ? Intrebarile sunau a repros.

Intr-un final si-a dat seama ca pe parcursul discutiei m-a facut sa par dezinteresat si mi-a urat sarbatori fericite si success in tot ceea ce o sa fac.

Asta a fost o discutie de 40 de mine.

Cel mai penibil interviu pe care l-am avut de mult timp (ma refer doar la discutia telefonica). Am fost la alte firme mai mari ca asta si acolo pot sa zic ca totul a decurs intr-o maniera profesionista.

Sfat pentru alti candidati
Nu am.

Interviu Team leader

Am fost la interviu in Noiembrie 2015, in Bucuresti.
Durata interviu: 3 Saptamani.
Dificultate interviu: Mediu.

Cum a decurs interviu?
Au fost 3 interviuri, as zice discutie relaxata cu HR si tehnice + management skills cu managerul si o parte din echipa.

Intrebari si teste la interviu
Intrebari din CV, despre experienta anterioara. Cum ai motiva anumite persoane care nu dau randament, cum ai diminua un buget in situatii de criza.