Interviuri companie Axway Romania

Pozitiva50%
Neutra0%
Negativa50%

Interviu QA Automation Engineer

Am fost la interviu in Decembrie 2016, in Bucuresti.
Durata interviu: 1 Zile.
Dificultate interviu: Mediu.

Cum a decurs interviu?

Interviul a fost decent si simplu. Nu a fost nevoie sa ma deplasez la ei.

Am discutat initial cu o tipa de la HR. Dupa mi-a trimis niste posturi (impropriu spus) pe linkedin.
Am continuat recrutarea pt unul din el.
Mi-a trimis pe mail 2 teste: unul de QA si unul de programare. La programare am obtinut 78% iar la 80%.

Dupa am programat o discutie "tehnica" telefonica cu un angajat de al lor

.... Acum urmeaza partea interesanta.

Tipul care m-a sunat este un neprofesionist de categoria grea. De ce ? Pt ca ma suspecta de faptul ca vreau sa fac development in loc de testare automata (a batut apropoul ca urmaresc sa ajung developer -- ar fi rau daca asta as face ??? ) . Dupa mi-a pus intrebari de genul: Ce te recomanda pe tine pentru functia asta ? - am raspuns sec: "experienta". Dupa...zi-mi o realizare de a ta ? eu: nu am facut nimic semnificativ ! -> in fond, nu am innovat intr-un domeniu stiintific ca sa fac ceva semnificativ. Dupa am discutat de programare si SQL. I-am raspuns corect la ce m-a intrebat insa omul insista cu intrebari puerile de genu: "cum testezi o aplicatie de validare carduri de RATB ????!!!! Dupa ce i-am zis cazurile principale de testare...a insistat sa ma intrebe: "ce ne-ar determina pe noi sa te alegem pe tine ???" , "De ce te pasioneaza programarea?" "DE CE INVETI PROGRAMARE si tu vrei sa devii automation tester" ? Intrebarile sunau a repros.

Intr-un final si-a dat seama ca pe parcursul discutiei m-a facut sa par dezinteresat si mi-a urat sarbatori fericite si success in tot ceea ce o sa fac.

Asta a fost o discutie de 40 de mine.

Cel mai penibil interviu pe care l-am avut de mult timp (ma refer doar la discutia telefonica). Am fost la alte firme mai mari ca asta si acolo pot sa zic ca totul a decurs intr-o maniera profesionista.

Sfat pentru alti candidati
Nu am.

Interviu Team leader

Am fost la interviu in Noiembrie 2015, in Bucuresti.
Durata interviu: 3 Saptamani.
Dificultate interviu: Mediu.

Cum a decurs interviu?