Interviuri companie BCR - Banca Comerciala Romana SA

Pozitiva0%
Neutra0%
Negativa100%

Interviu Consilier clienti persoane fizice

Am fost la interviu in Ianuarie 2015, in Ploiesti.
Durata interviu: 1 Zile.
Dificultate interviu: Mediu.

Cum a decurs interviu?
Interviul a mers pe ideea americana vazuta prin filme: good cop, bad cop. Adica am fost intampinat de o domnisoara foarte de treaba si un de un domn pus pe contraziceri.
Totul a evoluat intr-o maniera standard, tipica parca corporatiilor romanesti, desi atmosfera devenea uneori tensionata. Eu aveam un pic emotii, iar cei doi nu empatizau aproape deloc. Apoi mi-am dat seama ca in BCR inca nu s-a descoperit ideea conform careia mediul de lucru este deosebit de important, in special unde se lucreaza in conditii de stres.

A venit intrebarea "De ce vrei sa lucrezi la BCR si nu intr-o alta companie de telefonie mobila?" - In acea perioada lucram pentru Vodafone Romania, insa datorita salariului am fost nevoit sa schimb locul de munca, intrucat nu faceam fata cu cheltuielile de zi cu zi. In perioada respectiva chiar pusesem un CV la Orange, insa fusese direct refuzat, iar din cate intelesesem, motivul era legat de faptul ca lucram deja la concurenta. Din cate stiu, intre companiile concurente exista anumite reglementari in ceea ce priveste salariatii. Trebuie semnate anumite acte de confidentialitate pentru a elimina orice risc ca voi face scurgeri de informatii de la o companie la alta. Probabil sunt unele firme care nu vor asemenea batai de cap. Iar eu am raspuns la intrebare mai mult sau mai putin cu ceea ce am explicat si in randurile anterioare, mentionand ca asta aflasem si eu de la persoane care chiar se ocupau de astfel de situatii.

Domnul reprezentant al BCR-ului imi spune ca nu gaseste nimic logic in asa ceva si ca nu este adevarat.

Ii explic faptul ca eu as putea pleca (de ex) din Vodafone Romania, la concurenta directa Orange Romania si as putea oferi informatii celor din urma despre o viitoare promotie care inca nu a fost anuntata oficial, ce urmeaza sa apara in (sa zicem) doua luni de zile. Daca Orange Romania ar veni pe piata cu o oferta similara sau chiar mai buna, inainte de aceste doua luni, practic, prima companie iese direct in dezavantaj doar datorita unei scurgeri simple de informatie. De aceea, foarte multe dintre campaniile de ofertare din cadrul companiilor de telefonie mobila, nu sunt oferita ca informatie tuturor angajatilor. Consider ca este cat se poate de normal acest aspect.

Desi am venit cu un exemplu cat se poate de plauzibil si in cunostinta de cauza, imi spune ca tot ilogica este explicatia mea si ca nu este adevarat. Ridic un pic din umeri si ii raspund ca totusi s-ar putea sa fie si adevarat, gandindu-ma ca nu ar fi niciun motiv sa fiu refuzat de o companie de telefonie mobila, fara interviu, cu o experienta de peste 5 ani in domeniu. Tot o tinea pe a lui intr-un mod din ce in ce mai enervant, asa ca ii zic ca e ca el, dansul fiind "seful". Stiu ca nu am reactionat bine, insa nu am inteles niciodata sensul unor asemenea discutii intr-un interviu, cand sunt o gramada de alte subiecte ce pot fi alese.

In fine, ideea este ca dupa vreo doua saptamani primesc telefon de la un alt reprezentant si mi se spune ca am fost selectat si sa vin sa semnez oferta de lucru. Eram indecis, nu vroiam sa plec de la Vodafone pentru ca imi placea ceea ce faceam si sunt si genul caruia ii place stabilitatea. Asa ca atunci cand am venit pentru semnarea ofertei, mi s-a dat un pre-contract, intrucat contractul principal aveam sa il semnez doua zile mai tarziu, in Bucuresti. Am intrebat daca as putea sa iau pre contractul acasa pentru a-l citi, fiind prima oara cand aflu detalii despre oferta de lucru, pana atunci mergand doar dupa presupozitii si vorbe auzite pe la oamenii ce s-au perindat pe acolo.

Tipul se uita la mine lung si ma ia la misto: "Desigur, poti sa suni un prieten daca vrei.". Ii zic "Nu, ideea e ca fiind un contract de munca, as vrea sa stiu si eu cu ce sa mananca si despre ce este vorba, nu sa semnez ca primarul. E normal sa vreau sa il citesc cu atentie, in liniste, nu in graba.". Nu a fost de induplecat, a trebuit sa semnez in maxim cinci minute, ca la curse.

Am lucrat la ei, desi, daca ar fi sa aleg din nou, nu as mai face-o.

Sfat pentru alti candidati
Am ajuns la concluzia ca la interviu trebuie sa fii direct si tare pe pozitii, nici nesimtit, dar nici presulet. Nu ai nimic de pierdut, credeti-ma! Chiar daca esti emotionat si speriat, incearca sa ascunzi asta si sa fii cat se poate de facut din piatra.