Interviuri companie Continental Automotive Group Romania

Pozitiva75%
Neutra0%
Negativa25%

Interviu Supplier Information Management for Purchasing Automotive

Am fost la interviu in Aprilie 2017, in Iasi.
Durata interviu: 14 Zile.
Dificultate interviu: Dificil.

Cum a decurs interviu?

Interviul a fost compus din 2 parti- interviu telefonic (aprox 15 minute) si interviu face to face (o ora). La interviul telefonic am fost intrebata despre experienta anterioara in munca (desi nu era in acelasi domeniu) si despre aspecte referitoare la propria persoana- calitati defecte, etc. De asemenea, am purtat si o discutie in limba engleza. Dupa 2 zile am fost sunata si mi s-a comunicat ca am trecut in etapa urmatoare si anume interviul face to face cu managerul din Germania.
Interviul face to face a fost cu adevarat o experienta. Au fost 4 persoane (2 din Germania) care m-au intervievat (interviul a fost in engleza), fiecare cu un scop diferit - prezentarea companiei, prezentarea jobului, etc. Persoane foarte deschise, atitudine pozitiva.
Nu am primit postul, insa am primit o recomandare si imediat dupa refuzul primit pe mail (in maxim o saptamana de la sustinerea interviului face to face) am primit un telefon de la HR cu o propunere pentru un alt post in cadrul companiei.

Intrebari si teste la interviu
Ce stii despre compania noastra?
Pe o scara de la 1 la 10 ce nota ti-ai da la lb engleza?
Ce crezi ca implica jobul pentru care aplici?
Ce calitati te recomanda pentru acest job? Cum crezi ca te-ar ajuta o anumita calitate (pe care ai mentionat-o la intrebarea anterioara) in jobul acesta?
Ce te-a facut sa aplici pentru acest job? Care crezi ca este partea care ti-ar placea cel mai mult la acest job? Care este temerea ta vis-a-vis de acest job?
Descrie o situatie anterioara in care a trebuit sa convingi o persoana de ceva?
Crezi ca ne-ai putea convinge in acest moment de ceva? - raspunsul a fost sub forma unei prezentari-discurs argumentativ.
De ce vrei sa renunti la domeniul in care ai lucrat pana acum?
Ce te-a facut sa renunti la jobul anterior?
Te-ai confruntat cu clienti dificili? Cum ai rezolvat situatia?

Sfat pentru alti candidati
Pastrati o atitudine pozitiva pe parcursul interviului :)

Interviu Engineer

Am fost la interviu in Martie 2017, in Timisoara.
Durata interviu: 1 Saptamani.

Cum a decurs interviu?

Ajuta si tu comunitatea impartasind detalii despre procesul de interviuri la Continental Automotive Group Romania

Adauga interviu

Interviu Warranty Handling

Am fost la interviu in Noiembrie 2016, in Iasi.
Durata interviu: 3 Luni.

Interviu Analist financiar

Am fost la interviu in August 2016, in Iasi.
Durata interviu: 2 Saptamani.

Interviu Tehnician electronist

Am fost la interviu in Iunie 2015, in Iasi.
Durata interviu: 3 Saptamani.