Interviuri companie Endava

Pozitiva50%
Neutra0%
Negativa50%

Interviu Software Developer

Am fost la interviu in Noiembrie 2016, in Bucuresti.
Durata interviu: 2 Saptamani.

Cum a decurs interviu?
Interviu destul de profesionist cu HR-ul.

Apoi a fost testarea dpdv tehnic, testare eliminatorie

Interviu final cu managerul

Interviu Automation Engineer

Am fost la interviu in Aprilie 2016, in Bucuresti.
Durata interviu: 3 Zile.

Cum a decurs interviu?
Interviul de HR: foarte profesionist. Este scenario-based.

Interviul tehnic: am primit mai multe intrebari ce nu au legatura cu Automation Engineer: [1] ce imi poti spune despre hdd si sdd ; [2] care-i diferenta dintre 32 bits sin 64 bits. In acelasi timp am primit intrebare din Java desi nu am mentionat niciodata in CV ca stiu Java + nici ei in job description nu au mentionat Java.

Interviul cu people manager: profesionist

Ajuta si tu comunitatea impartasind detalii despre procesul de interviuri la Endava

Adauga interviu

Interviu Senior Software Developer

Am fost la interviu in Decembrie 2013, in Bucuresti.
Durata interviu: 10 Saptamani.

Cum a decurs interviu?
Am candidat pentru postul de Drupal Developer, in Bucuresti.
Primul interviu a avut loc cu HR. A fost foarte ok. Mi-a "vandut" foarte bine compania. Eram foarte incantat de Endava.
Al doilea interviu, cel tehnic, s-a intamplat dupa aproape 1 luna de la cel initial. Nici eu nu prea aveam timp, dar nici ei nu prea aveau oameni disponibili fiind perioada concediilor din iarna.
Interviul tehnic a fost telefonic, de la sediul Endava de la AFI, cu 2 oameni din echipa tehnica din Chisinau. Interviul a fost ok, a mers bine, doar ca dumnealor pronunta diferit fata de noi anumite cuvinte tehnice, ceea de ducea la o usoara confuzie.
Am primit feedback pozitiv, cu unele sugestii de "imbunatatit".
Apoi a venit o pauza de 1 luna in care nu am mai primit niciun raspuns de la ei, motiv pentru care credeam ca m-au respins si am acceptat o alta oferta de munca. Eram si usor confuz deoarece feedbackul de la tehnic fusese bun.

Intr-un final am fost contactat de tipa de la HR spunandu-mi ca defapt clientul de prea a mai dat intainte cu proiectul, iar ei sunt o firma care angajaza daca au proiecte...etc. In fine. Asta e, am mers mai departe.

Intrebari si teste la interviu
1. (HR) Cum te-ar descrie colegii de munca?
2. (Tehnic) Ce design patterns cunosti si da-mi cateva exemple practice.

Sfat pentru alti candidati
Endava pentru mine aduce un aer fresh in Romania insa la finalul procesului de recrutare am avut si impresia ca sunt destul de dezorganizati.
Sfatul meu pentru alti candidati ar fi sa aplice cu incredere si sa se convinga singuri daca Endava merita sau nu si sa nu ia comentariile de aici ca fiind un adevar absolut. Nu cred ca au ceva de pierdut daca vin la un interviu.

Interviu Technical Support Engineer

Am fost la interviu in Mai 2014, in Cluj-Napoca.
Durata interviu: 2 Zile.

Senior Network/Linux Support Engineer

Am fost la 2 interviuri, primul interviu e doar cu HR, fara teme tehnice, doar intebari generale.
Al doilea interviu a fost cu doi ingineri lucrand pe acelasi post. Durata aprimativ 1 ora fiecare.
M-au servit si cu cafea :)

Intrebari si teste la interviu
La interviul tehnic au fost si intrebari de bun simt pentru postul pe care am candidat, unele chiar usoare, iar altele mai dificile, chiar "de nisa", de care nici interviiuvatorii nu erau siguri, ajungand chiar sa se contrazica putin intre ei :))

Sfat pentru alti candidati
Nu se obosesc sa dea raspuns negativ. Au trecut deja aproape 2 luni de la interviuri si nu am primit nici un raspuns. Presupun ca in doua luni reusesc totusi sa ia o decizie, deci din punctul meu de vedere am fost respins.