Interviuri companie IBM Romania

Pozitiva50%
Neutra25%
Negativa25%

Interviu Technical Support Engineer

Am fost la interviu in August 2016, in Bucuresti.
Dificultate interviu: Usor.

Cum a decurs interviu?
Scenariul se repeta an de an se pare, acesta este al treilea an consecuvtiv cand sunt abordat pe Linkedin de IBM pentru "noile proiecte IBM potrivite profilului tau".

De fiecare data trebuie sa completez acelasi template al lor, de fiecare trebuie sa le zic un range salarial, de fiecare intreb despre ce este vorba, care sunt "noile proiecte IBM potrivite profilului meu" etc etc, de fiecare data discutia se opreste in coada de peste fara niciun fel de comunicare din partea lor.

Sfat pentru alti candidati
Pentru candidati as recomanda furnizarea dorintelor salariale doar dupa ce au toate datele, altfel se pare ca veti ramane in coada de peste. Pentru IBM, recomand comunicarea directa si transparenta.

Interviu Software Developer

Am fost la interviu in Iunie 2016, in Bucuresti.
Dificultate interviu: Mediu.

Cum a decurs interviu?
Am avut niste asteptari cand am fost chemat la ei la interviu. In schimb, am dat peste un individ care, asezat picior peste picior, a inceput sa ma ia de fraier. Mi-a pus multe intrebari care nu aveau absolut nicio treaba cu tehnologia pe care am aplicat. Desi raspunsul meu era unul banal, el tot incerca sa imi rastalmaceasca cuvintele si sa spuna ca nu intelege ce vreau sa spun. A fost cea mai proasta experienta pe care am avut-o la vreun interviu. Nu are rost sa mai astept raspunsul lor.

Sfat pentru alti candidati
Aveti grija cu cine dati interviul tehnic pentru ca ati putea ajunge colegi. Eu personal nu as vrea sa fiu coleg cu respectivul care m-a intervievat.

Ajuta si tu comunitatea impartasind detalii despre procesul de interviuri la IBM Romania

Adauga interviu

Interviu IT Analyst

Am fost la interviu in Decembrie 2015, in Bucuresti.
Durata interviu: 2 Saptamani.
Dificultate interviu: Usor.

Cum a decurs interviu?
Interviu general cu HR si interviu cu manager.

Intrebari si teste la interviu
Discutie pe baza tehnologiilor stiute si ce cauta ei (baze de date, java)

Interviu Technical Support Engineer

Am fost la interviu in Noiembrie 2015, in Bucuresti.
Durata interviu: 2 Saptamani.
Dificultate interviu: Mediu.

3 interviuri:

- HR
- test tehnic
- manager

Intrebari de Java si SQL, destul de ok ca dificultate

Interviu Intern

Am fost la interviu in Aprilie 2014, in Bucuresti.
Dificultate interviu: Dificil.

Cum a decurs interviu?
Am participat la Asessement Center care a durat o zi intreaga, cu pauze de 10 minute la fiecare ora si o pauza mare la jumatatea zilei. La cateva zile dupa acest centru de evaluare am primit o solicitare sa completez niste teste online. Am fost profund dezamagita de cei de la HR intrucat nu au respectat niciun termen in ceea ce priveste feedback-ul si nu au oferit niciun raspuns desi a trecut mai mult de 1 luna. Imediat dupa evaluare au promis ca in maxim o saptamana vom primi rezultatele fie bune fie negative. Total neprofesionist, comunicare extrem de defectuoasa si atitudine delasatoare.

Intrebari si teste la interviu
Un test de Java-greu, un test de SQL-mediu, un test de engleza-mediu, un test de franceza-usor.
Ulterior o serie de activitati de problem-solving pe echipe.

Sfat pentru alti candidati
Sa participe la procesele lor de selectie doar daca isi doresc extrem de tare sau sunt convinsi ca vor putea ramane in companie dupa.