Interviuri companie Libra Bank

Pozitiva0%
Neutra0%
Negativa0%

Interviu Ofiter credite

Am fost la interviu in Mai 2014, in Bucuresti.
Durata interviu: 2 Zile.
Dificultate interviu: Mediu.

Cum a decurs interviu?
OFITER CONFORMITATE

Am fost contactata telefonic, in data de 22 mai 2014, de catre o persoana din departamentul HR al Libra Internet Bank, pentru a fi invitata la un interviu, in data de 23 mai 2014, pentru postul deschis de Ofiter Conformitate in cadrul Diviziei Conformitate. Mentionez ca CV-ul meu a fost selectat din baza de date a bancii, comunicandu-mi-se telefonic faptul ca, in urma analizei acestuia, am fost selectata ca avand un profil, studii si experienta profesionala oportune unui astfel de post. Am fost interesata de propunere si mi-am oferit disponibilitatea de a ma prezenta la un prim interviu pentru postul respectiv.
Acest prim interviu a decurs foarte bine, in sensul ca am discutat cu persoana de la HR foarte detaliat despre studiile mele, aspiratiile mele, atributiile, in amanuntime, pe care le-am avut la locurile de munca precedente, practic raspunzand intr-un mod transparent, clar si concis la toate intrebarile ce mi-au fost adresate. Dupa finalizarea interviului am fost informata, cu entuziasm din partea persoanei care ma intervievase, ca voi fi anuntata in curand despre posibilitatea de a fi chemata la urmatorul interviu - incluzand si doua teste - dupa analiza candidaturii mele in urma primului interviu. La foarte putin timp dupa ce am plecat de la sediul central al bancii, anume dupa o jumatate de ora sau maxim o ora, am fost contactata de catre persoana cu care sustinusem interviul, pentru a ma invita la urmatoarea etapa a procesului de recrutare - cele doua teste si interviul cu coordonatoarea Diviziei Conformitate.
M-am prezentat astfel, in data de 26 mai, la sediul bancii. Am sustinut un test de logica si un test de gramatica limbii romane. Dupa finalizarea testelor am sustinut interviul cu coordonatoarea diviziei, interviu care a constat practic in enumerarea de catre aceasta a atributiilor si responsabilitatilor postului de Ofiter conformitate, in a ma intreba de cand sunt disponibila sa incep activitatea (eu raspunzand ca oricand, apoi am fost intrebata daca pot sa incep de luni, 2 iunie, eu raspunzand ca da), daca vreau sa fac un copil in urmatoarele 15 luni (aici nu comentez acum, desi ar fi mai multe de zis, oricum am zis ca nu, asta fiindu-mi si intentia...), am fost anuntata ca salariul net oferit este de 2000 lei, eu fiind de acord. Practic a fost un consimtamant al ambelor parti exprimat oral. Nu au mai fost alte intrebari, persoana dandu-mi impresia ca se grabea putin. Apoi a urmat o strangere de mana, un zambet si afirmatia "Ne auzim! Azi, cel tarziu maine..." din partea persoanei respective.
Din tot ce se intamplase eu intelesesm ca totul este aproape clar, am inteles ca daca mi s-a comunicat salariul (care, conform Codului Muncii, este confidential) inseamna ca sunt ca si angajata, insa ma gandeam ca probabil vroiau sa se uite si peste testele scrise pe care le sustinusem.
Bun, am plecat, am asteptat raspunsul dansilor in ziua respectiva, in urmatoarea zi. Nu am primit unul, contrar a ce imi spusesera.
De-abia azi, 28 mai, am primit un mail in care sunt informata astfel: "Desi candidatura dumneavoastra a fost apreciata, va anuntam pe aceasta cale ca ne-am orientat catre alte persoane pentru a finaliza procesul de selectie."
Fiind nedumerita de acest raspuns scurt si fara nicio explicatie, am apelat telefonic persoana de la HR care imi trimisese mail-ul (numarul de telefon al acesteia era trecut in subsolul mail-ului).
Am cerut respectuos sa mi se spuna care au fost criteriile de selectie pana la urma, care au fost rezultatele testelor pe care le-am sustinut si de ce au renuntat la mine, chiar dupa ce imi vorbisera deja si despre salariu.
Persoana de la HR mi-a raspuns ca am avut rezultate foarte bune la cele doua teste, exprimandu-se chiar "peste baremul nostru" - eu intelegand din asta "peste medie", ca altfel nu pot sa pricep, dar ca persoana de la Divizia Conformitate, coordonatoarea, a hotarat sa aleaga pe altcineva care "se incadreaza mai bine in echipa".