Interviuri companie Lidl Romania

Pozitiva0%
Neutra50%
Negativa50%

Interviu Asistent manager

Am fost la interviu in Noiembrie 2016, in Bucuresti.

Cum a decurs interviu?
Am sustinut interviul la sediul de la Pipera, cu o doamna de la HR si o alta persoana care nu stiu ce functie avea (nu a specificat). interviul a fost destul de bizar, doamna de la HR imi punea o multitudine de intrebari, iar celalalta ma studia intens (ma simteam precum un animal supus testelor, stanjenitor)

Unde ai lucrat?
De ce ai plecat? (s-a insistat foarte mult pe motivul parasirii)
Ce stii despre LIDL?
De ce vrei sa te angajezi la noi?
Ce asteptari ai?

Sfat pentru alti candidati
Este destul de ciudat sa te analizeze cineva atat de vizibil. Eu inteleg ca este important sa gasesti omul potrivit pentru un anumit post, insa un interviu trebuie sa fie si placut, atat de o parte, cat si de cealalta. Nu m-am simtit deloc comod la acest interviu, fapt pentru care nu recomand!

Interviu Sef vanzari

Am fost la interviu in Septembrie 2016, in Pitesti.

Cum a decurs interviu?
Am fost contactat pentru interviu in septembrie 2016 si chemat intr-o anumita zi langa Ploiesti. Am intrebat daca in ziua urmatoare este posibil sa discutam deoarece nu puteam ajunge in ziua propusa. A fost ok.
Am sustinut interviul cu o angajata HR si persoana care urma sa fie superiorul ierarhic. Inca de la inceput am simtit ca gasisera deja persoana potrivita si cu mine discuta doar pentru ca trebuie - neprofesional acest aspect.

Intrebari si teste la interviu
- Descriere personala si profesionala. Foarte curiosi de ce as vrea sa plec pentru a veni la Lidl.
- Descriere pozitie: zona, program, beneficii, etc

Sfat pentru alti candidati
Mergeti in prima zi la interviu.

Ajuta si tu comunitatea impartasind detalii despre procesul de interviuri la Lidl Romania

Adauga interviu

Interviu Grafician

Am fost la interviu in Octombrie 2016, in Bucuresti.

Cum a decurs interviu?
Sediul este langa metroul Pipera.
Am dat interviul cu o doamna de la HR si cu cineva de la depart. de grafica.
Au insistat f mult pe partea din portofoliul meu care nu era relevanta pt post.
Au insistat cu intrebari despre perioadele in care nu am lucrat.
Pareau oarecum surprinse ca am venit ceea ce ma face sa ma intreb de ce m-au chemat in the first place.
Nu au fost foarte interesate de ce am facut concret si cu ce programe (portofoliul digital)
Nu au venit cu laptop si nu aveau net in sala de interviuri.
Este al nustiucatelea interviu unde trebuie sa prezint companiei care ma cheama, pe niste telefoane mici portofoliul online.
Doamna de la HR parea ca vede prima oara CV-ul meu.
Asa rezulta din intrebarile pe care mi le-a pus.

Ce stii despre LIDL?
De ce vrei sa lucreazi intr-o multinationala?
Care sunt 3 calitati pe care un angajat intr-o multinationala ar trebui sa le aiba?
Ce te astepti de la o multinationala?
Ce iti doresti sa obtii de la acest job?
De ce nu mai lucrezi???
Ce ai facut intre joburi? (intrebare pusa de 3 ori)
Care este lucrarea de care esti mandru?
Cu ce programe lucrezi?

Sfat pentru alti candidati
Ganditi-va de doua ori inainte sa aplicati, daca indepliniti criteriile de angajare si daca va place mediul de lucru (si mentalitatea) de tip corporatist/multinationala !!!
(sfat valabil pt cei care lucreaza in sediul central LIDL de langa metroul PIPERA)

Interviu Casier si lucrator comercial

Am fost la interviu in Iulie 2016, in Bacau.
Durata interviu: 2 Zile.

Cum a decurs interviu?
Interviul are loc in prezenta sefului de magazin si a managerului zonal.

Intrebari si teste la interviu
Cateva intrebari:unde ai mai lucrat,de ce ai plecat,ce stii despre lidl,daca iti faci cumparaturile acolo...salariul nu il spune,daca treci de interviu esti sunat in cursul zilei si te cheama sa vii a doua zi cu actele pentru angajare.Abia atunci afli salariul....

Motiv respingere oferta
Salariul prea mic pentru volumul de munca...1500 brut +bonuri