Interviuri companie Opcom SA

Pozitiva0%
Neutra0%
Negativa100%

Interviu Inginer Tranzactionare Piata Energie Electrica sau Certificate Verzi

Am fost la interviu in Martie 2016, in Bucuresti.
Durata interviu: 2 Saptamani.
Dificultate interviu: Mediu.

Cum a decurs interviu?
Uneori au anunturi de angajare pe ejobs.ro Pui CV si astepti. Primesti eventual un email in care te invita la un interviu. Merg acolo si dau bunaziua cu HRul care mi-a trimis emailul, dar care nu sta la interviu. Pentru interviu vin alte doua doamne de la departamentul unde vei lucra. Discutia a fost oarecum buna, apoi am raspuns la o serie de intrebari de pe o lista lunga si am vorbit pe marginea activitatii OPCOM piata de energie electrica si certificate verzi s.a. Pe la sfirsit imi zice ca stiti sunteti cam prea calificat, poate ar fi mai bine sa puneti cvul in alta parte. Ca si cum calificarea mea nu reiesea din CV. Ii spun ca sub nici o forma nu ma retrag. Dupa o saptamana imi da mail HRul si imi spune ca nu corespund cerintelor postului. LOL. I-am raspuns ca colegele mi-au spus altceva si ca ar fi bine sa se puna de acord daca tot e sa minta macar sa minta la fel. Companie de stat, pretentii de stat.

Intrebari si teste la interviu
Am raspuns verbal la o lista standard de intrebari pregatita de HR. De la experienta anterioara, de ce ati aplicat, ce stiti despre OPCOM, de ce ati plecat de la ultimul loc de munca etc.

Sfat pentru alti candidati
Daca nu aveti cunostinte deja la OPCOM, a cam greu de intrat acolo.