Interviuri companie OSF Global Services

Pozitiva0%
Neutra0%
Negativa0%

Interviu eCommerce Frontend Intern

Am fost la interviu in Iunie 2014, in Constanta.
Durata interviu: 1 Luni.
Dificultate interviu: Usor.

Cum a decurs interviu?
Internship eCommerce Frontend

In aceasta vara s-au realizat doua Internship-uri : Frontend si Backend pe eCommerce .
Dupa depunerea CV-ului, am fost contactat prin mail pentru a alege o optiune. Am avut posibilitatea sa aplic pentru amandoua, fapt pentru care am primit doua teste online.
Dupa parcurgerea testelor, am fost contactat in legatura cu punctajul obtinut, dar si cu stabilirea intervieului.

Aspectele cuprinse in intervieu
- o scurta descriere a firmei
- o discutie pe baza CV-ului candidatului
- o discutie despre caracterul tau si comportamentul tau fata de proiecte (individual + echipa)
- informarea cu privirea posibilitatii de anagajare si avantaje pentru a lucra la aceasta firma

In ziua stabilita am fost sunat de o doamna, urmand ca sa raman blocat la abordarea sa.
Pentru primul meu intervieu m-am asteptat la o interogare ca in filme: legat la scaun intr-o camera intunecata cu o lumina indreptata spre fata mea in timp ce o voce groasa si nerabdatoare imi pune diferite intrebari. Imi declar imaginatia vinovata.
Doamna cu care am vorbit a reusit sa ma aduca intr-o conversatie amicala si relaxata in mai putin de 5 minute, tocmia de aceea am ramas blocat (placut surprins).
Pe baza rezultatelor am avut posibilitatea sa aleg ce internship sa parcurg. Mai mult de atat, alegerea mi-a oferit timp sa pot termina licenta cu bine.

Ulterior am descoperit ca nu doar acea persoana are o astfel de atitudine, dar si coordonatorul grupei de internship, respectiv cativa din angajatii cu care am mai luat legatura intre timp. Acest lucru este totusi un aspect important pentru ca ajuta la comunicarea unei echipe si asigura un start incurajator.

Intrebari si teste la interviu
Testele puse au fost mai mult decat accesibile:
- predomina intrebari teoretice
- timpul a fost mai mult decat suficient pentru rezolvare

Sfat pentru alti candidati
Dovedesti ca meriti timpul acordat.

Interviu eCommerce Frontend Intern

Am fost la interviu in Iunie 2014, in Suceava.
Durata interviu: 1 Luni.
Dificultate interviu: Usor.

Cum a decurs interviu?
A fost o atmosfera relaxanta, intrebari simple, generale iar subiectele obiective.

Intrebari si teste la interviu
Intrebarile au vizat aspecte precum calitatile unui lider sau ale unui coechipier, experienta personala in tehnologia aleasa, o scurta conversatie in limba engleza (scris si oral),

Sfat pentru alti candidati
Mi-am dorit foarte mult sa reusesc si... am reusit. Motivatia, ambitia conteaza foarte mult si apoi sa fii tu insuti. Nu strica daca pe langa acestea adaugam si ceva cunostinte tehnice.