Interviuri companie Swiss Solutions

Pozitiva0%
Neutra0%
Negativa0%

Interviu Specialist DTP

Am fost la interviu in Iulie 2014, in Timisoara.
Durata interviu: 2 Zile.
Dificultate interviu: Mediu.

Cum a decurs interviu?

Partea de interviu a fost okay, domnisoara de la HR era foarte cumsecade doar un pic cam pe langa subiect. Nu prea stia detalii tehnice. Era ghidata de niste formulare.

Intrebari si teste la interviu
Intrebarile au fost:
De ce ai plecat de la jobul X sau Y
Ce te-ar face sa pleci de la noi in cazul in care ai fi ales?
Faci greseli gramaticale? --> nu stiu ce legatura avea cu DTP-ul da na, sa zicem
Am vorbit un pic in engleza cu domnisoara, din nou nu vad legatura cu postul de specialist DTP.
Daca stiu sa folosesc pachetul MS Office - nici aici nu am inteles ce legatura are un WordProcessor cu o aplicatie DTP.
Daca stiu sa folosesc Indesign? - eu i-am raspuns ca da, si Corel Draw , dar nu a fost impresionata, probabil nu stie ca este unul dintre pachetele cunoscute de DTP pe langa InDesign, QuarkExpress si altele.
Au fost mai multe intrebari, majoritatea legate de deciziile de schimbare a jobului.
Inclusiv m-au intrebat de ce i-am ales eu sa candidez - faza tare a fost ca ei mau chemat nu am aplicat eu.

La test este problema:
La test am ajuns la un birou cu un monitor mare si frumos (monitorul era okay) pun mana pe mouse si lupta cu mouse-ul a inceput, nu prea functiona dracia. Scroll-ul era scos din functie de ceva decenii si a trebuit sa misc cam des de mouse sa fac scroll sa le inspectez documentele.
Am primit 3 dosare (foldere) in care erau 3 clienti diferiti.
Un dosar avea un PDF in el care chipurile trebuia convertit din PDF in Word, aici am ramas tembel, pentru ce sa convertesc si sa formatez eu documentul in word daca ai InDesign si Illustrator instalat pe calculator.
Am deschis al doilea dosar. Cerintele similare, convertirea documentului in WORD. Aceeasi problema, un document complet A-Z (munca gratis)
Am zis sa deschid si al treilea dosar: Proiect complet InDesign si in limba originala si in limba tradusa. De ce ma rog erau in doua fisiere separate si de ce fisierul de indesign era fara formatari nu inteleg si nu am sa inteleg niciodata.

Vreau sa evidentiez faptul ca ei nu au departament de DTP si vor sa ofere serviciul asta, nu au nici cea mai vaga idee cum se poate realiza acest lucru dar ei dau indicatii cum trebuie facut la o persoana care merge pentru postul de Specialist DTP invitat de ei.

Motiv respingere oferta
Pentru ca: Ei nu stiu nimic despre DTP iar proba lor de lucru consta din 1 sau mai multe lucrari complete care le faci pe gratis pentru ei.

Interviu Recruiter

Am fost la interviu in August 2011, in Timisoara.
Durata interviu: 2 Zile.
Dificultate interviu: Foarte usor.

Cum a decurs interviu?

Ajuta si tu comunitatea impartasind detalii despre procesul de interviuri la Swiss Solutions

Adauga interviu

Interviu Project manager

Am fost la interviu in Aprilie 2010, in Timisoara.
Durata interviu: 7 Zile.
Dificultate interviu: Dificil.