Interviuri companie Thales Systems Romania

Pozitiva0%
Neutra0%
Negativa0%

Interviu Java developer

Am fost la interviu in Ianuarie 2014, in Bucuresti.
Durata interviu: 2 Zile.
Dificultate interviu: Mediu.

Cum a decurs interviu?

SOFTWARE DEVELOPMENT ENGINEER (Java)

Am sustinut 2 interviuri:

-la primul am dat 2 teste (vezi sectiunea "Intrebari si teste la interviu") dupa care am avut o discutie cu o persoana de la HR. Mi s-a explicat procesul de selectie spunandu-mi ca in etapa a 2-a voi sustine un test practic pe calculator, dupa care in cazul in care voi trece mai departe va urma o discutie cu managerul de proiect din strainatate.

-al doilea interviu a constat din proba practica la care am rezolvat 2 dintre probleme. Au fost chemati 2 Team Leaderi pe partea de Java si 1 Team Leader pe partea de C++. Dupa ce am explicat modul de rezolvare al problemelor mi s-au pus intrebari din testul grila sustinut in etapa anterioara in care mi s-au explicat unele dintre lucrurile pe care le gresisem fiind ghidat catre raspunsul corect cu informatii suplimentare (atat pe Java cat si pe C++). Au mai fost intrebari referitoare la modul de lucru de la vechea firma, tehnologiile folosite precum si alte intrebari suplimentare pe partea de HR.

La finalul celui de-al doilea interviu mi s-a spus ca voi fi contactat in cursul saptamanii urmatoare, dar nu am mai primit niciun semn de atunci.

Intrebari si teste la interviu
Primul interviu -14.01.2014
-un test Gama de 30 minute la care trebuia sa fac mai mult decat jumatate
-un test grila cu intrebari din limbajul Java de 1h sau 1h30 la care trebuia sa fac mai mult decat jumatate
-in etapa de HR mi s-a cerut sa discutam in limba engleza

Intre primul si al doilea interviu
-un test de personalitate completat online

Al doilea interviu - 22.01.2014
- proba practica la alegere 1/6 probleme - 2h
- test grila C++ din cunostiinte de baza - 30h

Sfat pentru alti candidati
Mi s-a parut interesant in etapa a 2-a faptul ca mi s-au prezentat raspunsurile corecte la unele dintre intrebarile gresite impreuna cu informatii suplimentare. Mi se pare util ptr un candidat, in cazul in care ajunge in aceasta faza, sa isi poata corecta gresilile in urma unui feedback din partea specialistilor.