Interviuri companie Tremend Software Consulting

Pozitiva0%
Neutra50%
Negativa50%

Interviu Linux Administrator

Am fost la interviu in Ianuarie 2017, in Bucuresti.
Durata interviu: 1 Luni.
Dificultate interviu: Usor.

Cum a decurs interviu?
Interviu clasic pentru Linux Sysadmin, atat de HR cat si o mini proba practica in care mi s-au evaluat cunostiintele de cunoastere a Linux terminal: basic commands, grep, sed, awk per total la nivelul LPIC 1.

Colegul de pe partea tehnica ar fi fost ok, m-as fi inteles cu el, domnisoara de la HR a parut ca doar isi face meseria comunicandu-mi detalii despre post si nimic mai mult. In ceea ce priveste asteptarile salariile au spus ca salariul se negociaza, personal nu consider ca am exagerat cu cerintele mele. Nici macar nu m-au contactat sa imi ofere feedback, drep urmare ii pot considera neseriosi,

Sfat pentru alti candidati
Persoanele cu experienta , ganditi-va serios inainte sa acceptati sa lucrati pentru ei, au multi angajati studenti de aici si maniera in care isi redacteaza ofertele de angajare, citez "+30% of our colleagues are ladies (and some of them have really unusual & beautiful names) " .

Interviu QA Engineer

Am fost la interviu in Noiembrie 2016, in Bucuresti.
Durata interviu: 1 Zile.
Dificultate interviu: Mediu.

Cum a decurs interviu?
Ca si informatie pt viitorii canditati :
- se ofera doar 1 zi pe luna in care sa lucrezi de acasa!!!!???!!!! - ei considera ca e un avantaj ca ai doar 1 zi (TRAGIC)
- ai cateva eventuri pe an
- cica sponsoriseaza maratonul (nu si ala de 42 de km) -> daca si asta e avantaj inseamna ca ne cred mai saraci decat suntem !!!
- evaluarea performantei se face odata pe an !!! Pe bune ?
- program flexibil intre 8 dimineata si 10 dimineata . Really ? asta inseamna program flexibil ?

Ideea e ca nu e cine stie ce, dar poate ma insel, nu ?

Interviul:
1. Interviu logic / psihologic - gen sa asociezi niste imagini si sa cauti niste "pattern-uri" si sa ghicesti ce numar urmeaza intr-o successiune de numere
2. Interviu cu QA Lead si cineva de la HR. Veti testa pe un calculator o aplicatie de a lor cu bug-uri
3. Mult success noilor candidati.
4. Te intreaba de salariu de la prima intalnire.

Sfat pentru alti candidati
Mergeti la interviu. Poate ofera mai mult decat zic ei.
Dubios ca piata salariilor din testare e tinuta jos de angajatori, standardul peste tot in Bucuresti e 3500-4500 ron. Sunt si exceptii dar putine, am cunostinte peste tot in tara (Cluj, Brasov, Suceava, Iasi) iar firmele de IT de acolo (nu foarte mari , cateva zeci de angajati) ofera peste 6000 ron testerilor (manuali) cu 3 ani experienta minim.