Interviuri companie WSP Group SRL

Pozitiva0%
Neutra0%
Negativa100%

Interviu Inginer proiectant

Am fost la interviu in Martie 2017, in Bucuresti.
Durata interviu: 1 Luni.
Dificultate interviu: Usor.

Cum a decurs interviu?

Cu o recomandare de la o persoana din companie am mers la interviu unde am avut o discutie in engleza cu country managerul si cu un domn care cred ca era un fel de sef din UK. Compania proiecteaza linii electrice pentru cai ferate, numite de ei catenary. Toate proiectele sunt internationale. Munca este oarecum specifica astfel ca toata lumea venita in companie intra ca "junior engineer" si parcurge o perioada de training, aceasta daca treci de perioada de proba de 20 de zile in care vezi ce si cum. Ne-am inteles la salariu, toate bune si frumoase. Trece o perioada si nu aflu nimic. Insist la persoana cu recomandarea si in fine imi vine un mail ca nu am fost selectata, spunind ca alte persoane au corespuns mai bine postului. Cum putea sa corespunda cineva postului mai bine nu stiu din moment ce ei cauta ingineri cu acest gen de specializare de ani de zile si nu gasesc. Desi mi-am aratat interesul de a invata, Acad si engleza stiu, nu am inteles ce a fost in neregula.

Intrebari si teste la interviu
Dar eu de unde stiu ca nu pleci peste 6 luni de zile?
Dar ce relatie ai cu persoana care te recomanda?

Sfat pentru alti candidati
Sub nici o forma nu acceptati salariul sub 4200 lei/luna net. Atit este salariul de intrare ca incepator, in perioada martie 2017.