LEGISLATIA MUNCII - INFORMATII UTILE

1 comentarii 3702 vizualizari

Legislatia muncii este reglementata de doua acte importante:

- Codul Muncii

- Contractul Colectiv de Munca

In mod normal codul muncii include si contractul colectiv de munca, insa acesta din urma poate stabili in mod diferit aspecte ce tin direct de munca, ca de exemplu salariul minim pe economie sau numarul minim de zile de concediu de odihna, dar si alte aspecte.

Codul Muncii este practic Legea nr. 53/2003 si a fost ulterior modificata si completata. Ultima versiune disponibila o puteti gasi de exemplu aici.

Contractul Colectiv de Munca este unic la nivel national. Totusi fiecare companie isi poate extinde facilitatile pe care le poate oferi oficial printr-un contract colectiv intern, insa acest contract intern nu poate contine mai putine facilitati decat contractul colectiv unic la nivel national. Ultima versiune disponibila o puteti consulta aici.

Evident, nu este necesar ca fiecare angajat sa studieze si sa cunoasca in amanunt codul muncii (asemeni unui jurist), totusi recomandam ca fiecare angajat (sau viitor angajat) sa fie constient de anume aspecte importante.

- Sanctionarea sau concedierea nu se poate face fara un motiv intemeiat si fara o investigatie in prealabil

- Orele suplimentare nu pot fi efectuate fara acordul angajatului; se pot efectua maxim 8 ore suplimentare pe saptamana

- Demisia se poate inainta oricand, fara nicio constrangere sau motivare a acesteia. Demisia trebuie realizata in scris si inregistrata cu numar de inregistare

- Nu trebuie confundata demisia sau incetarea activitatii cu acordul partilor cu nevoia angajatorului de restructurare sau concediere a anumitor angajati

In cazul unor abateri sau abuzuri este recomandat a se contacta organele competente: Inspectoratul Teritorial de Munca, vezi sectiunea dedicata.

Pentru discutii suplimentare legate de Legislatia Muncii, va asteptam la dialog.

Comentarii
marcela Vineri, 12 Iulie 2013
interesant de stiut asta. de exemplu cu orele suplimentare e jale

Brainspotting SRL
Cluj Napoca, Job national
full-time / Manager
Actualizat la: 23.01.2017
Sales Consulting
BUCURESTI, Job national
Actualizat la: 09.01.2017
British American Tobacco ...
Actualizat la: 10.01.2017
Luxoft Romania
BUCURESTI, Job national
Actualizat la: 20.01.2017
Cluj Napoca
Actualizat la: 06.01.2017

Playtika Romania
  • Asigurare medicala pentru ...
Customer ...
Provident Financial Romania
Fraud manager
Hewlett Packard Enterprise
  • Asigurare medicala pentru ...
Analyst
WNS Global Services
  • Asigurare de viata
Customer Care ...
Ericsson Romania
Intern

Quantic Lab SRL

iriname

Hei, voi merge la un test de engleza si franceza la Quantic Lab. Siti care este structura lor? Mersi

Alfa Metal Machinery Group

llu

Sustin tot ce a scris Jane Doe.Chiar daca nu am fost la interviu recent, pot vorbi din experienta ...

Concord Service Center

onix

Salariul este similar cu cel oferit de alte firme. Pe langa salariu se ofera tichete de masa, ...

Tip Top Food Industry

chipicao

Sint niste neseriosi,eu am fost in timp de 2 ori la interviu la ei si m-au pus pe drumuri.Mi-au zis ...

Alfa Metal Machinery Group

JaneDoe

Am avut si eu prilejul sa particip la un interviu aici. Comentariile mele se vor referi strict la ...

IT Support Specialist
IBM Romania
Customer support
TELUS International Europe
Customer support
Playtika Romania
Analist cumparari
ALTEN Romania

Ce obiceiuri au oamenii cu salarii mari. Legatura stransa intre ce faci zi de zi si remuneratia ta lunara.>>

Câştigul salarial mediu în luna noiembrie 2016>>

Ce așteptări au angajatorii de la candidați în 2017?>>

HR Summit Cluj-Napoca se află pe agenda specialiștilor de resurse umane din zona Transilvaniei, reunind directori și manageri de HR, consultanți, traineri, coaches, reprezentanți media și ai mediului universitar, specialiști în Dreptul Muncii precum și din sitemul bancar și al sănătății[...]