LEGISLATIA MUNCII - INFORMATII UTILE

1 comentarii 3781 vizualizari

Legislatia muncii este reglementata de doua acte importante:

- Codul Muncii

- Contractul Colectiv de Munca

In mod normal codul muncii include si contractul colectiv de munca, insa acesta din urma poate stabili in mod diferit aspecte ce tin direct de munca, ca de exemplu salariul minim pe economie sau numarul minim de zile de concediu de odihna, dar si alte aspecte.

Codul Muncii este practic Legea nr. 53/2003 si a fost ulterior modificata si completata. Ultima versiune disponibila o puteti gasi de exemplu aici.

Contractul Colectiv de Munca este unic la nivel national. Totusi fiecare companie isi poate extinde facilitatile pe care le poate oferi oficial printr-un contract colectiv intern, insa acest contract intern nu poate contine mai putine facilitati decat contractul colectiv unic la nivel national. Ultima versiune disponibila o puteti consulta aici.

Evident, nu este necesar ca fiecare angajat sa studieze si sa cunoasca in amanunt codul muncii (asemeni unui jurist), totusi recomandam ca fiecare angajat (sau viitor angajat) sa fie constient de anume aspecte importante.

- Sanctionarea sau concedierea nu se poate face fara un motiv intemeiat si fara o investigatie in prealabil

- Orele suplimentare nu pot fi efectuate fara acordul angajatului; se pot efectua maxim 8 ore suplimentare pe saptamana

- Demisia se poate inainta oricand, fara nicio constrangere sau motivare a acesteia. Demisia trebuie realizata in scris si inregistrata cu numar de inregistare

- Nu trebuie confundata demisia sau incetarea activitatii cu acordul partilor cu nevoia angajatorului de restructurare sau concediere a anumitor angajati

In cazul unor abateri sau abuzuri este recomandat a se contacta organele competente: Inspectoratul Teritorial de Munca, vezi sectiunea dedicata.

Pentru discutii suplimentare legate de Legislatia Muncii, va asteptam la dialog.

Comentarii
marcela Vineri, 12 Iulie 2013
interesant de stiut asta. de exemplu cu orele suplimentare e jale

QPAS Business
Actualizat la: 13.03.2017
Amber Studio SRL
Actualizat la: 22.03.2017
Brainspotting SRL
Actualizat la: 28.02.2017
Professional HR
Actualizat la: 20.03.2017
Telekom Romania Mobile ...
Iasi, Pitesti, Targoviste
Actualizat la: 13.01.2017

Preh Romania
  • Al 13-lea salariu
  • Teambuildinguri / evenimente ...
SW Developer
Engineer
BRD - Groupe Societe Generale
Front Officer

Crissu

Buna ziua. Am fost la interviu si am fost acceptata. Am si eu o intrebare. Eu sunt studenta iar ...

Fortech SRL

CristinaCR

Nu recomand nimanui aceasta firma, decat daca este la prima angajare si nu are nicio ...

Pgm04

Daca vreau sa beneficiez de programul prima chirie si am nevoie contract pe perioada nelimitata in ...

Pgm04

Zilele libere nationale se acorda?

AnaManole

Buna ziua, Cam in cate zile de la primul interviu se primeste un raspuns?Multumesc!

SW Developer
Preh Romania