LEGISLATIA MUNCII - INFORMATII UTILE

1 comentarii 3642 vizualizari

Legislatia muncii este reglementata de doua acte importante:

- Codul Muncii

- Contractul Colectiv de Munca

In mod normal codul muncii include si contractul colectiv de munca, insa acesta din urma poate stabili in mod diferit aspecte ce tin direct de munca, ca de exemplu salariul minim pe economie sau numarul minim de zile de concediu de odihna, dar si alte aspecte.

Codul Muncii este practic Legea nr. 53/2003 si a fost ulterior modificata si completata. Ultima versiune disponibila o puteti gasi de exemplu aici.

Contractul Colectiv de Munca este unic la nivel national. Totusi fiecare companie isi poate extinde facilitatile pe care le poate oferi oficial printr-un contract colectiv intern, insa acest contract intern nu poate contine mai putine facilitati decat contractul colectiv unic la nivel national. Ultima versiune disponibila o puteti consulta aici.

Evident, nu este necesar ca fiecare angajat sa studieze si sa cunoasca in amanunt codul muncii (asemeni unui jurist), totusi recomandam ca fiecare angajat (sau viitor angajat) sa fie constient de anume aspecte importante.

- Sanctionarea sau concedierea nu se poate face fara un motiv intemeiat si fara o investigatie in prealabil

- Orele suplimentare nu pot fi efectuate fara acordul angajatului; se pot efectua maxim 8 ore suplimentare pe saptamana

- Demisia se poate inainta oricand, fara nicio constrangere sau motivare a acesteia. Demisia trebuie realizata in scris si inregistrata cu numar de inregistare

- Nu trebuie confundata demisia sau incetarea activitatii cu acordul partilor cu nevoia angajatorului de restructurare sau concediere a anumitor angajati

In cazul unor abateri sau abuzuri este recomandat a se contacta organele competente: Inspectoratul Teritorial de Munca, vezi sectiunea dedicata.

Pentru discutii suplimentare legate de Legislatia Muncii, va asteptam la dialog.

Comentarii
marcela Vineri, 12 Iulie 2013
interesant de stiut asta. de exemplu cu orele suplimentare e jale

Mellon Romania
Ramnicu Valcea, Targu Mures, Miercurea-Ciuc
Actualizat la: 08.12.2016
Coca Cola HBC Romania - ...
Campulung Moldovenesc, Suceava, Vatra Dornei

Competence Call Center - CCC
Customer Care ...
Carrefour Romania
Lucrator ...
  • Teambuildinguri / evenimente ...
Axway Romania
  • Abonament la sala de fitness ...
Developer

Accenture Romania

inamaria

Valoris Center

Andreyrlz

Nu merita sa va obositi cu aceasta companie care are sediul (singurul sediul) la mama naibii, in ...

Frontend Developer
SilkWeb SRL