Modele de CV - Europass Curriculum Vitae

3 comentarii 56682 vizualizari

In aceasta sectiune va punem la dispozitie cateva modele de CV (Curriculum Vitae) si de asemenea cateva recomandari in completarea acestuia.

In momentul de fata majoritatea candidatilor aplica in mediul online prin intermediul portalurilor de locuri de munca, in special pe eJobs, Bestjobs, Hipo, Myjob sau Smartdreamers. Fiecare dintre aceste portaluri permit completarea unui CV specific, astfel candidatii pot aplica la unul sau mai multe joburi.

De asemenea, in cazul in care folositi mai multe portaluri in cautarea unui loc de munca si nu aveti timpul necesar in completarea CV-urilor specifice fiecarui portal, aveti posibilitatea de a realiza un singur CV pe care ulterior il puteti trimite direct angajatorilor.

Puteti alege fie un CV standard, fie un CV European (disponibil atat in limba romana, cat si in engleza, franceza, germana sau alte limbi straine).

Angajatorii vor face o triere preliminara a aplicatiilor urmarind in principal date specifice job-ului disponibil (ex: nivelul unei anumite limbi straine, competente specifice - IT, vanzari, callcenter etc - experienta profesionala s.a.).

Este recomandat ca CV-ul sa fie completat cat mai simplu si cat mai la obiect. De multe ori, detaliile stufoase nu vor fi intotdeauna citite (acestea pot fi discutate ulterior la interviu). Detaliile stufoase sunt specifice unei experiente vaste, ceea ce implica o candidatura la un job peste level-entry. Asadar, daca aplicati la un job level-entry, fiti atenti la detalii (este posibil ca experienta prea mare sa nu fie un atuu puternic).

IMPORTANT: CV-ul trebuie sa fie usor de parcurs si trebuie sa contina informatii corecte si reale.

Oricare ar fi alegerea dvs, VA DORIM SUCCESS LA INTERVIURI !

Comentarii
Maria Marti, 21 Ianuarie 2014

interesant si sunt de acord ca un CV simplu si la obiect va fi intotdeauna bun.

am vazut acum ca multe ocmpanii, in special multinationatele, te pun sa te inregistrezi si sa-ti faci CV pe site-ul lor.

cvpremium Joi, 29 Mai 2014
modelul european merge doar daca te prezinti la un concurs la o institutie de stat, in rest, CV-ul de ejobs este mai apropiat de un cv premium daca vrei sa te angajezi la o firma privata sau o companie multinationala
Nicu Joi, 8 Ianuarie 2015

Salut imi puteti spune ce salariu este pt un inginer industrial? Program ? Mediu de lucru la Conti tires?

DB Global Technology SRL

Teleperformance Romania
Customer Care ...
Preh Romania
SW Developer
  • Abonament la sala de fitness ...
Business ...
RCS&RDS
Tehnician ...
Microsoft Romania
  • Abonament la sala de fitness ...
Engineer

Teleperformance Romania

Grimm

Pe proiectul pe care sunt eu, pana acum totul mi se pare ok. Volumul de munca e rezonabil, stresul ...

Crissu

Buna ziua. Am fost la interviu si am fost acceptata. Am si eu o intrebare. Eu sunt studenta iar ...

Fortech SRL

CristinaCR

Nu recomand nimanui aceasta firma, decat daca este la prima angajare si nu are nicio ...

Pgm04

Daca vreau sa beneficiez de programul prima chirie si am nevoie contract pe perioada nelimitata in ...

Pgm04

Zilele libere nationale se acorda?

SoftVision
Programator .NET