RECRUTARE

22 comentarii 11944 vizualizari

Haideti sa dam o cautare pe Internet dupa "locuri de munca".

Vom lua in calcul doar site-urile dedicate exclusiv domeniului despre care vorbim (asadar excludem site-urile de anunturi generale, gen tocmai.ro, anuntul.ro, mercador.ro si altele).

Google, Yahoo si Bing ne afiseaza ca fiind cele mai importante (ordinea poate sa difere si nu este neaparat semnificativa) urmatoarele site-uri:

- ejobs.ro

- bestjobs.ro

- myjob.ro

- hipo.ro

Mai sunt si altele, ca de exemplu locuridemuncaonline.ro, wowjob.ro, locuri-de-munca.com etc.

Si totusi, daca avem ca scop sa ne angajam cat mai repede si intr-o companie care ni se potriveste cel mai bine, care site este mai eficient?

Cred ca foarte multi dintre noi s-ar opri la primele patru (ejobs, bestjobs, myjob si hipo).

Majoritatea companiilor posteaza aceleasi anunturi pe toate aceste site-uri, multi dintre noi avem conturi pe cel putin doua dintre site-uri.

Totusi, pe care il folositi si de ce?

Ejobs, Bestjobs si Myjob ne propun, pe langa clasicele aplicatii, si cateva variante "Premium" (care evident sunt contra cost):

- La Ejobs poti activa CV-ul Premium care iti va evidentia aplicatia atunci cand angajatorul o vizualizeaza. Activarea aceste functii costa 29€ pentru un an de zile sau 10€ pentru o luna.

- La Bestjobs avem aceeasi idee, CV Premium, care costa 10€ pentru o luna, astfel aplicatia ta va aparea in topul aplicatiilor primite de firme.

- In schimb la Myjob avem trei optiuni: Top CV (10€ pe luna), Aplicatie Top (2€ nelimitat) si CV Curier (10€ per activare). Mai multe detalii despre aceste trei optiuni gasiti evident chiar pe myjob.ro.

- Pe de alta parte Hipo.ro ofera joburi exclusiv pentru candidatii cu studii superioare si acces la proiectele speciale de recrutare.

Totusi sa nu uitam ca aceste site-uri sunt gratuite pentru candidati (exceptand evident optiunile premium), dar pe de alta parte companiile platesc bani frumosi pentru adaugarea de anunturi, respectiv reclame. Asadar, proiectele sunt mai mult decat profitabile (mai ales in contextul actual al pietii muncii).

Dorim sa aflam care dintre aceste site-uri, respectiv servicii sunt utilizate de voi, pe care il preferati si evident cat de eficiente le considerati.

Asteptam feedback-ul vostru in speranta unui dialog constructiv.

Comentarii
monik Marti, 2 Iulie 2013
eu folosesc ejobs si bestjobs. totusi mi se pare ca ejobs are mai multe anunturi de angajare. bestjobs a devenit greoi de urmarit.
turist de ocazie Miercuri, 3 Iulie 2013
ejobs are mai multe anunturi pentru ca are tarife mai mici
cretzu Miercuri, 3 Iulie 2013
tarife mai mici pe naiba, costa o gramada un amarat de anunt. mi se pare mult.
turist de ocazie Miercuri, 3 Iulie 2013
fata de bestjobs gogule. tu poti sa dai anunt si pe stalp sau pe geamul de la usa de intrare in scara
Laura Joi, 4 Iulie 2013
si mie mi se pare greoi bestjobs. credeam ca doar eu am impresia asta.
ramo Joi, 4 Iulie 2013
bestjobs e mai lejer asa
Euegen Vineri, 5 Iulie 2013
ejobs, bestjobs, myjob si hipo odera practic aceleasi servicii, cred ca tine doar de fiecare pe care il alege. nu cred ca exista un criteriu definitoriu. sau imi scapa ceva?
edi Vineri, 5 Iulie 2013
Se merita optiunile alea premium, a incercat cineva?
edi Vineri, 5 Iulie 2013

Actualizat la: 15.11.2016
Credit Europe Bank
Brasov
Actualizat la: 21.11.2016
British American Tobacco ...
Actualizat la: 24.11.2016
Soft Dreams SRL
Actualizat la: 14.11.2016

Carrefour Romania
Lucrator ...
  • Asigurare de pensie ...
  • Al 13-lea salariu
Axway Romania
  • Abonament la sala de fitness ...
Developer
  • Asigurare de viata
  • Munca de la distanta sau de ...

Tellence Technologies

Accenture Romania

inamaria

Valoris Center

Andreyrlz

Nu merita sa va obositi cu aceasta companie care are sediul (singurul sediul) la mama naibii, in ...

Frontend Developer
SilkWeb SRL