RECRUTARE

22 comentarii 12344 vizualizari

Haideti sa dam o cautare pe Internet dupa "locuri de munca".

Vom lua in calcul doar site-urile dedicate exclusiv domeniului despre care vorbim (asadar excludem site-urile de anunturi generale, gen tocmai.ro, anuntul.ro, mercador.ro si altele).

Google, Yahoo si Bing ne afiseaza ca fiind cele mai importante (ordinea poate sa difere si nu este neaparat semnificativa) urmatoarele site-uri:

- ejobs.ro

- bestjobs.ro

- myjob.ro

- hipo.ro

Mai sunt si altele, ca de exemplu locuridemuncaonline.ro, wowjob.ro, locuri-de-munca.com etc.

Si totusi, daca avem ca scop sa ne angajam cat mai repede si intr-o companie care ni se potriveste cel mai bine, care site este mai eficient?

Cred ca foarte multi dintre noi s-ar opri la primele patru (ejobs, bestjobs, myjob si hipo).

Majoritatea companiilor posteaza aceleasi anunturi pe toate aceste site-uri, multi dintre noi avem conturi pe cel putin doua dintre site-uri.

Totusi, pe care il folositi si de ce?

Ejobs, Bestjobs si Myjob ne propun, pe langa clasicele aplicatii, si cateva variante "Premium" (care evident sunt contra cost):

- La Ejobs poti activa CV-ul Premium care iti va evidentia aplicatia atunci cand angajatorul o vizualizeaza. Activarea aceste functii costa 29€ pentru un an de zile sau 10€ pentru o luna.

- La Bestjobs avem aceeasi idee, CV Premium, care costa 10€ pentru o luna, astfel aplicatia ta va aparea in topul aplicatiilor primite de firme.

- In schimb la Myjob avem trei optiuni: Top CV (10€ pe luna), Aplicatie Top (2€ nelimitat) si CV Curier (10€ per activare). Mai multe detalii despre aceste trei optiuni gasiti evident chiar pe myjob.ro.

- Pe de alta parte Hipo.ro ofera joburi exclusiv pentru candidatii cu studii superioare si acces la proiectele speciale de recrutare.

Totusi sa nu uitam ca aceste site-uri sunt gratuite pentru candidati (exceptand evident optiunile premium), dar pe de alta parte companiile platesc bani frumosi pentru adaugarea de anunturi, respectiv reclame. Asadar, proiectele sunt mai mult decat profitabile (mai ales in contextul actual al pietii muncii).

Dorim sa aflam care dintre aceste site-uri, respectiv servicii sunt utilizate de voi, pe care il preferati si evident cat de eficiente le considerati.

Asteptam feedback-ul vostru in speranta unui dialog constructiv.

Comentarii
monik Marti, 2 Iulie 2013
eu folosesc ejobs si bestjobs. totusi mi se pare ca ejobs are mai multe anunturi de angajare. bestjobs a devenit greoi de urmarit.
turist de ocazie Miercuri, 3 Iulie 2013
ejobs are mai multe anunturi pentru ca are tarife mai mici
cretzu Miercuri, 3 Iulie 2013
tarife mai mici pe naiba, costa o gramada un amarat de anunt. mi se pare mult.
turist de ocazie Miercuri, 3 Iulie 2013
fata de bestjobs gogule. tu poti sa dai anunt si pe stalp sau pe geamul de la usa de intrare in scara
Laura Joi, 4 Iulie 2013
si mie mi se pare greoi bestjobs. credeam ca doar eu am impresia asta.
ramo Joi, 4 Iulie 2013
bestjobs e mai lejer asa
Euegen Vineri, 5 Iulie 2013
ejobs, bestjobs, myjob si hipo odera practic aceleasi servicii, cred ca tine doar de fiecare pe care il alege. nu cred ca exista un criteriu definitoriu. sau imi scapa ceva?
edi Vineri, 5 Iulie 2013
Se merita optiunile alea premium, a incercat cineva?
edi Vineri, 5 Iulie 2013
Nu vreau sa dau 10 euro degeaba
gogu Duminica, 7 Iulie 2013
ejobs +

Talentor Romania
Actualizat la: 10.02.2017
Continental Automotive Group ...
Actualizat la: 27.12.2016
DELL International Services ...
Actualizat la: 14.02.2017
Arabesque
Cluj Napoca
Actualizat la: 26.01.2017
Medecins Sans Frontieres
Strainatate, Job national
Actualizat la: 30.01.2017

TATA Technologies Romania
  • Cafea sau sucuri oferite ...
Inginer ...
Analist
Network ...
eMAG.ro - Dante International ...
Wipro Technologies
  • Teambuildinguri / evenimente ...
  • Tichete cadou
Accounts Payable

Sales Consulting

banner1

Am patit-o si eu cu "team leader-ul" de la Cluj. Am fost contactat pe LinkedIn. In prima ...

AMOMA

zabest

Buna Pinkfoxy. Cand spui ca programul se respecta te referi la faptul ca vii la 8 si pleci la 16. ...

Romanian Software - Human Resources Planning

kakashi07

M-au chemat la interviu pentru un post de programator C#/asp/html/CSS.Salariul : "1400 de lei ...

EnergoBit Group SA

Gazka

Altii care nu stiu ce inseamna notiunea feedback dupa un interviu. Degeaba ai un interviu ok, cu ...

Xoomworks Development RO

Gazka

Subscriu la ce s-a mentionat mai sus. Am avut interviul pt. o pozitie de Business Analyst. ...

Customer Support Agent
Teleperformance Romania
Inginer proiectant
TATA Technologies Romania
Consilier clienti
Mozipo
AP Process Specialist
Office Depot

Ana-Maria Brânză, campioana care a îngenuncheat China și SUA, vine la The Woman>>

Câştigul salarial mediu în luna decembrie 2016>>

Cautarea unui job in 2017 inseamna mai mult decat realizarea CV-ului si aplicarea la pozitiile care te atrag. Companiile vor candidati competitivi, care cunosc piata fortei de munca si sunt pregatiti pentru procesul de recrutare[...]
Multipla campioană mondială la atletism, Gabriela Szabó vine la Cluj – Napoca, în perioada 14 – 15 martie, pentru a discuta cu peste 500 de femei lideri în cadrul Conferinței de Leadership Feminin The Woman despre performanțele sale profesionale și mentalitatea de învingător, elementele cheie ce au definit-o de-a lungul carierei de sportiv internațional[...]