RECRUTARE

22 comentarii 11950 vizualizari

Haideti sa dam o cautare pe Internet dupa "locuri de munca".

Vom lua in calcul doar site-urile dedicate exclusiv domeniului despre care vorbim (asadar excludem site-urile de anunturi generale, gen tocmai.ro, anuntul.ro, mercador.ro si altele).

Google, Yahoo si Bing ne afiseaza ca fiind cele mai importante (ordinea poate sa difere si nu este neaparat semnificativa) urmatoarele site-uri:

- ejobs.ro

- bestjobs.ro

- myjob.ro

- hipo.ro

Mai sunt si altele, ca de exemplu locuridemuncaonline.ro, wowjob.ro, locuri-de-munca.com etc.

Si totusi, daca avem ca scop sa ne angajam cat mai repede si intr-o companie care ni se potriveste cel mai bine, care site este mai eficient?

Cred ca foarte multi dintre noi s-ar opri la primele patru (ejobs, bestjobs, myjob si hipo).

Majoritatea companiilor posteaza aceleasi anunturi pe toate aceste site-uri, multi dintre noi avem conturi pe cel putin doua dintre site-uri.

Totusi, pe care il folositi si de ce?

Ejobs, Bestjobs si Myjob ne propun, pe langa clasicele aplicatii, si cateva variante "Premium" (care evident sunt contra cost):

- La Ejobs poti activa CV-ul Premium care iti va evidentia aplicatia atunci cand angajatorul o vizualizeaza. Activarea aceste functii costa 29€ pentru un an de zile sau 10€ pentru o luna.

- La Bestjobs avem aceeasi idee, CV Premium, care costa 10€ pentru o luna, astfel aplicatia ta va aparea in topul aplicatiilor primite de firme.

- In schimb la Myjob avem trei optiuni: Top CV (10€ pe luna), Aplicatie Top (2€ nelimitat) si CV Curier (10€ per activare). Mai multe detalii despre aceste trei optiuni gasiti evident chiar pe myjob.ro.

- Pe de alta parte Hipo.ro ofera joburi exclusiv pentru candidatii cu studii superioare si acces la proiectele speciale de recrutare.

Totusi sa nu uitam ca aceste site-uri sunt gratuite pentru candidati (exceptand evident optiunile premium), dar pe de alta parte companiile platesc bani frumosi pentru adaugarea de anunturi, respectiv reclame. Asadar, proiectele sunt mai mult decat profitabile (mai ales in contextul actual al pietii muncii).

Dorim sa aflam care dintre aceste site-uri, respectiv servicii sunt utilizate de voi, pe care il preferati si evident cat de eficiente le considerati.

Asteptam feedback-ul vostru in speranta unui dialog constructiv.

Comentarii
radu Luni, 8 Iulie 2013
ejobs are 50-60% cota de piata in romania, bestjobs nu stiu.
andreea Vineri, 12 Iulie 2013
se merita sa activezi CV Premium?
andreea Vineri, 12 Iulie 2013
la ejobs ma refer.
g Sambata, 13 Iulie 2013
Da, e diferenta cu premium
Phil Duminica, 14 Iulie 2013
Am CV pe ejobs si bestjobs, dar nu folosesc optiunea premium.
Jessy Marti, 16 Iulie 2013
BESTJOBS - mai usor de utilizat, mai aerisit, vezi joburile si detaliile foarte clar, foarte bine structurat, cromatica ok, usor de urmarit, mai multe detalii. Poti vizualiza companiile si alti oameni care au lucrat in cadrul firme. Poti de asemenea sa vezi cv-ul altor persoane care au mai lucrat la firma respectiva
alina Duminica, 15 Septembrie 2013
Folosesc ejobs si bestjobs, iar firma unde lucrez, adica cei de la HR folosesc ejobs cand recuteaza
Vrajeala Joi, 26 Septembrie 2013
Clar. bine ca mai la un salariu de mizerie de 650 lei vreti sa mai activam si cv premium pe toate siteurile vietii, ganditi macar?
Alex Sambata, 18 Ianuarie 2014
News , news big new.
Mah se pare ca nu prea exista persoane care sa aiba habar. Ejobs , bestjobs, myjob, hipo absolut totul este outdated.
Nu se mai folosesc. Poate compania il foloseste ca si soft ca de asa se intampla intr-o companie, se merge pe un sistem pana cand da rateuri totale.
Pentru candidat e o prosteala totala. NU LE MAI FOLOSITI, NU MAI DAU REZULTATELE DE ALTADATA.
DE CE? SIMPLU? Luam urmatorul exemplu: http://www.bestjobs.ro/locuri-de-munca-emea-alliances-and-channels-business-analyst/633246/1
La acest job au mai aplicat 90 persoane.
Adaugat ieri, expira in 30 zile
WTF , pai cine crede ca daca dupa 1 zi cand deja au aplicat 90 de persoane iar eu aplic peste 7 zile cand or sa fie deja 300 de candidati mai am vreo sansa e tampit. Hr-ul respectiv si-a ales deja 20 de oameni pe care ii va suna, (sau primeste referinte ori de pe Linkedin ori de printre angajatii actuali), din acei 20 alege 10 cu care v-a sustine interviul iar din cei 10 , 5 sau 3 trec mai departe catre ultimul interviu cu manager-ul si unul va fi ales. E ATAT DE SIMPLU.
DECI E CLAR NU MAI FUNCTIONEAZA. CARE E MOTIVUL? UN AFLUX FOARTE MARE DE CANDIDATI SI FOARTE PUTINE POZITII. CERERE MARE OFERTA MICA.

Bun atunci ce putem folosii? Pai iarasi e simplu? Vad ca nimeni nu a discutat de Linkedin!?
1. E un super tool , o combinatie dintre bestjobs ejobs etc si facebook.
Adica ai posibilitatea de a adauga oamenii din diferite domenii si diferite companii cu care veti putea lega relatii si prin care ve-ti putea gasii cel mai usor si cel mai bine pozitia pe care doriti sa o ocupati si automat ve-ti putea comunica cu ei.
E networking la nivel de online.
Urmatoarea etapa:
2. Workshop-uri, mergeti la ele, faceti networking live si acolo , afisati-va pe open market-ul de joburi , creati-va un brand care sa va defineasca.
3.Creati-va blog-uri, prezentati-va , incercati sa iesi-ti in fata altora pentru ca lumea sa va cunoasca, sa inteleaga ce faceti , la ce sunteti buni si cum ii puteti ajuta.
Fiti inventivi si realizati ceva care sa atraga atentia:
Sau asa:
pe stilul lui Matthew Epstein

Cu totii avem ceva uni asa ca nu va fie teama si afisati-va si spuneti-le angajatorilor la ce sunteti buni si cum le puteti rezolva problema.
Ar mai fi si altele:

Carcotasii o sa-mi zica ....: pleaca bai deaci cu prostiile tale, cine are timp de pierdut sa socializezi pentru un job. E uite ca eu am timp, si ca mine sunt multi altii si noi primim oferte , primim si job-ul si nu suntem atat de presati si stresati.
Si functioneaza: la Hp am intrat prin crearea unei legaturi cu un Hr pe Linkedin, la Oracle la fel, ambele in Romania, si ghiciti ce: am ajuns si la interviu cu Google din afara tarii tot prin acest tool.

Ar mai fi alta varianta : sa cunosti pe cineva personal in compania respectiva care sa te recomande, nu e pila e recomandare. Adica tu x imi dai mie cv-ul care sunt prieten cu tine, eu il forwardez catre Hr sau manager spunandu-i acelei persoane, mai uite asta merita sa te uiti pe cv-ul lui si macar sa-l chemi la un interviu.
Nu ii pun nici o pila, eu primesc un bonus daca persoana respectiva se angajeaza automat respectivul este fericit, hr-ul a gasit un om bun rapid.
Deci e o situatie de win-win.

Astea sunt metodele pe care trebuie cu totii sa le folosim ca sa ne putem angaja, altfel cucu, aplicam 7000 de oameni pentru un job si il prinde altul care nu e din cei 7000 dar a avut atuul unei referinte.

Nimeni nu vorbeste despre asta, nu prea am vazut nici hr-ii care sa informeze oamenii despre astfel de lucruri. Eu nu's HR apropo.

Ok acum multi o sa comenteze: pai stai asa ca x si-a gasit loc de munca prin bestjobs. Normal ca pentru unele locuri de munca functioneaza unele metode si altele nu.
Normal ca la pravalia din colt, firmulitza de confectii a lui y sau magazinul de produse IT al lui georgica cu 8 angajati in judetul Arges de ex. nu or sa functioneze metodele respective ci or sa mearga un bestjobs sau chiar prin a te duce cu cv-ul in mana la respectivul.

Dar per total Bestjobs ejobs sau orice alt site de recrutare nu prea mai functioneaza, DECAT DACA EXISTA O FIRMA CARE FACE URMATORUL LUCRU.
FIRMA X ARE STRICT CONTRACT DE RECRUTARE CU 3 ALTE COMPANII SI RECRUTEAZA PENTRU EI. Cum sunt Rinf pentru Microsoft, Adecco pentru Oracle si nu numai, Apt pentru Hp etc.

Altfel prin astfel de site-uri ne pierdem vremea cu totii.
Sper ca am adus un oarecare ajutor.
Bafta la gasirea de joburi.
Ps : s-au deschis granitele cei buni nu prea au ce sa mai caute in Romania, out cu voi in restul de tarii unde se plateste destul de bine.
Bafta, and happy job hunting .
dony Duminica, 19 Ianuarie 2014
bine zis Alex si foarte logic ce zici.

OTP Bank Romania
Iasi