RECRUTARE

22 comentarii 12984 vizualizari

Haideti sa dam o cautare pe Internet dupa "locuri de munca".

Vom lua in calcul doar site-urile dedicate exclusiv domeniului despre care vorbim (asadar excludem site-urile de anunturi generale, gen tocmai.ro, anuntul.ro, mercador.ro si altele).

Google, Yahoo si Bing ne afiseaza ca fiind cele mai importante (ordinea poate sa difere si nu este neaparat semnificativa) urmatoarele site-uri:

- ejobs.ro

- bestjobs.ro

- myjob.ro

- hipo.ro

Mai sunt si altele, ca de exemplu locuridemuncaonline.ro, wowjob.ro, locuri-de-munca.com etc.

Si totusi, daca avem ca scop sa ne angajam cat mai repede si intr-o companie care ni se potriveste cel mai bine, care site este mai eficient?

Cred ca foarte multi dintre noi s-ar opri la primele patru (ejobs, bestjobs, myjob si hipo).

Majoritatea companiilor posteaza aceleasi anunturi pe toate aceste site-uri, multi dintre noi avem conturi pe cel putin doua dintre site-uri.

Totusi, pe care il folositi si de ce?

Ejobs, Bestjobs si Myjob ne propun, pe langa clasicele aplicatii, si cateva variante "Premium" (care evident sunt contra cost):

- La Ejobs poti activa CV-ul Premium care iti va evidentia aplicatia atunci cand angajatorul o vizualizeaza. Activarea aceste functii costa 29€ pentru un an de zile sau 10€ pentru o luna.

- La Bestjobs avem aceeasi idee, CV Premium, care costa 10€ pentru o luna, astfel aplicatia ta va aparea in topul aplicatiilor primite de firme.

- In schimb la Myjob avem trei optiuni: Top CV (10€ pe luna), Aplicatie Top (2€ nelimitat) si CV Curier (10€ per activare). Mai multe detalii despre aceste trei optiuni gasiti evident chiar pe myjob.ro.

- Pe de alta parte Hipo.ro ofera joburi exclusiv pentru candidatii cu studii superioare si acces la proiectele speciale de recrutare.

Totusi sa nu uitam ca aceste site-uri sunt gratuite pentru candidati (exceptand evident optiunile premium), dar pe de alta parte companiile platesc bani frumosi pentru adaugarea de anunturi, respectiv reclame. Asadar, proiectele sunt mai mult decat profitabile (mai ales in contextul actual al pietii muncii).

Dorim sa aflam care dintre aceste site-uri, respectiv servicii sunt utilizate de voi, pe care il preferati si evident cat de eficiente le considerati.

Asteptam feedback-ul vostru in speranta unui dialog constructiv.

Comentarii
TOT ALEX Duminica, 26 Ianuarie 2014
Exemplul dat mai sus, se pare ca lumea tot nu se invata: http://www.bestjobs.ro/locuri-de-munca-emea-alliances-and-channels-business-analyst/633246/1
Ba da bing ba da boom: dupa 9 zile 140 de aplicanti.
deci in 8 zile a crescut cu inca 50 de cv-uri. Deja daca ii angajeaza pe toti s-a format un departament intreg.
Andra Joi, 4 Septembrie 2014
Alex, e foarte corect ce spui tu. Lasand asta la o parte, nu pot intelege cum HP si Oracle au putut sa angajeze un agramat. Sorry, dar utilizarea corecta a gramaticii limbii romane ar trebui sa fie un criteriu de baza in orice multinationala (ca vorba ta, la magazinul lui Georgica poti sa pui cratimele peste tot sau deloc si poti folosi "i"-urile dupa principiul "1 copil, 2 copii, 3 copiii" etc :))
Din pacate, asta m-a frapat. Mai bine nu mai mentiona numele companiilor, le faci de rusine ;)
Toate bune!