"Din cauza stresului, am uitat unde am biroul si m-am dus la fostul angajator"

Joi, 7 Februarie 2013 4 comentarii 630 vizualizari

07 februarie 2013

Mai mult de 30% dintre angajatori au concediat cel putin o persoana in ultimul an din cauza intarzierilor repetate la serviciu. Ca sa evite sanctiunile disciplinare, angajatii au venit cu scuze de-a dreptul SF, conform celui mai recent studiu CareerBuilder.com.

Cele mai frecvente motive invocate de angajati in ultimul an au fost traficul aglomerat, lipsa de somn, obligatia de a-si duce copiii la cresa sau la gradinita si conditiile meteo.

"Angajatorii nu au o problema sa accepte o situatie neobisnuita invocata de un angajat. Problemele apar atunci cand obiceiul de a ajunge tarziu la serviciu se repeta", au declarat realizatorii studiului.

Managerii chestionati in sondajul anual al CareerBuilder au deconspirat cele mai aiuristice scuze primite de la angajatii care au ajuns tarziu la serviciu:

- O angajata a plecat din greseala cu pantofii colegei de camera si a fost nevoita sa se intoarca si sa-i schimbe;

- Sotia furioasa a unui angajat i-a lasat peste noapte cheile de la masina in congelator, intr-un vas cu apa;

- Masina nu a vrut sa porneasca deoarece senzorul de respiratie indica ca angajatul s-a urcat baut la volan;

- Un angajat a vrut sa se tunda cu masina de tuns inainte sa plece la serviciu, dar aceasta s-a defectat la un moment dat si a fost nevoit sa treaca pe la frizerie;

- Masina angajatului a fost atacata de un urs (omul a venit si cu probe foto la manager);

- Din cauza stresului de la job, o angajata a uitat unde lucreaza si s-a dus din greseala la sediul angajatorului anterior, de la care isi daduse demisia;

- O angajata si-a scapat poseta intr-un aparat automat pentru ziare si nu a gasit maruntis ca sa-l deschida.

Comentarii
ileana Duminica, 10 Februarie 2013
cum sa te duci la fostul loc de munca???????????????????????????????
Cipp Luni, 11 Februarie 2013
Iti ia mintile stresul, ce sa-i faci? Daca lucrezi intr-un mediu stresant 11 ore pe zi ajungi sa clachezi la un moment dat!
dan Miercuri, 13 Februarie 2013
hahahahahaha, ok nu e de ras :(
stresatul Marti, 19 Februarie 2013
cine nu a lucrat intr-un mediu stresant 11-12 ore pe zi nu are cum sa inteleaga aceste comportamente.

Bookster (Read'n'Roll)

Software ...
Vodafone Romania
Engineer
TATA Technologies Romania
  • Cafea sau sucuri oferite ...
Inginer ...

Hilti Romania

Cristugeorge

Dintre cei ce ati comentat si sunteti in continuare angajati, imi puteti spune mai multe detalii ...

Farmaceutica Remedia

nonam3

Am gasit un anunt al acestei companii plasat pe un site de anunturi si fara sa ma documentez prea ...

Bombardier Transportation

elz

R23, cred ca tu, mai sus, ai ca scop prezentarea unui ideal, nu a unei realitati. Ca fapt divers, ...

Mellon Romania

Marta22

Stie cineva cat mai e acum salariul pt consilier pe proiect bancar? Am interviu sapt viit si vreau ...

Luar SRL

Waffen

Am fost azi la interviu,patronul om de treabă, angajații plini de ei, sfidători. Firma lucrează ...

Engineer
Ixia Romania
QA Tester
Gameloft Romania
Manager de echipa
Easy Asset Management IFN ...

Reprezentații Rolls Royce, Riot Games și Hogan Assessments pentru prima dată în România>>

Au început înscrierile la ediția cu numărul 20 a celui mai mare târg internațional de universități din Sud-Estul Europei>>

Femei de top din domenii precum antreprenoriat, jurnalism, arhitectură, sport, cercetare sau economie, atât din țară cât și din străinătate, au confirmat prezența la cel mai important eveniment de leadership feminin din estul Europei: Conferința de Leadership Feminin The Woman[...]
Fiecare specialist în resurse umane se bucură atunci când a reuşit să-l selecteze pe cel mai bun candidat într-un post. Un moment mai puţin plăcut este acela în care un angajat alege să demisioneze[...]