"Din cauza stresului, am uitat unde am biroul si m-am dus la fostul angajator"

Joi, 7 Februarie 2013 4 comentarii 618 vizualizari

07 februarie 2013

Mai mult de 30% dintre angajatori au concediat cel putin o persoana in ultimul an din cauza intarzierilor repetate la serviciu. Ca sa evite sanctiunile disciplinare, angajatii au venit cu scuze de-a dreptul SF, conform celui mai recent studiu CareerBuilder.com.

Cele mai frecvente motive invocate de angajati in ultimul an au fost traficul aglomerat, lipsa de somn, obligatia de a-si duce copiii la cresa sau la gradinita si conditiile meteo.

"Angajatorii nu au o problema sa accepte o situatie neobisnuita invocata de un angajat. Problemele apar atunci cand obiceiul de a ajunge tarziu la serviciu se repeta", au declarat realizatorii studiului.

Managerii chestionati in sondajul anual al CareerBuilder au deconspirat cele mai aiuristice scuze primite de la angajatii care au ajuns tarziu la serviciu:

- O angajata a plecat din greseala cu pantofii colegei de camera si a fost nevoita sa se intoarca si sa-i schimbe;

- Sotia furioasa a unui angajat i-a lasat peste noapte cheile de la masina in congelator, intr-un vas cu apa;

- Masina nu a vrut sa porneasca deoarece senzorul de respiratie indica ca angajatul s-a urcat baut la volan;

- Un angajat a vrut sa se tunda cu masina de tuns inainte sa plece la serviciu, dar aceasta s-a defectat la un moment dat si a fost nevoit sa treaca pe la frizerie;

- Masina angajatului a fost atacata de un urs (omul a venit si cu probe foto la manager);

- Din cauza stresului de la job, o angajata a uitat unde lucreaza si s-a dus din greseala la sediul angajatorului anterior, de la care isi daduse demisia;

- O angajata si-a scapat poseta intr-un aparat automat pentru ziare si nu a gasit maruntis ca sa-l deschida.

Comentarii
ileana Duminica, 10 Februarie 2013
cum sa te duci la fostul loc de munca???????????????????????????????
Cipp Luni, 11 Februarie 2013
Iti ia mintile stresul, ce sa-i faci? Daca lucrezi intr-un mediu stresant 11 ore pe zi ajungi sa clachezi la un moment dat!
dan Miercuri, 13 Februarie 2013
hahahahahaha, ok nu e de ras :(
stresatul Marti, 19 Februarie 2013
cine nu a lucrat intr-un mediu stresant 11-12 ore pe zi nu are cum sa inteleaga aceste comportamente.

NN Asigurari de Viata
Actualizat la: 27.12.2016
Schneider Electric Romania SRL
BUCURESTI, Job national
Actualizat la: 06.01.2017
Societe Generale European ...
full-time / > 5 ani experienta
Actualizat la: 16.12.2016
Huntrecruitment
Actualizat la: 20.12.2016
British American Tobacco ...
Ploiesti
Actualizat la: 05.01.2017

• Abonament la sala de fitness ...
Procurement ...
Tezaur Investment Group
Ofiter amanet

Centrul Medical Romar

Anonim6

Nu plătesc salariile !!!! Pur și simplu uita ziua când trebuie sa îți dea banii ...

Depot 96

Deea_1

Bună ziua, am fost chemata la interviu pe postul de operator magazin Online și ce credeți ca mă ...

Mindit Consulting

Cetateanul

Despre ce post era vorba ?

Metrorex SA

nelutu

@bostanLa Metrorex, zis si Pilerex se angajeaza doar pe pile sau spaga. Un fost coleg de liceu ...

Ipsos Research Romania

junior2970

Buna seara!Pentru un post de junior data analyst testul este in limba engleză?Seara frumoasa!

Manager de produs
Evalueserve SRL

Câştigul salarial mediu în luna noiembrie 2016>>

Ce așteptări au angajatorii de la candidați în 2017?>>

Esențial pe agenda HR-ului: 29-30 martie, HR Summit Cluj-Napoca>>

Expații care muncesc în Elveția sunt cei mai bine plătiți din lume, câștigând în medie 188.275 de dolari pe an[...]