SEFI trimisi inapoi la scoala. VEZI CE trebuie sa invete

Duminica, 1 Aprilie 2012 0 comentarii 835 vizualizari

Martie 2012

Trainingurile manageriale si cursurile pentru echipele manageriale au devenit din ce in ce mai solicitate de catre angajatori in anul 2011, potrivit specialistilor din domeniu.

Tendinta firmelor de a-i trimite pe manageri la cursuri de perfectionare se explica prin nevoia angajatorilor de a-si fideliza si motiva salariatii prin intermediul unor lideri cu capacitate de convingere.

Inainte de criza economica, motivarea angajatilor era mult mai usor de facut, prin acordarea de stimulente financiare, acum insa performanta se obtine prin metode mai subtile, care tin de psihologie si tehnici de leadership.

Un alt obiectiv al managerilor bine instruiti consta in dezvoltarea culturii organizationale, astfel incat firma sau departamentul pe care le conduc sa dezvolte un spirit de echipa si sa urmareasca performanta si competitivitatea.

„Companiile pun accentul pe trainingurile pentru dezvoltarea profesionala si cresterea performantei, dar sunt solicitate si cursuri de instruire de calificare, recalificare si perfectionare”, a declarat Bogdan Florea, directorul general al Trenkwalder, firma de recrutare si resurse umane.

Piata de training din Romania, estimata in prezent la o valoare de 15-20 milioane de euro, va continua sa creasca in 2012, insa cresterea va fi una moderata, potrivit directorului general al Trenkwalder.

„In anul 2012, companiile vor continua sa se orienteze catre servicii de consultanta complexe pentru implementarea de sisteme de management al performantei care vor oferi schimbari profunde in organizatie", considera Bogdan Florea.

Numarul de angajati care participa la trainingurile solicitate difera in functiile de nevoile de instruire ale fiecarei companii. Pot fi implicati in programele de training toti angajatii companiei sau numai anumite echipe manageriale.

Vauban

Axway Romania
Developer

Conectys Serv Telecom

Hannah

Buna, este cineva aici care s-a angajat recent la Conectys pe limba romana? Care ar fi salariul la ...

Passing Through LTD

KinderOne

Frontend Developer
SilkWeb SRL
Inginer calitate

Ti-ai dat demisia si esti in ultima zi de munca? Iata 7 lucruri pe care NU trebuie sa le spui.>>

Ediția cu numărul 9 Top Talents România va avea loc saptămâna aceasta, pe 25 – 26 noiembrie la Hotel Novotel din București. În fiecare an evenimentul reunește 250 de tineri cu potențial, cei mai buni la nivel național. În urma unui proces de selecție riguros, aceștia primesc invitația de a fi prezenți timp de 2 zile la Top Talents unde au ocazia să învețe de la profesioniști care sunt pașii pentru o carieră de succes[...]