"Fara cafea sunt o leguma la birou". Topul profesiilor dependente de cafea

Miercuri, 26 Septembrie 2012 1 comentarii 655 vizualizari

26 septembrie 2012

Aproape jumatate dintre angajatii care beau zilnic cafea la locul de munca (43%) sunt de parere ca ar fi mult mai putin productivi daca si-ar intrerupe acest obicei.

Site-ul CareerBuilder.com, impreuna cu Dunkin' Donuts, au realizat pentru al treilea an consecutiv un top al profesiilor care depind cel mai mult de bautul cafelei. Cei mai mari bautori de cafea sunt in 2012 salariatii din Horeca si cercetatorii.

Printre profesiile care nu rezista fara cafea se numara si agentii de vanzari, specialistii in marketing si PR, managerii si IT-istii, potrivit sondajului realizat in perioada 13 august - 6 septembrie 2012 si dat ieri publicitatii.

Mai ales tinerii sunt dependenti de cafea - 62% dintre angajatii sub 24 de ani au declarat ca si-ar pierde energia si motivatia fara o ceasca de cafea dimineata (sunt de aceeasi parere 58% dintre profesionistii cu varsta intre 24 si 34 ani).

Aproximativ 63% dintre respondenti beau doua cesti de cafea pe zi, iar 28% trec de 3 cesti de cafea.

Topul profesiilor dependente de cafea

1. Angajatii din restaurante si hoteluri (Horeca)

2. Oamenii de stiinta, cercetatorii

10. Specialistii IT

Articol scris de: www.realitatea.net

Comentarii
oana Vineri, 24 Ianuarie 2014
cafea se bea peste tot mei baieti :))))