Iti cauti un job mai bun? Care sunt CELE 7 FIRME VEDETA din economia romaneasca

Miercuri, 5 Septembrie 2012 0 comentarii 559 vizualizari

5 septembrie 2012

Companiile care sunt "pe val", cu cresteri semnificative ale cifrei de afaceri, sunt de regula si cele mai generoase si in privinta salariilor oferite. Este cazul sa stai cu ochii pe anunturile lor de angajare sau sa incerci varianta aplicatiilor spontane.

Nu mai putin de 7 firme romanesti au urcat semnificativ sau au intrat DIRECT in Topul 500 pe anul 2012 al companiilor din Europa Centrala si de Est, clasament realizat de firma de consultanta Deloitte.

1. E.ON Energie a urcat 129 in topul european, pana pe pozitia 207, cu o cifra de afaceri putin peste 1 mld. euro. Potrivit Deloitte, E.ON are in prezent doar 559 de angajati, mult sub firmele cu venituri comparabile.

2. O alta urcare spectaculoasa in topul Europei Centrale si de Est este Renault Industrie Roumanie, care a avansat 116 locuri in cursul anului 2011 in competitia cu alte firme europene. Cifra de afaceri a firmei din grupul Renault a fost de 931 milioane euro anul trecut.

3. Si compania Cargill Agricultura a avut un salt spectaculos in 2011, de 155 de locuri in clasamentul Deloitte, pana pe pozitia 326. Firma care activeaza in domeniul produselor de consum are in prezent 250 de salariati.

4. O intrare directa in topul celor mai mari companii din regiune a fost realizata de Interagro, societate controlata de omul de afaceri Ioan Niculae. Afacerea a ajuns in 2011 la 647 mil. euro, pe locul 352 in Eiuropa de Est.

5. Oportunitati bune de angajare sunt si in cazul companiei de componente pentru echipamente electronice Celestica Romania, care a ajuns direct pe locul 430 in top, cu vanzari de 556 mil. euro. Numarul de angajati, mereu in crestere, se afla acum la 1.163 persoane.

6. Un alt jucator in expansiune pe piata fortei de munca este firma importatoare de motorina Oscar Downstream. Compania a angajat circa 130 de persoane anul trecut, a realizat afaceri de 531 mil. euro si a devenit "new entry" in topul celor mai mari 500 de firme din regiune.

7. O alta companie vedeta din Romania este producatorul de componente auto Michelin, care a realizat anul trecut, cu 2.750 de angajati, afaceri de 506 mil. euro, intrand pe locul 473 in topul Deloitte.

Credit Europe Bank
Brasov