Si sefii stau pe Facebook. Opt din zece manageri folosesc site-urile de socializare la job

Miercuri, 4 Aprilie 2012 0 comentarii 624 vizualizari

Aprilie 2012

Circa 85% dintre manageri acceseaza site-uri de socializare la locul de munca, fata de 75% dintre angajati, reiese dintr-un studiu realizat de KPMG in 2011, la nivel global, care reflecta unele tendinte ale consumatorului de tehnologie, scrie NewsIn.

Potrivit aceluiasi studiu, 14% dintre angajati nu folosesc niciodata astfel de site-uri la serviciu.

"Cine nu foloseste acum facebook-ul e ca si cum la inceputul anilor 1990 nu folosea fax-ul sau telefonia fixa, am citit zilele trecute intr-un articol. Studiile efectuate de KPMG scot in evidenta diferente intre ceea ce gandesc managerii despre angajatii lor privind utilizarea site-urilor de socializare si utilizarea lor efectiva de catre angajati", a declarat Mihai Rada, director in cadrul KPMG Romania.

Potrivit studiului, 40% din managerii din Stalele Unite si Austria cred ca angajatii lor folosesc serviciile de socializare cel putin o data pe zi, dar numai 15% dintre angajati spun ca si acceseaza aceste site-uri. "De aici rezulta ca exista o diferenta intre ceea ce gandesc managerii si ceea ce gandesc angajatii", a mentionat Mihai Rada. Studiul realizat de KPMG a inclus, in ultimii doi ani, si respondenti din Romania.

Numai 4% dintre respondenti ar renunta la telefonia fixa in urmatoarele 12 luni

Potrivit aceluiasi studiu, doar 4% din respondenti au declarat ca s-ar gandi sa renunte la telefonia fixa in urmatoarele 12 luni, iar 80% dintre respondenti cred ca este importanta si ca nu vor sa renunte la ea.

"Daca pana acum un an sau doi, toata lumea vedea sfarsitul telefoniei fixe, oamenii nu sunt inca pregatiti sa renunte la telefonia fixa. Cel mai important motiv il reprezinta accesul al internet in banda larga. Toata lumea simte ca accesul la internet dintr-o linie fixa ofera viteze mai mari decat internetul mobil", a mai spus oficialul KPMG Romania.

Acesta a adaugat ca, potrivit studiului, sunt persoane care isi pastreaza linia fixa din obisnuinta si foarte multi utilizatori care spun ca linia fixa este "mai de incredere" decat linia mobila.

Potrivit aceluiasi studiu, circa 63% din clienti vor sa aiba acces la servicii medicale sau sa isi consulte analizele medicale folosind telefonul mobile sau un aparat mobil.

Ullink
Actualizat la: 20.02.2017

Raiffeisen Bank
Analist
Holzindustrie Schweighofer ...
  • Concediu de maternitate & ...
Manipulant
Endava
Software ...
Vodafone Romania
Engineer
TATA Technologies Romania
  • Concediu de maternitate & ...
Inginer ...

Luar SRL

Waffen

Am fost azi la interviu,patronul om de treabă, angajații plini de ei, sfidători. Firma lucrează ...

Top Line Europa

deniss

Tin sa mentionez ca am lucrat la aceasta firma in vara lu' 2016 si nu as recomanda experienta ...

Alumatic

dencuandrei

Nu recomand, am fost la interviu pentru reprezentant vanzari unde imi spune ca nu mai este de ...

AMOMA

Florinescu

Endava

Miqtza

Hello,In Ploiesti nu exista sediu Endava, doar in Pitesti.

Manager de echipa
Easy Asset Management IFN ...
Agent vanzari
Aplast
Agent vanzari B2B
GLS General Logistics ...
Customer Support Agent
Teleperformance Romania

Au început înscrierile la ediția cu numărul 20 a celui mai mare târg internațional de universități din Sud-Estul Europei>>

Fiecare specialist în resurse umane se bucură atunci când a reuşit să-l selecteze pe cel mai bun candidat într-un post. Un moment mai puţin plăcut este acela în care un angajat alege să demisioneze[...]
Ana-Maria Brânză, Camelia Șucu sau Gabriela Szabó sunt printre speakerii naționali și internaționali care vor participa între 14-15 martie la cea mai importantă Conferință de Leadership Feminin din România, The Woman ce va reuni la Cluj-Napoca peste 500 femei lider[...]