"Ii trateaza ca pe roboti". Cine sunt CEI MAI RAI SEFI din lume

Luni, 26 Mai 2014 0 comentarii 761 vizualizari

Presedintele companiei americane de comert online Amazon a primit titlul de 'cel mai rau sef din lume', din partea reprezentantilor Confederatiei Internationale a Sindicatelor (CIS), relateaza Agerpres.

CIS reprezinta 180 de milioane de angajati din intreaga lume si, in urma cu cateva zile, la al treilea congres Mondial, ce a avut loc la Berlin, in Germania, a prezentat un top al primilor noua manageri care isi trateaza cel mai rau angajatii. Clasamentul a fost realizat pe baza voturilor realizate pe Internet de peste 20.000 de participanti.

In opinia sindicalistilor, Bezos merita aceasta 'distinctie' pentru ca se afla in 'avangarda' evaziunii in privinta impozitelor si pentru ca angajatii sai lucreaza in 'conditii dificile' de munca.

Este pentru prima oara cand confederatia sindicala realizeaza un astfel de top, prin care intentioneaza sa 'prezinte si sa-i faca de rusine' pe sefii care 'isi maltrateaza' angajatii.

'Vrem sa aratam ca salariatii nu sunt orbi si ca atentatele la drepturile acestora nu sunt lasate nepedepsite', a declarat, pentru BBC Mundo, secretarul general al CIS, CSI Sharan Burrow.

Al doilea loc in top este ocupat de directorul executiv al companiei aeriene Qatar Airlines, care a acuzat sindicatele, intr-un interviu pentru revista Arabian Business, de nivelul somajului la nivel global.

Pe al treilea loc se afla magnatul Rupert Murdoch, presedinte si director executiv al News Corporation, pentru ca 'submineaza democratia prin intermediul publicatiilor sale', potrivit lui Burrow.

Participantii la interviu au realizat topul celor noua manageri, care, la randul lor, au fost alesi de diferite sindicate grupate in CIS, prezente in 161 de tari.

Cei noua au fost selectati in baza impactului politicilor lor corporatiste impotriva drepturilor angajatilor, precum si a altor actiuni pe care le-au derulat impotriva interesului salariatilor, ca de exemplu cele privind neplata impozitelor sau incercarile de a influenta opinia publica prin diferite declaratii.

Sase dintre managerii selectati se afla in fruntea unor companii americane, iar ceilalti trei conduc companii din Elvetia, Coreea de Sud si Qatar.

"Ii trateaza ca pe roboti"

Sindicalistii il acuza pe Jeff Bezos de o serie de 'afronturi' aduse angajatilor.

'Amazon ii trateaza pe angajatii din Germania ca si cum ar fi roboti si conducerea nu a ascuns ca in cativa ani intentioneaza sa ii inlocuiasca pe acestia cu roboti', spune sindicatul.

De asemenea, angajatilor din centrele de distributie li se cere sa poarte o alarma digitala pentru a le fi monitorizat fiecare pas.

'Nu exista protocoale privind viteza de munca si nici timpul de odihna si hartuirea este ceva normal. Muncitorii sunt certati daca vorbesc unii cu altii sau daca se opresc pentru a-si trage sufletul', a semnalat Sharan Burrow.

'Angajatii care lucreaza la magazine merg 24 de kilometri si sunt penalizati daca fac pauze mai lungi. Si asta se intampla in Germania, unde salariatii din multe alte companii sunt tratati in conditii bune', a adaugat secretarul general al CIS.

Organizatia acuza ca, uneori, sunt chemate ambulantele pentru a lua angajati.

Altex Romania

Manager
Raiffeisen Bank
Analist
Holzindustrie Schweighofer ...
  • Concediu de maternitate & ...
Manipulant

Visma Romania

Gore

Salut. Imi poate spune cineva cum se desfasoara interviurile tehnice la Visma Software? Am fost ...

Kredyt Inkaso Investments RO SA

ALEXUTA

Salariul de start este 1000 lei, s-a facut marire mare pentru toti din call center, partea buna ...

Tezaur Investment Group

AndreeaM25

Buna ziua,Am o intrebare catre dvs. Se lucreaza in fiecare sambata?Va multumesc pentru raspuns!

Kredyt Inkaso Investments RO SA

DARIUS_95

Si eu am primit pliant si vreau sa trimit cv. scrie ca salariul este 1000 lei mai sus zice cineva ...

Salesianer Miettex

CrissCristi

Salutare,Am fost la interviu la aceasta companie. Este profesionista, activeaza in 9 tari, are baza ...

Analist servicii clienti
Data Processing Specialist
Studyportals Intelligence ...
Business analyst
IBM Romania

Camelia Șucu, antreprenor de carieră: Eșecul – o lecție care îți deschide noi căi>>

3 ediții Angajatori de TOP, 3 noi șanse de angajare!>>

Reprezentații Rolls Royce, Riot Games și Hogan Assessments pentru prima dată în România>>

În perioada 18-19 martie, București găzduiește la Sala Palatului, cea de-a XX-a ediție RIUF-The Romanian International University Fair, cel mai mare târg internațional de universități din Sud-Estul Europei[...]
De la servicii financiar-bancare, procesatori de plati, audit, consultanta corporate si comert online, programe complexe de fidelizare a angajatilor, HR Summit propune o paleta larga de tematici, din care orice specialist de resurse umane are de invatat[...]