"Imi retrag demisia doar daca primesc masaj la birou si sala de somn"

Vineri, 25 Ianuarie 2013 2 comentarii 675 vizualizari

25 ianuarie 2013

O parte dintre angajati isi permit sa puna anumite conditii sefilor daca acestia vor sa ii impiedice sa isi dea demisia si sa ii retina in firma.

Prima cerere a angajatilor in caz de demisie este un salariu mai mare (70%), urmata de posibilitatea unui program de lucru flexibil (51%), potrivit unui sondaj realizat de CareerBuilder.com.

Aproximativ 40% dintre angajati vor ca ziua de vineri sa fie zi scurta, 22% dintre demisionari cer ca firma sa faca angajari suplimentare pentru ca volumul de munca al fiecarui salariat sa se reduca.

Ce alte beneficii mai cer angajatii de la firma, dupa modelul Google: acces la sala de fitness (20%), mancare gratis (17%), masaj la birou (16%), un loc special unde sa atipesti jumaate de ora ("nap room" -12%), cresa in sediul firmei (7%).

Lista de beneficii care ii tin pe angajati in firma

- Mai multi bani la salariu - 70%

- Program flexibil - 51%

- Beneficii de recunoastere (premii in bani sau obiecte, bonus de performanta, excursii) - 50%

- Angajatilor sa li se ceara parerea si firma sa tina cont de feedback-ul lor - 48%

- Mai multi bani pentru training si cursuri de perfectionare - 35%

- Angajari suplimentare in firma pentru ca volumul de munca sa se reduca - 22%

Beneficii speciale cerute de angajati

- Vinerea zi scurta - 40%

- Acces la o sala de fitness - 20%

- Mancare gratis - 17%

- Masaj la birou - 16%

- Sala de somn - 12%

- Cresa la locul de munca - 7%

Comentarii
Andreea Vineri, 25 Ianuarie 2013
sustin pt crese, este foarte greu pentru mamele din ziua de azi sa munceasca si sa aiba grija si de copii iari n majoritatea cazurilor nu ai o bunica sau o cunostinta cu care sa iti lasi copilul, decat o sala de somn mai bine o cresa unde iti poti vedea si pruncul ca sa stai linistita, cred ca e valabil si pentru tati..
Ionela Vineri, 25 Ianuarie 2013
da, e ste foarte greu pentru mamele de azi. mai ales ca statu te "sustine" de numa numa :( de angajatori nu mai zic.

ITs Wise SRL

Axway Romania
Developer

Conectys Serv Telecom

Hannah

Buna, este cineva aici care s-a angajat recent la Conectys pe limba romana? Care ar fi salariul la ...

Passing Through LTD

KinderOne

Frontend Developer
SilkWeb SRL
Inginer calitate

Ti-ai dat demisia si esti in ultima zi de munca? Iata 7 lucruri pe care NU trebuie sa le spui.>>

Ediția cu numărul 9 Top Talents România va avea loc saptămâna aceasta, pe 25 – 26 noiembrie la Hotel Novotel din București. În fiecare an evenimentul reunește 250 de tineri cu potențial, cei mai buni la nivel național. În urma unui proces de selecție riguros, aceștia primesc invitația de a fi prezenți timp de 2 zile la Top Talents unde au ocazia să învețe de la profesioniști care sunt pașii pentru o carieră de succes[...]