"Va contactam noi." 7 semne ca INTERVIUL de angajare A MERS PROST

Marti, 10 Aprilie 2012 0 comentarii 1058 vizualizari

Aprilie 2012

Celebra sintagma "Va contactam noi", exprimata pe un ton de politete afectata la sfarsitul interviului de angajare, inseamna in 99% dintre cazuri "Nu ne mai auzim niciodata, succes in alta parte".

De cele mai multe ori iti dai seama inca din timpul interviului de angajare daca ai sanse sa fii sunat si chemat la un nou interviu sau nu vei mai primi niciun semn de la angajatorul respectiv.

Dincolo de cazurile extreme, cand rezultatul interviului este evident negativ, sunt anumite semne dupa care te poti ghida daca are rost sa mai insisti in obtinerea unui feedback sau cauti mai departe:

1. Recrutorul nu isi ridica ochii din CV si nu zambeste deloc. Daca nu se stabileste un contact emotional intre tine si persoana care face interviul, sansele de a trece acest test sunt minime. Omul din fata ta se intalneste in aceeasi zi cu zeci de candidati si peste unele interviuri vrea sa treaca cat mai repede.

2. Intrebarile recrutorului sunt mecanice si ai senzatia ca participi la un chestionar, nu la un interviu. Atunci cand un om nu ii suscita interesul recrutorului, acest lucru se poate vedea in atitudinea lui. Nu iti cere informatii suplimentare, nu e interesat de sarcinile avute la alte locuri de munca.

3. Recrutorul iti pune o intrebare la care ai raspuns deja. Este un simptom clar de dezinteres faptul ca specialistul in recrutare se repeta. Tot ce isi doreste este ca timpul alocat intalnirii cu tine sa treaca mai repede si nu este atent la lucrurile pe care i le spui. Daca nu pare interesat sa creeze un dialog real cu tine, inseamna ca si-a facut deja o impresie ferma in ce te priveste.

4. Dialogul cu tine se intrerupe pentru cateva secunde sau minute pentru ca recrutorul tocmai si-a amintit ceva urgent de facut. Este o situatie care se intampla frecvent ca persoana care conduce procesul de recrutare sa intre in dialog cu alti colegi de-ai sai si sa incerce sa rezolve alte situatii "urgente". Este un semn clar ca omul din fata ta era cu gandurile in alta parte.

5. Ti se transmite senzatia ca nici macar nu e bine sa lucrezi acolo. In momentul in care recrutorul insista pe detalii menite sa dai inapoi si sa-ti pui problema daca iti mai doresti acel job, s-ar putea ca jocurile sa fie deja facute. Unii manageri transmit semnale de genul "e foarte mult de munca aici", "nimeni nu a rezistat prea mult pe acest post" sau "

6. Ramai cu senzatia ca esti supracalificat pentru jobul respectiv. Chiar daca pentru tine nu pare o problema sa accepti un job sub nivelul tau de calificare, daca recrutorii insista pe acest aspect inseamna ca au gasit pretextul ideal sa-ti dea papuncii intr-un mod elegant.

7. Interviul se termina mai repede decat era programat. Un indiciu ca interviul de angajare a mers bine este acela ca dureaza extrem de mult, recrutorii vor sa afle noi si noi detalii despre responsabilitatile tale anterioare. Daca discutia se sfarseste la scurt timp dupa ce a inceput, urmand sa fii contactat ulterior, poti sa fii sigur ca NU vei mai fi sunat.

Timisoara, Job national
Actualizat la: 19.09.2016
AKKA Romserv
Mioveni, Pitesti
Actualizat la: 24.11.2016
Continental Automotive Group ...
Actualizat la: 09.11.2016

Curier
WNS Global Services
  • Asigurari servicii ...
Senior Associate
  • Abonament la sala de fitness ...
Senior Analyst

elena_ely

Buna! Cum a fost la interviu ? Care au fost intrebarile?

Flanco Retail SA

go_go

Schaeffler Romania

cojanumihaela

Stie cineva ce salariu are un Cnc debutant?

OMV Petrom - Global Solutions

cojanumihaela

Stie careva care sunt beneficiile si salariul unui Team Lider pentru Ploiesti?

Gina01

Junior Software Developer
Pentalog Romania
Hella Romania

Sfaturi pentru a supravietui statului pe scaun la birou>>