10 meserii DE EVITAT daca esti tanar sub 25 de ani

Miercuri, 4 Aprilie 2012 0 comentarii 650 vizualizari

Aprilie 2012

Calificarea profesionala "gresita" te poate trimite de pe bancile scolii direct in somajul de lunga durata. Vezi mai jos cele mai riscante 10 meserii pentru tineri, dupa numarul celor care se aflau in somaj la inceputul anului 2012.

Contabilii, economistii si absolventii facultatilor de drept se regasesc printre cele 10 meserii din Romania cu cei mai multi someri din randul tinerilor sub 25 de ani.

Nici mecanicii auto sau electricienii nu au mari sanse pe piata fortei de munca daca sunt prea tineri si lipsiti de experienta, la fel ca si tehnicienii mecanici sau montatorii de structuri metalice din constructii.

Se pare ca somajul nu face diferenta intre absolventii de facultate si cei care au iesit de pe bancile scolilor profesionale atata vreme cat pregatirea profesionala nu se potriveste cu cerintele din piata fortei de munca.

Daca pregatirea ca asistent medical ii trimite pe tinerii romani in somaj, profesia lor este la mare cautare in alte tari din UE. De exemplu, clinicile private din Marea Britanie sau Germania isi trimit special reprezentantii la Bucuresti ca sa recruteze asistenti medicali (vezi aici).

Somajul in randul tinerilor sub 25 de ani este de circa 20% in Romania, la mai putin de jumatate fata de cifra similara din Spania, unde s-a ajuns la 50%.

Meseriile cu cei mai multi someri dintre tinerii sub 25 de ani

UniCredit Bank
Iasi, BUCURESTI
Actualizat la: 21.12.2016

Holzindustrie Schweighofer ...
  • Concediu de maternitate & ...
Manipulant
Endava
Software ...
Vodafone Romania
  • Tichete cadou
Engineer
TATA Technologies Romania
  • Concediu de maternitate & ...
  • Asigurare medicala pentru ...
Inginer ...
Ipsos Research Romania
Analist

AMOMA

Florinescu

Endava

Miqtza

Hello,In Ploiesti nu exista sediu Endava, doar in Pitesti.

AMOMA

PinkFoxy

Express People

asss

sal care ar mai fiii si alte probleme

Tezaur Investment Group

AnnA91

Buna, daca se va lucra in ture salariul va scadea?

Manager de echipa
Easy Asset Management IFN ...
Agent vanzari
Aplast
Agent vanzari B2B
GLS General Logistics ...
Customer Support Agent
Teleperformance Romania

Au început înscrierile la ediția cu numărul 20 a celui mai mare târg internațional de universități din Sud-Estul Europei>>

Fiecare specialist în resurse umane se bucură atunci când a reuşit să-l selecteze pe cel mai bun candidat într-un post. Un moment mai puţin plăcut este acela în care un angajat alege să demisioneze[...]
Ana-Maria Brânză, Camelia Șucu sau Gabriela Szabó sunt printre speakerii naționali și internaționali care vor participa între 14-15 martie la cea mai importantă Conferință de Leadership Feminin din România, The Woman ce va reuni la Cluj-Napoca peste 500 femei lider[...]