10 moduri in care esti DISCRIMINAT la angajare FARA sa stii

Marti, 12 Iunie 2012 653 vizualizari

12 iunie 2012

Recrutorii nu iti vor spune niciodata care sunt motivele REALE pentru care te elimina din cursa pentru un job.

Recrutarile nu se fac doar pe criteriul abilitatilor profesionale, potrivit site-ului careerealism.com. Multe alte elemente, care nu au legatura directa cu performanta la job, sunt avute in vedere:

1. Imbracamintea ta nu este adecvata (e demodata, prea sexy, nu sta bine pe tine etc);

2. Aspectul tau fizic este neatractiv (prea sobru, deprimat, sleampat);

3. Privirea nu este convingatoare (eviti contactul privirilor, clipesti des, te uiti in jos sau pe pereti);

4. Strangerea de mana este nepotrivita (prea slaba, prea puternica, lipicioasa);

5. Ai ticuri verbale (spui prea des "aaa", "deci" sau "am inteles");

6. Nu comunici pe placul recrutorului (vorbesti prea repede, prea incet, prea tare sau prea incet);

7. Pari prea tanar sau prea in varsta;

8. Nu iti controlezi limbajul corpului (te batai pe scaun, te joci cu pixul etc);

9. Nu pari interesat de postul respectiv (se astepta sa fii mai entuziast);

10. Nu esti pe aceeasi lungime de unda cu recrutorul (pur si simplu nu simte simpatie fata de tine, fara sa stie de ce).

Articol scris de: www.realitatea.net