10 intrebari INCUIETOARE pe care ti le pun firmele romanesti la angajare

Marti, 19 Februarie 2013 1 comentarii 1885 vizualizari

19 februarie 2013

"Esti sigur ca ai citit anuntul cu atentie si ca stii la ce job aplici?" este prima intrebare pe care o adreseaza o firma din Bucuresti care cauta un copywriter. A doua intrebare pusa candidatilor: "Ce este un copywriter?"

O alta firma din Vestul tarii foloseste metode subtile de investigatie psihologica pentru un post de amanetar. Angajatorul ii cere candidatului: "Alege intre: albina sau cocos. Alege intre: papagal sau cal".

Firmele ii intreaba pe candidati si care este ultima carte de vanzari citita sau ce exercitii fizice fac pentru a se mentine in forma zi de zi, potrivit unei analize REALITATEA.NET in cadrul interviurilor online publicate de firme pe site-urile de joburi.

Alte companii nu au o problema in a-si intreba viitorii angajati cat de mult pot lucra in week-end sau peste program sau ce defecte nu pot trece cu vederea in cazul sefilor.

10 intrebari incuietoare la interviul de angajare

1. Esti sigur ca ai citit anuntul cu atentie si ca stii la ce job aplici? Interviu pentru copywriter la ZET Communications

2. Daca spun "mint", mint sau spun adevarul? Interviu pentru copywriter la ZET Communications

3. Alege intre: albina sau cocos; Alege intre: papagal sau cal. Interviu pentru un post de amanetar la SC Bertus, Arad, Brasov, Cluj-Napoca

4. Care este ultima carte de vanzari pe care ai citit-o? Ce faci pentru a fi in forma zi de zi (fizic, mental, emotional)? Cum te motivezi pentru actiune? Interviu pentru agent vanzari la Acta.doc Iasi;

5. Care considerati ca este rolul regulilor intr-o organizatie? Interviu pentru un coordonator financiar-contabil la RIN Hospitality;

6. Care credeti ca este parerea fostului dvs. sef despre dvs? Interviu manager marketing Hame Romania;

7. Descrieti o situatie in care a trebuit sa convingeti un client reticent. Cum ati procedat? Interviu agent vanzari birotica, Libraria Stefan Piatra-Neamt

8. Ce apreciati cel mai mult la o persoana si ce defecte nu puteti sa ii treceti cu vederea? Interviu contabilitate primara la Fiberchim Group;

9. Ce parere aveti despre jocurile de noroc? Povestiti-ne cum v-ati petrecut timpul intr-o sala de joc/casino. Interviu pentru supraveghetor sala/barman la Maxbet;

10. Care este programul de munca pe care ti-l doresti? (precizeaza numarul de ore zilnic, disponibilitatea ta de a lucra sambata, duminica). Care este salariul mimim pentru care te-ai angaja? Interviu pentru secretara, Bucuresti.

Comentarii
alex Joi, 24 Octombrie 2013
Ce parere aveti despre jocurile de noroc? Povestiti-ne cum v-ati petrecut timpul intr-o sala de joc/casino. raspuns ?

Veo Worldwide Services (VEO ...
Actualizat la: 24.02.2017
Mewi Import-Export Agrar ...
Actualizat la: 10.02.2017

Vodafone Romania
Engineer

GTS Telecom

Andrul

Job interviu intrebari pentru pozitia NOC:   1. Descrieti cum functioneaza comanda ...

Avestis International SRL

Pion

Un bax de hârtie costa 20-30 de lei... atâta costa și onoarea voastră în fața ...

elz

Eu am aplicat pentru o pozitie si cand am fost contactat mi-au spus ca s-au gandit, analizand ...

Hilti Romania

Cristugeorge

Dintre cei ce ati comentat si sunteti in continuare angajati, imi puteti spune mai multe detalii ...

Farmaceutica Remedia

nonam3

Am gasit un anunt al acestei companii plasat pe un site de anunturi si fara sa ma documentez prea ...

Agent Servicii Clienti
Webhelp Romania
Analist servicii clienti
Allianz Worldwide Partners
Project manager
Accenture Romania

Reprezentații Rolls Royce, Riot Games și Hogan Assessments pentru prima dată în România>>

Au început înscrierile la ediția cu numărul 20 a celui mai mare târg internațional de universități din Sud-Estul Europei>>

Femei de top din domenii precum antreprenoriat, jurnalism, arhitectură, sport, cercetare sau economie, atât din țară cât și din străinătate, au confirmat prezența la cel mai important eveniment de leadership feminin din estul Europei: Conferința de Leadership Feminin The Woman[...]
Fiecare specialist în resurse umane se bucură atunci când a reuşit să-l selecteze pe cel mai bun candidat într-un post. Un moment mai puţin plăcut este acela în care un angajat alege să demisioneze[...]