10 intrebari INCUIETOARE pe care ti le pun firmele romanesti la angajare

Marti, 19 Februarie 2013 1 comentarii 1868 vizualizari

19 februarie 2013

"Esti sigur ca ai citit anuntul cu atentie si ca stii la ce job aplici?" este prima intrebare pe care o adreseaza o firma din Bucuresti care cauta un copywriter. A doua intrebare pusa candidatilor: "Ce este un copywriter?"

O alta firma din Vestul tarii foloseste metode subtile de investigatie psihologica pentru un post de amanetar. Angajatorul ii cere candidatului: "Alege intre: albina sau cocos. Alege intre: papagal sau cal".

Firmele ii intreaba pe candidati si care este ultima carte de vanzari citita sau ce exercitii fizice fac pentru a se mentine in forma zi de zi, potrivit unei analize REALITATEA.NET in cadrul interviurilor online publicate de firme pe site-urile de joburi.

Alte companii nu au o problema in a-si intreba viitorii angajati cat de mult pot lucra in week-end sau peste program sau ce defecte nu pot trece cu vederea in cazul sefilor.

10 intrebari incuietoare la interviul de angajare

1. Esti sigur ca ai citit anuntul cu atentie si ca stii la ce job aplici? Interviu pentru copywriter la ZET Communications

2. Daca spun "mint", mint sau spun adevarul? Interviu pentru copywriter la ZET Communications

3. Alege intre: albina sau cocos; Alege intre: papagal sau cal. Interviu pentru un post de amanetar la SC Bertus, Arad, Brasov, Cluj-Napoca

4. Care este ultima carte de vanzari pe care ai citit-o? Ce faci pentru a fi in forma zi de zi (fizic, mental, emotional)? Cum te motivezi pentru actiune? Interviu pentru agent vanzari la Acta.doc Iasi;

5. Care considerati ca este rolul regulilor intr-o organizatie? Interviu pentru un coordonator financiar-contabil la RIN Hospitality;

6. Care credeti ca este parerea fostului dvs. sef despre dvs? Interviu manager marketing Hame Romania;

7. Descrieti o situatie in care a trebuit sa convingeti un client reticent. Cum ati procedat? Interviu agent vanzari birotica, Libraria Stefan Piatra-Neamt

8. Ce apreciati cel mai mult la o persoana si ce defecte nu puteti sa ii treceti cu vederea? Interviu contabilitate primara la Fiberchim Group;

9. Ce parere aveti despre jocurile de noroc? Povestiti-ne cum v-ati petrecut timpul intr-o sala de joc/casino. Interviu pentru supraveghetor sala/barman la Maxbet;

10. Care este programul de munca pe care ti-l doresti? (precizeaza numarul de ore zilnic, disponibilitatea ta de a lucra sambata, duminica). Care este salariul mimim pentru care te-ai angaja? Interviu pentru secretara, Bucuresti.

Comentarii
alex Joi, 24 Octombrie 2013
Ce parere aveti despre jocurile de noroc? Povestiti-ne cum v-ati petrecut timpul intr-o sala de joc/casino. raspuns ?

Wipro Technologies
Oradea
Actualizat la: 12.12.2016
TMF Romania
Actualizat la: 05.01.2017
Telekom Romania Mobile ...
Braila, Buzau, Galati

Tezaur Investment Group
Ofiter amanet

Tremend Software Consulting

Dante

Lucrez la Tremend de un an si chiar nu a fost vreodata vreo problema daca am ajuns mai tarziu. ...

dr_agos

Buna ziua, As dori sa stiu care este mediul de lucru din sediul central Lidl... ma intereseaza de ...

Metrorex SA

bostan

Vreau sa depun CV la metrorex dar este imposibil cum sa fac ?

eMAG.ro - Dante International SA

Andreyrlz

Un salariu hilar, mai ales pentru o companie care are sediul in zona Ilfov. Poate daca stai prin ...

Mandarine International

Andreyrlz

O experienta foarte proasta, mergi la ei, sediul la etajul 8 unde e foarte usor sa ai rau de ...

Senior Analyst
Yardi Systems
Ofiter amanet
Tezaur Investment Group
Support Technician
CGS - Computer Generated ...

Câştigul salarial mediu în luna noiembrie 2016>>

Ce așteptări au angajatorii de la candidați în 2017?>>

Esențial pe agenda HR-ului: 29-30 martie, HR Summit Cluj-Napoca>>

Expații care muncesc în Elveția sunt cei mai bine plătiți din lume, câștigând în medie 188.275 de dolari pe an[...]