10 intrebari INCUIETOARE pe care ti le pun firmele romanesti la angajare

Marti, 19 Februarie 2013 1 comentarii 1915 vizualizari

19 februarie 2013

"Esti sigur ca ai citit anuntul cu atentie si ca stii la ce job aplici?" este prima intrebare pe care o adreseaza o firma din Bucuresti care cauta un copywriter. A doua intrebare pusa candidatilor: "Ce este un copywriter?"

O alta firma din Vestul tarii foloseste metode subtile de investigatie psihologica pentru un post de amanetar. Angajatorul ii cere candidatului: "Alege intre: albina sau cocos. Alege intre: papagal sau cal".

Firmele ii intreaba pe candidati si care este ultima carte de vanzari citita sau ce exercitii fizice fac pentru a se mentine in forma zi de zi, potrivit unei analize REALITATEA.NET in cadrul interviurilor online publicate de firme pe site-urile de joburi.

Alte companii nu au o problema in a-si intreba viitorii angajati cat de mult pot lucra in week-end sau peste program sau ce defecte nu pot trece cu vederea in cazul sefilor.

10 intrebari incuietoare la interviul de angajare

1. Esti sigur ca ai citit anuntul cu atentie si ca stii la ce job aplici? Interviu pentru copywriter la ZET Communications

2. Daca spun "mint", mint sau spun adevarul? Interviu pentru copywriter la ZET Communications

3. Alege intre: albina sau cocos; Alege intre: papagal sau cal. Interviu pentru un post de amanetar la SC Bertus, Arad, Brasov, Cluj-Napoca

4. Care este ultima carte de vanzari pe care ai citit-o? Ce faci pentru a fi in forma zi de zi (fizic, mental, emotional)? Cum te motivezi pentru actiune? Interviu pentru agent vanzari la Acta.doc Iasi;

5. Care considerati ca este rolul regulilor intr-o organizatie? Interviu pentru un coordonator financiar-contabil la RIN Hospitality;

6. Care credeti ca este parerea fostului dvs. sef despre dvs? Interviu manager marketing Hame Romania;

7. Descrieti o situatie in care a trebuit sa convingeti un client reticent. Cum ati procedat? Interviu agent vanzari birotica, Libraria Stefan Piatra-Neamt

8. Ce apreciati cel mai mult la o persoana si ce defecte nu puteti sa ii treceti cu vederea? Interviu contabilitate primara la Fiberchim Group;

9. Ce parere aveti despre jocurile de noroc? Povestiti-ne cum v-ati petrecut timpul intr-o sala de joc/casino. Interviu pentru supraveghetor sala/barman la Maxbet;

10. Care este programul de munca pe care ti-l doresti? (precizeaza numarul de ore zilnic, disponibilitatea ta de a lucra sambata, duminica). Care este salariul mimim pentru care te-ai angaja? Interviu pentru secretara, Bucuresti.

Comentarii
alex Joi, 24 Octombrie 2013
Ce parere aveti despre jocurile de noroc? Povestiti-ne cum v-ati petrecut timpul intr-o sala de joc/casino. raspuns ?

Wolters Kluwer Romania
Cluj Napoca
Actualizat la: 20.03.2017
part-time / 0 - 1 an experienta
Actualizat la: 13.03.2017
Interbrands Marketing & ...
Buzau

Customer Care ...
Preh Romania
  • Prima de vacanta
SW Developer
  • Munca de la distanta sau de ...
Business ...
RCS&RDS
  • Masina de serviciu
Tehnician ...
Microsoft Romania
  • Munca de la distanta sau de ...
Engineer

Teleperformance Romania

Grimm

Pe proiectul pe care sunt eu, pana acum totul mi se pare ok. Volumul de munca e rezonabil, stresul ...

Crissu

Buna ziua. Am fost la interviu si am fost acceptata. Am si eu o intrebare. Eu sunt studenta iar ...

Fortech SRL

CristinaCR

Nu recomand nimanui aceasta firma, decat daca este la prima angajare si nu are nicio ...

Pgm04

Daca vreau sa beneficiez de programul prima chirie si am nevoie contract pe perioada nelimitata in ...

Pgm04

Zilele libere nationale se acorda?

Kaufland Romania
SW Developer