10 obiceiuri care iti afecteaza productivitatea

Miercuri, 30 Decembrie 2015 0 comentarii 509 vizualizari

A fi productiv nu inseamna neaparat a munci mai mult, ci a te organiza eficient, in fiecare zi. Eficientizarea muncii si obtinerea de rezultate intr-un timp scurt sunt obiective care pot fi realizate destul de usor. In acest sens, Business Insider a identificat 10 obiceiuri, aparent minore, care iti pot afecta serios productivitatea si la care trebuie sa renunti rapid.

1. Navigarea impulsiva pe diverse site-uri

Odata cu accesul nelimitat la internet, suntem deseori tentati sa cautam pe motoarele de cautare diverse lucruri care ne vin in minte, intr-un anumit moment. Specialistii recomanda sa notam aceste ganduri pe masura ce apar si sa le cautam dupa ce terminam toata treaba sau, cel putin, task-ul la care lucram.

2. Multi-tasking

Desi multi credem ca putem face cu succes doua lucruri simultan, cercetarile stiintifice arata ca doar 2% din populatie este capabila efectiv de acest lucru. Pentru toti ceilalti, multi-tasking-ul este doar un obicei prost, care scade atentia si productivitatea.

3. Verificarea permanenta a e-mailului

Accesul permanent la internet ne determina sa verificam continuu emailul in timpul zilei. Din pacate, de fiecare data cand facem asta, pierdem pana la 25 de minute din timpul alocat muncii. Unul dintre specialistii citati de Business Insider sugereaza sa inchidem e-mail-ul si telefonul macar 30 de minute pe zi, timp dedicat muncii profunde.

4. Amanarea lucrurilor importante pentru finalul zilei

Multi oameni obisnuiesc sa isi inceapa ziua cu task-uri usoare si sa le rostogoleasca pe cele mai grele spre finalul orelor de program. Este o idee gresita, care se finalizeaza de multe ori cu task-uri neindeplinite. Cercetatorii au demonstrat ca avem o anumita cantitate de concentrare, ce scade pe parcursul zilei. Tocmai de aceea, majoritatea task-urilor importante ar trebui bifate cat mai devreme.

5. Prea multe intaniri

Intalnirile inutile intrerup fluxul productivitatii. Avand la indemana emailul, mesageria instanta sau apelurile video, este recomandat sa folosim intalnirile doar pentru prezentari sau discutii serioase care nu poate avea loc decat fata in fata.

6. Sedentarismul

Nilofer Merchant, un celebru consultant si autor de specialitate, recomanda inlocuirea intalnirilor la cafea sau in lumina neoanelor din salile de conferinte cu plimbari scurte. Aparent, ideile noi si interesante sunt ajutate de aerul proaspat.

7. Amanarea alarmei

Ni se pare ca amanarea alarmei in fiecare dimineata ne ofera cateva minute in plus de odihna, dar, de fapt, ne face mai mult rau decat bine. Specialistii spun ca dimineata, sistemul endocrin incepe sa elibereze hormonii specifici care ne pregatesc pentru restul zilei. Daca mai dormim putin, ingreunam acest proces.

Întreg articolul poate fi citit accesând sursa.

Fast Support SRL

Concord Service Center
  • Tichete cadou
Operator
HP Inc.
  • Munca de la distanta sau de ...
  • Asigurare de viata
Analyst
Iptana SA
Inginer ...
Playtika Romania
  • Concediu de maternitate & ...
  • Teambuildinguri / evenimente ...
Customer ...
Provident Financial Romania
  • Concediu de maternitate & ...
  • Teambuildinguri / evenimente ...
Fraud manager

Concord Service Center

Andreea2017

Bună! Eu încă lucrez la aceasta firma și lucrurile sunt ok. Aici am învățat multe ...

Architected Business Solutions SRL

Rut

Post: IT Helpdesk Interviuri: doua Experienta cu aceasta companie a fost destul de neplacuta. ...

Pet Communications

MarianaL

Este o companie pe care am cunoscut-o cu ocazia studiilor si proiectelor necesare fermelor eoliene ...

Quantic Lab SRL

iriname

Hei, voi merge la un test de engleza si franceza la Quantic Lab. Siti care este structura lor? Mersi

Alfa Metal Machinery Group

llu

Sustin tot ce a scris Jane Doe.Chiar daca nu am fost la interviu recent, pot vorbi din experienta ...

Inginer proiectant
RUXPRO
IT Support Specialist
IBM Romania
Customer support
TELUS International Europe
Customer support
Playtika Romania

Câte ore trebuie să muncim pe zi? „Serviciul trebuie privit doar din prisma productivităţii, nu a eroismului”.>>

Ce obiceiuri au oamenii cu salarii mari. Legatura stransa intre ce faci zi de zi si remuneratia ta lunara.>>

Câştigul salarial mediu în luna noiembrie 2016>>

HR Summit Cluj-Napoca se află pe agenda specialiștilor de resurse umane din zona Transilvaniei, reunind directori și manageri de HR, consultanți, traineri, coaches, reprezentanți media și ai mediului universitar, specialiști în Dreptul Muncii precum și din sitemul bancar și al sănătății[...]