10 obiceiuri proaste ale SEFILOR care ii duc la exasperare pe subalterni

Luni, 11 Martie 2013 5 comentarii 743 vizualizari

11 martie 2013

Erorile de management sunt la ordinea zilei in cazul specialistilor care sunt numiti sefi peste noapte, fara sa aiba o pregatire specifica si fara ca firma sa ii introduca intr-un program de training.

Chiar si managerii cu vechime au obiceiuri proaste care ii duc la exasperare pe subalterni. Potrivit unui sondaj in randul angajatilor realizat de city-data.com, cele mai frecvente situatii cu care se confrunta salariatii sunt urmatoarele:

1. Iti cere sa faci ceva in ultima clipa. Ca sa duci sarcina la bun sfarsit trebuie sa stai peste program sau sa muncesti de-acasa. Cand ii livrezi proiectul afli ca s-a razgandit si ca nu mai e nevoie de contributia ta. In cel mai bun caz iti spune “Multumesc, cum stai cu celelalte proiecte?”

2. Iti spune ceva intre patru ochi si apoi se face ca a uitat sau spune ca ai inteles tu gresit. De exemplu, te implica intr-un proiect solicitant si te lasa sa intelegi ca vei primi un bonus  sau sansa la promovare. Dupa ce totul s-a incheiat cu bine si cu nopti nedormite gaseste diverse motive ca sa iti faca morala si nici nu mai poate fi vorba sa ii amintesti de promisiunile facute.

3. Iti cere parerea cu privire la o situatie problematica. Ii dai un bun argument pentru a face lucrurile intr-un anumit fel. Pare sa te asculte, dar face tot cum gandise el de la inceput. Daca proiectul iese prost, te pune sa rezolvi problema si gaseste apoi motive pentru a te certa si a da vina tot pe tine.

4. Crede ca nu ai nimic de facut in afara programului si te tine peste orele de lucru ca sa rezolvi un job pe care altii nu si l-au facut ca lumea. Nu il intereseaza ca nu mai ai cum sa iti respecti in acest fel deadline-urile proprii.

5. Ii favorizeaza pe anumiti angajati, dupa alte criterii decat cele profesionale. Nu isi da seama cine munceste efectiv si cine trage mata de coada in departament. Este dus usor de nas de colegi buni de gura si ajunge sa protejeze incompetenta.

6. Le cere subalternilor sacrificii pentru companie si nu le ofera nimic in schimb decat “favoarea” de a nu fi dati afara. In timp ce aplica masuri de reducere a costurilor pe pielea altora, ei isi pastreaza neschimbat stilul de viata. Se plange totusi cat de greu este in criza pentru toata lumea.

7. Te critica in fata colegilor cand considera ca nu ai facut ceva bine, dar uita sa iti multumeasca macar cand vii cu o solutie neasteptata la o problema pe care nu reusea sa o resolve singur. Va lasa impresia ca lui i-a venit ideea in timp ce vorbea cu tine.

8. Iti da ceva de facut in termeni neclari si se enerveaza ca ii ceri lamuriri. Este repezit in raspunsuri si iti reproseaza la final ca nu gandesti cu capul tau si faci totul prost.

9. Este slugarnic cu sefii lui si intransigent cu subalternii.

10. Te programeaza pentru o discutie dar isi stabileste la aceeasi ora altceva de facut. Te anunta in ultimul moment ca a intervenit ceva si trebuie sa se intalneasca cu altcineva.

Cu care dintre situatiile de mai sus te-ai confruntat si tu?

Comentarii
yxz Luni, 11 Martie 2013
Le-am cam simtit pe toate pe pielea mea, dar am avut si sefi ok. Astia care fac asa sunt de fapt niste incompenti si nepoliticosi ca sa nu zic badarani. Un sef competent poate sa recunoasca cine e bun si cine e doar imagine. In plus, simpla politete ajuta mult la confort.
any Luni, 11 Martie 2013
iti dau dreptate YXZ. cand esti bun nu esti luat pe ocolite.
andreea Miercuri, 13 Martie 2013
si eu am simtit multe pe pielea mea. astia trebuie inregistati.
suzy Vineri, 15 Martie 2013
Dupa ce au fost pusi pe functii de conducere politic, fac ravagii !!! In Romania avansarile pe functii trebuie facute in urma unui concurs, indiferent de domeniu. In cazul meu, de fiecare data cand am dorit sa ocup un post am dat concurs + conditii la angajare.De ce pentru cei care ocupa functii de conducere, parlamentari,deputati, senatori procedura nu e la fel ? Va spun eu, pentruca nu sunt capabili iar rezultatul ? Suferim cu totii plus generatiile viitoare !
alex Duminica, 17 Martie 2013
Ce ziceti de faptul ca au obligatii fata de unii angajati , inchid ochii la greselile acestora , greseli pe ca re trebuie sa le repari tu.
Ce ziceti de anuntul ''Caut sef competent''?

CRH Romania

Accenture Romania

inamaria

Valoris Center

Andreyrlz

Nu merita sa va obositi cu aceasta companie care are sediul (singurul sediul) la mama naibii, in ...

Frontend Developer
SilkWeb SRL