10 semne CLARE ca ai nevoie de un serviciu NOU

Vineri, 30 Martie 2012 0 comentarii 1079 vizualizari

Martie 20120

In conditiile incerte din economie, singura grija a celor mai multi dintre angajati este sa-si pastreze actualul loc de munca - foarte putini se gandesc la schimbarea jobului.

Sunt, insa, situatii in care cautarea unui alt loc de munca devine urgenta sau chiar inevitabila, potrivit specialistilor in resurse umane. Instinctul de supravietuire trebuie activat atunci cand observi un dezechilibru intre viata profesionala si cea personala sau atunci cand simti ca stagnezi sau te afli in regres.

1. Sanatatea ta este pusa in pericol. Nu trebuie sa lucrezi neaparat intr-un mediu toxic ca riscurile de sanatate sa fie mari la un anumit loc de munca. Este suficient sa constati ca activitatea de zi cu zi iti aduce inevitabil dureri de stomac, de cap, de ochi sau de spate si ca nu ai cum sa schimbi ceva fara sa-ti afecteze performanta. In aceste conditii, mai bine cauti un alt job.

2. Stresul jobului te urmareste si acasa. Daca ai ajuns sa fii obsedat de sarcinile de serviciu si dupa program sau in zilele de week-end, trebuie sa schimbi ceva. Un nivel ridicat de stres, atat la serviciu cat si in afara lui, este primul pas catre imbolnavire. Nu e de joaca cu chestiuni care tin de sanatatea ta psihica sau fizica, las-o mai moale si pregateste-ti terenul pentru o schimbare in cariera.

3. Visezi noaptea diverse sarcini de serviciu. Este normal ca unele vise sa contina scene sau personaje din viata ta profesionala, din moment de iti petreci mai mult de jumatate din viata la birou, insa repetarea acestora sau transformarea lor in cosmaruri sunt un semn elocvent ca ai nevoie de o schimbare urgenta.

4. Te ascunzi de sef si fiecare discutie cu el iti provoaca panica. Se spune ca cei mai multi dintre angajati isi schimba locul de munca din cauza managerului direct. Relatiile tensionate cu acesta, reprosurile permanente, cerintele absurde sau violenta verbala din partea lui sunt motive serioase ca sa-ti cauti un alt serviciu.

5. Colegii de birou au ajuns insuportabili. Dupa o convietuire indelungata la birou, este normal ca unii colegi sa te irite - nu e un motiv suficient de serios ca sa vrei sa pleci. Daca acesti colegi devin insa agresivi sau creeaza un mediu toxic pe care nu ai cum sa-l schimbi, mai bine iti cauti o alta companie, cu o cultura de organizatie pozitiva si destinsa.

6. Nu mai ai nimic nou de invatat. Daca esti de prea multa vreme in postul actual si simti ca faci mereu aceleasi lucruri, este cazul sa incerci o schimbare. Rutina si lancezeala iti afecteaza valoarea pe piata fortei de munca, te vei trezi peste doi-trei ani ca ai stagnat din punctul de vedere al competentelor profesionale.

7. Nu ai nicio sansa sa promovezi. Promovarea la doi-trei ani este importanta nu atat pentru cresterea de salariu, cat pentru largirea orizontului. Daca nu intalnesti provocari noi, abilitatile tale profesionale se tocesc.

8. Nu mai ai timp sa te intalnesti cu prietenii. Intruziunea masiva a jobului in viata ta personala este de rau augur. Dezechilibrul se vede mai ales in intalnirile din ce in ce mai rare cu prietenii sau cu membrii familiei. Nu e normal ca serviciul sa iti deterioreze relatiile sociale.

9. Te simti ca o leguma in zilele de week-end. Un serviciu stresant si suprasolicitant te lasa fara energie in zilele libere. Simti nevoia sambata si duminica sa lancezesti in pat, ca si cum viata ta se rezuma doar la job si la odihna.

10. Simti pur si simplu ca esti pe un drum gresit. Nu trebuie sa-ti spuna nimeni din afara ca e momentul pentru o schimbare, o simti foarte clar tu insuti. Trebuie doar sa iti acorzi timp pentru reflectie. Daca ai senzatia acuta de drum infundat sau de mlastina in care te afunzi, trebuie sa-ti faci curaj sa iei taurul de coarne. Nu e o decizie usoara sa faci o schimbare in cariera, insa nici amanarea nu e o solutie.

LEVI9 Global Sourcing

RCS&RDS
  • Masina de serviciu
Tehnician ...
Microsoft Romania
  • Cafea sau sucuri oferite ...
Engineer

Teleperformance Romania

Grimm

Pe proiectul pe care sunt eu, pana acum totul mi se pare ok. Volumul de munca e rezonabil, stresul ...

Crissu

Buna ziua. Am fost la interviu si am fost acceptata. Am si eu o intrebare. Eu sunt studenta iar ...

Fortech SRL

CristinaCR

Nu recomand nimanui aceasta firma, decat daca este la prima angajare si nu are nicio ...

Pgm04

Daca vreau sa beneficiez de programul prima chirie si am nevoie contract pe perioada nelimitata in ...

Pgm04

Zilele libere nationale se acorda?

SW Developer
Preh Romania