15 reguli elementare de politete pe care fiecare angajat ar trebui sa le respecte la birou

Luni, 2 Mai 2016 0 comentarii 798 vizualizari

Fiecare persoana ar trebui sa respecte cateva reguli de politete atunci cand se afla la birou. Locul de munca modern este plin de potentiale capcane, ceea ce inseamna ca trebuie sa fii mereu atent pentru a crea si a mentine o buna impresie despre tine insuti in randul colegilor tai.

Insa politetea nu reprezinta doar un mod de a te comporta pentru a te face placut de ceilalti, ci iti poate afecta cariera. Peste trei sferturi dintre managerii de HR declara, conform mediaroom.com, ca politetea la birou influenteaza parcursul in cariera al angajatilor.

Iata ce nu ar trebui sa faci niciodata la locul de munca, daca nu vrei sa-i deranjezi pe colegii tai:

1.Foloseste, pe cat posibil, aparatele si electronicele dedicate biroului tau

Fiecare angajat ar trebui sa detina la birou astfel de echipamente menite sa-i usureze munca si sa-l transforme intr-o persoana independenta tehnologic fata de restul echipei. Daca nu este posibil sa folosesti propriile echipamente, precum imprimantele (fie pentru ca nu sunt suficiente ca numar, fie pentru ca sunt defecte), nu utiliza echipamentul dedicat altui birou decat cu permisiunea persoanei care il foloseste de obicei.

2. Nu lasa imprimanta neincarcata sau fara coli

Daca esti ultima persoana care a folosit imprimanta si care a terminat, practic, cerneala din cartuse sau colile de hartie, nu lasa lucrurile asa, dupa cum te sfatuieste si mashable.com. Pune alte coli in loc si reincarca sau inlocuieste cartusele. Daca nu stii sa le inlocuiesti, roaga pe cineva care se pricepe sa faca acest lucru. Gandeste-te ca ai avea nevoie, in graba, sa printezi ceva si, dupa ce dai print, constati ca nu reusesti sa faci ceea ce ti-ai propus, deoarece nimeni nu ti-a spus ca imprimanta nu mai are cerneala.

3. Nu ii deranja pe ceilalti atunci cand vorbesti la telefon

De multe ori este foarte dificil sa nu ii deranjezi pe ceilalti atunci cand vorbesti la telefon, iar o astfel de conversatie este si mai enervanta pentru colegi atunci cand interlocutorul tau nu te aude, iar tu esti nevoit sa urli pentru a te face inteles. Acesta este si motivul pentru care fiecare convorbire telefonica pe care o porti trebuie sa se desfasoare intr-un loc mai retras sau sa fie cat mai scurta cu putinta, noteaza lifehack.org.

4. Nu pierde timpul pe Facebook

Daca jobul tau nu presupune folosirea retelelor de socializare, navigheaza cat mai putin pe Facebook. In primul rand, PC-ul tau ar putea fi monitorizat. In al doilea rand, colegii tai vor vedea like-urile si share-urile pe care le dai si vor concluziona ca doar ei muncesc, in timp ce tu te relaxezi.

Intreg articolul poate fi citit accesând sursa.

PrettyDeco

• Tichete cadou
Engineer
TATA Technologies Romania
  • Tichete cadou
  • Asigurare medicala pentru ...
Inginer ...
Ipsos Research Romania
Analist
Analist

AMOMA

Florinescu

Endava

Miqtza

Hello,In Ploiesti nu exista sediu Endava, doar in Pitesti.

AMOMA

PinkFoxy

Express People

asss

sal care ar mai fiii si alte probleme

Tezaur Investment Group

AnnA91

Buna, daca se va lucra in ture salariul va scadea?

Manager de echipa
Easy Asset Management IFN ...
Agent vanzari
Aplast
Agent vanzari B2B
GLS General Logistics ...
Customer Support Agent
Teleperformance Romania

Ana-Maria Brânză, Camelia Șucu sau Gabriela Szabó sunt printre speakerii naționali și internaționali care vor participa între 14-15 martie la cea mai importantă Conferință de Leadership Feminin din România, The Woman ce va reuni la Cluj-Napoca peste 500 femei lider[...]
Valorile cele mai mari ale câştigului salarial mediu nominal net s-au înregistrat în fabricarea produselor de cocserie şi a produselor obţinute din prelucrarea ţiţeiului (6120 lei), iar cele mai mici în hoteluri şi restaurante (1332 lei)[...]