4 clauze ABUZIVE pe care angajatorul NU ti le poate trece in contractul de munca

Miercuri, 13 Februarie 2013 0 comentarii 642 vizualizari

13 februarie 2013

Anumite clauze pe care angajatorii le introduc in contractul de munca al unor salariati sunt considerate nule de drept daca acestea incalca drepturi esentiale ale angajatilor.

Avocatul Anca Burghelea de la firma de avocatura Gilca & Vasiliu mentioneaza cateva clauze abuzive si deci interzise sa fie inscrise in contractul de munca:

- Clauzele prin care salariatii ar renunta total sau partial la unele drepturi prevazute de lege, de exemplu: clauze de concediere la cererea salariatilor, clauze prin care s-ar interzice demisia, clauze prin care s-ar restrange dreptul la greva sau care ar restrange dreptul salariatilor de a solicita despagubiri etc.

- Clauze de exclusivitate prin care salariatii s-ar obliga sa nu lucreze la nici un alt angajator in timpul liber (cumulul de functii), clauza care nu trebuie confundata cu clauza de neconcurenta, deoarece aceasta din urma nu-i interzice salariatului sa se incadreze in munca la un angajator concurent, ci la orice alt angajator;

- Clauza prin care salariatul s-ar obliga sa nu paraseasca unitatea un anumit numar de ani, clauza care este interzisa tocmai deoarece incalca principiul libertatii muncii;

- Clauza penala prin care se tinde la agravarea raspunderii patrimoniale a salariatului. Citeste mai multe despre acest subiect pe site-ul casei de avocatura Gilca & Vasiliu.

MAHLE Componente de Motor SRL

Post Master
Curier
WNS Global Services
Senior Associate
  • Asigurare de pensie ...
Senior Analyst

Flanco Retail SA

go_go

Schaeffler Romania

cojanumihaela

Stie cineva ce salariu are un Cnc debutant?

OMV Petrom - Global Solutions

cojanumihaela

Stie careva care sunt beneficiile si salariul unui Team Lider pentru Ploiesti?

Gina01

KFC Romania

Hannah

Care este salariul la programul de 4 ore in Bucuresti??????

Junior Software Developer
Pentalog Romania
Hella Romania

Sfaturi pentru a supravietui statului pe scaun la birou>>